Proč Trump varuje, že se III. světová válka blíží?




Sdílet článek:

SAT

Bývalý prezident Donald Trump varoval, že Bidenova administrativa ohromně zvýšila šance na vypuknutí 3. světové války s Ruskem.

Bidenova administrativa od zahájení ruských operací na Ukrajině poskytla Ukrajině 25 miliard dolarů vojenské pomoci.

Biden nedávno v kroku, který určitě zástupnou válku s Ruskem eskaluje, souhlasil s odesláním 31 amerických tanků Abrams Ukrajině:

Ve středu prezident Joe Biden oznámil, že Spojené státy Ukrajině k její válce proti Rusku posílají 31 tanků Abrams.

USA rovněž poskytnou nezbytný výcvik a dodávky potřebné k provozování a zajištění těchto tanků, řekl.

„Odeslání těchto tanků zvýší ukrajinskou schopnost bránit své území a dosáhnout svých strategických cílů, protože jsou to nejbojeschopnější tanky na světě,“ řekl Biden.

„A o tom to je, o pomoci Ukrajině bránit a ochránit ukrajinské území. To není útočná hrozba Rusku, neexistují žádné ofenzivní hrozby Rusku,“ řekl prezident.

Revolver.news hlásí:

Prezidetn Trump se okamžitě vyjádřil o lehkovážnosti takové eskalace s Ruskem spáchané čím dále zoufalejším Bidenem:

Jak během nedávného telefonního hovoru s prezidentem Trumpem zdůraznil Darren Beattie z Revolever News, tak jedním z důvodů, proč režim nenávidí prezidenta Trumpa, je ten, že byl po celých desetiletích prvním obyvatelem Oválné pracovny, co nezahajoval nové války a nové války znamenají nové paláce pro lobbyisty speciálních zájmů, kteří pracují pro americké zbrojní dodavatele.

Bidenovo rozhodnutí poslat americké tanky do Ukrajinsko-ruské války je ještě směšnější, podíváme-li se na podrobnosti tohoto počínání. Podle nápomocné zprávy v New York Times všichni Bidenovi vojenští poradci vyslání těch tanků nedoporučovali, jelikož by na bojišti byli méně účinné a doprava celou tu cestu do Evropy by byla logistickou noční můrou. Jestli by měly mocnosti Západu/NATO vůbec tanky poslat, tak by evropské (německé) tanky byly daleko vhodnější. Němci však v podstatě své tanky odmítli poslat z pochopitelných obav ze vzniku eskalace vůči Rusku bez plné podpory Spojených států.

Středeční oznámení prezidenta Bidena, že pošle tanky M1 Abrams na Ukrajinu, přichází po týdnech napjatých postranních vyjednávání s německým kancléřem a dalšími evropskými vůdci, kteří trvali na tom, že jediným způsobem k otevření toku těžkých zbraní z Evropy je poslání vlastních tanků Spojenými státy.

Jeho rozhodnutí, ač zdráhavé, teď vydláždilo cestu k odeslání v Německu vyráběných tanků Leopard 2 několika evropskými zeměmi na Ukrajinu během dvou či tří měsíců. Ač je nejasné, zda tím dojde k rozhodujícímu rozdílu v jarní ofenzivě, kterou teď plánuje prezident Volodymyr Zelenskyj k opětovnému získání území zabraných Ruskem, což je poslední čin ze sérií postupných eskalací, které Spojené státy a jejich spojence v NATO přibližují k přímému konfliktu s Ruskem.

Před třemi měsíci ujistili evropští a američtí činitelé, že je nemyslitelné, aby pan Biden, kancléř Olaf Scholz z Německa a vůdci ostatních evropských zemí přispěli takovými těžkými zbraněmi. V průběhu času však argumentovali, že bojiště se změnilo a že si myslí, že hrozba, že prezident Vladimir V. Putin sáhne po taktických jaderných zbraních k rozdrcení Ukrajinských sil, se zmenšila.

Bidenova vybičovaná eskalace na základě předpokladu, že teď je méně pravděpodobné, že Rusko použije taktické atomovky, je opravdu dost divoká domněnka. Tento článek se uchyluje k popisu politiky, která přesvědčila zjevně zpočátku zdráhavého Bidena, aby naplno podpořil americkou tankovou pomoc. Několik činitelů Pentagonu vysvětlovalo logistickou noční můru spojenou s používáním amerických tanků, přestože na tom Německo trvá.

