Generál McArthur: Buď dobydu ten kopec, nebo na něm sám zemřu!
Sdílet článek:

Douglase McArthura asi není třeba obšírněji představovat. Později pětihvězdičkový generál se zúčastnil za svou vojenskou kariéru řady konfliktů. V první světové válce sloužil u amerického vojska ve Francii. V bitvě v Argonském lese Američané včetně McArthura prošli těžkou zkouškou.

Americký generál Douglas McArthur se nesmazatelným písmem zapsal do historie. Zúčastnil se řady ozbrojených konfliktů či válek, vznikl o něm i film z roku 1977, kde jej ztvárnil slavný herec Gregory Peck.
V první světové válce, v níž bojovaly i americké expediční sbory, se stal McArthur náčelníkem štábu 42. divize.

Američané statečně bojovali v rámci másko-argonské ofenzivy a během třítýdenních bojů utrpěli těžké ztráty, které dosáhly až 100 000 mužů. Generál McArthur, který stál tehdy v čele 84. pěší brigády tvořící součást 42. divize, měla mimo jiné dobýt kopec Châtillon. Velký kopec dominoval okolí a McArthur se domníval, že právě tato velmi dobře bráněná kóta je středobodem německého opevnění v oblasti.

Generál začal postupně spřádat plány na dobytí kopce, a když už byl u konce, tak jej navštívil generálmajor Charles P. Summerall, jeho starý přítel a také nadřízený. Dali si společně kávu a pak Summerall řekl McArthurovi, že od něho ,,chce” Châtillon, a pokud se to nepodaří, tak list s 5 000 oběťmi. McArthur učinil závazek, že buď kopec dobyde se svou jednotkou, nebo na něm zemře, a jeho jméno tak bude na předních místech smutného seznamu.

Byl to poněkud překvapivý rozkaz, když vezmeme v potaz situaci, v jaké se americké expediční sbory nacházely v dané situaci. Francie totiž stále mohla teoreticky padnout a Američané by byli bráni jako slabý článek v řetězci bitev. Summerall si tak byl vědom toho, že Američané se musejí ,,blýsknout” nějakým zvlášť odvážným činem a dobytí zmíněného kopce představovalo dobrou možnost, jak mohli Američané obstát v očích svých dohodových spojenců.

McArtur byl však mužem činu a odhodlán rozkaz za každou cenu splnit. 14. října 1918 začal útok jeho jednotky, po jejímž boku stáli i muži z 83. pěší brigády. A byly to opravdu tvrdé boje, které však dokázaly statečnost a odhodlání amerických jednotek. Němci podnikli protiútok, ale McArthur a jeho muži odolali a udrželi pozice. Nakonec byl kopec dobyt 16. října 1918. Obě americké brigády utrpěly ztrátu 3 000 mužů, ale i přesto zde hrál klíčovou roli výsledek.

 

We Are The Mighty

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*