Pan Austin jen minulý týden zavrhl nápad na poslání tanků Abrams, když jeho pomocníci řekli, že ten zdlouhavý řetězec dodávek a oprav takových vozidel je příliš složitý, aby to Ukrajinské síly mohly provozovat.

Činitel Pentagonu čís. 3 Colin H. Kahl minulý týden řekl, že „Tank Abrams je nesmírně komplikovaný kus technik,“ s dodatkem, „neměli bychom Ukrajincům poslat systémy, které nemohou opravovat, nemohou udržovat, takže by si je dlouhodobě nemohli dovolit, protože by jim to nijak nepomohlo.“

Avšak slibem tanků Abrams, o nichž mluvčí Národně bezpečnostní rady F. Kirby řekl, že zabere „mnoho měsíců“, než je vyrobí General Dynamics, pan Biden umožní panu Scholzovi politické krytí pro poslání tanků Leopard do počátku jara. A německé rozhodnutí otevře cestu Španělsku, Polsku a Finsku, aby to udělaly též, kdy Norsko bude nejspíš dalším, kdo oznámí podobný příspěvek.

Pan Biden je však jasně citlivý na povídačky, že byl k tomuto rozhodnutí jedním z nejbližších spojenců donucen. Předvádí se s touto záležitostí jako se zachováním jednoty. „Chtěli jsme zajistit, že držíme spolu,“ řekl pan Biden.

O evropských Leopardech panuje přesvědčení, že přichází v mnoha verzích, které používají různé typy munice, jsou považovány za lehčí a agilnější než tanky Abrams a vhodnější k nadcházející protiofenzivě. Při té se bude vyžadovat, aby Ukrajinské síly prolomily linie ruských zákopů, což je situace více odpovídající bitevním polím v Evropě za I. světové války, k čemuž byly tyto tanky vynalezeny.

Má-li Německo dále postupovat jako vazalský stát Spojených států, tak jejich postojem je, že jakákoliv smysluplná eskalace zástupné války s Ruskem musí být opticky spojena se Spojenými státy. Nakonec takové hodnocení převládlo.

Nikoho nepřekvapuje, že Rusové to vidí jinak. Ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov strávil dlouhou část dne u sociálních médií, kde poukazoval na širší americké spiknutí, kdy říkal: „Všechno je to o americké zástupné válce s naší zemí.“

Jak panu Bidenovi, tak panu Scholzovi dělá vidění této zástupné války starosti, ač z odlišných důvodů. Panu Bidenovi dělá starosti eskalace; v soukromém rozhovoru však pan Scholz vytáhl to, že i osm desetiletí po II. světové válce by se evropským národům nelíbilo, kdyby se zase dívaly na německé tanky hrnoucí se do bitvy, i když kvůli osvobození ukrajinského území.

Pan Biden se minulý týden po telefonátu s panem Scholzem, který se pořád snaží uchytit jako vůdce největší mocnosti Západní Evropy, začal podvolovat. Řekl Pentagonu, aby hodili za hlavu to, že tank Abrams je pro potřeby Ukrajiny nevhodný a zvláště obtížně pro její přetížené síly provozovatelný a udržovatelný.

Byl to triumf politických kalkulací nad logistickým uvažováním. Pro Pentagon nedává žádný smysl podstupovat logistickou noční můru s posláním nejpokročilejších tanků jejich země Ukrajině, když hned vedle existují velice vhodné německé tanky Leopard, které by se mohly na Ukrajinu dostat rychleji a efektivněji by šly provozovat.

„Ať se vám to líbí nebo ne, znamená to, že Spojené státy zůstávají pojivem, které drží NATO a Evropu pospolu,“ řekl národně bezpečnostní analytik Peter Juul ve zpravodaji The Liberal Patriot. [New York Times]

A nakonec jsou to Spojené státy, kdo tady tomu velí.  Doufejme, že Biden nějak vyslechne Trumpova varování a že chladnější a moudřejší hlavy zabrání válečné straně, aby hrnula americké tanky do toho, co by se mohlo stát III. světovou válkou.

 Sean Adl-Tabatabai

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*