PETR VLK
Další dnešní Friedmanův kousek se týká ukrajinské války. Respektive jedné její speciální fazety – totiž toho jestli je Putin připraven sáhnout po jaderné zbrani či nikoliv.
Putin and the Insanity Gambit
podle překladače
Putin a šílený gambit
Když jsem byl na postgraduální škole, strávili jsme s malou skupinou mých vrstevníků značnou dobu zkoumáním okolností, za kterých by bylo možné, aby jedna jaderná mocnost zahájila jaderný útok proti druhé. Protože nikdo z nás nemohl získat data, věnovali jsme tomuto tématu spoustu času a jako základ naší analýzy jsme použili kubánskou raketovou krizi. Kritériem pro takový útok bylo, že se zhroutil systém velení druhé strany, a tudíž země neměla žádný způsob, jak se mstít, nebo že druhá strana ze začátku jednoduše lhala o svém jaderném arzenálu, nebo nějaký jiný scénář, který si nepamatuji. . Osamělé sobotní noci mizely jedna za druhou.
Problém, do kterého jsme stále naráželi – ať už byly arzenály shodné, asymetrické co do počtu nebo disproporční ve schopnostech – byl ten, že jaderné zbraně by téměř nikdy nebyly použity, snad pokud by nastala situace, kdy by jedna strana měla na místě vynikající a důvěryhodné zpravodajské informace. A její pozice předčila mohutně postavení nepřítele. Existovaly jiné, podivnější koncepty založené na vzájemně zaručené destrukci. Pokud se nám podařilo eliminovat potenciál nepřítele k odvetě, šlo to. (Byly návrhy, aby jednotky speciálních operací pronikly do nepřátelských velitelských stanovišť, použily jedovatý plyn k zabití odpalovacích posádek a tak dále.) Ale nevyhnutelně by jaderný útok na jadernou velmoc téměř jistě vyústil ve vzájemně zaručené zničení nebo v útok na spojence jaderné velmoci, což by riskovalo méně jistou, ale stále pravděpodobnou jadernou reakci. Je snadné pochopit, proč po Hirošimě a Nagasaki už nikdy nedošlo k dalšímu jadernému útoku.
Existoval však jeden scénář, který měl šanci na úspěch, kterému jsme říkali šílený gambit. Všechny ostatní scénáře se točily kolem zdravého rozumu vedení. Iniciace úspěšného startu by spustila vzájemnou destrukci a se zničením útočníkovy vlastní země a my nemohli najít stav, ve kterém by sebezničení národa poskytovalo větší bezpečnost. Žádný racionální vůdce by nedošel k jinému závěru. Ale to je v podstatě strategie, se kterou si pohrává ruský prezident Vladimir Putin.
Při několika příležitostech řekl, že pokračující odpor Ukrajiny vůči Rusku a americká a evropská podpora obrany Ukrajiny riskují jadernou válku. Jaderný útok na Ukrajinu by možná vyvolal reakci USA, zatímco útok na Spojené státy – podle jeho prohlášení technicky v rámci možností – by jistě vyústil v masivní útok na Rusko. Aby bylo jasné, USA se nechystají zahájit jadernou válku kvůli Ukrajině. Za normálních okolností by to neudělalo ani Rusko – ledaže by válečný tlak dohnal Putina k šílenství, takže by byl ochotný zapojit se do vzájemně zaručené destrukce. Protože Rusko není šílené, Putin neplánuje zahájit jadernou válku. Pokud se ale Moskvě podaří přesvědčit své protivníky, že je situace donutila ke vzájemné sebevraždě, USA a jejich spojenci mohou změnit svou politiku tak, aby byla vstřícnější k potřebám Ruska, jakkoli je hrozba nepravděpodobná. Zahrnutí jaderné války – a implicitně ruského rozumu – do rovnice by mohlo změnit výsledek války. Je nepravděpodobné, že by USA zahájily preventivní úder proti šílenství zdravého národa. Washington má koneckonců také schopnosti druhého úderu.
Aby to fungovalo, musí Putin přesvědčit ostatní země, že je připraven na jadernou válku. Během toho bude muset přesvědčit i své krajany, což strategii jen dále nabourává. Šílený gambit funguje pouze tehdy, je-li tak přesvědčivý, že vyděsí vlastní kolegy vůdce. Je to gambit zrozený ze zoufalství, užitečný pouze na postgraduální škole pro osamělé muže k zamyšlení.
******
Z tohoto článku si každý, dle vlastní libosti a preferencí může vytáhnout, co mu libo. Střízlivé mozky na Západě a dejme tomu – alternativa především to, co dlouhodobě tvrdí – že Rusko nechce na nikoho zaútočit jadernými zbraněmi a to ani kvůli Ukrajině!
Fanatičtí váleční štváči pak potvrzení svého šíleného přesvědčení, že ruského jaderného arzenálu se netřeba bát, protože Putler jen straší. A tudíž vše protiruské lze eskalovat a eskalovat.
Já si tam našel něco úplně jiného. S Friedmanem a jeho vývody sice souhlasím, ale… Ty vývody opravdu mají logiku a platí. Ovšem jen do chvíle, dokud nezapočteme, že ten Friedmanův tzv. šílený gambit se odehraje v nějakém rámci. Že nejde o svévolné rozhodnutí toho, kdo má prsty na tlačítku jaderného kufříku, nýbrž o akt, vyvolaný nějakými konkrétními událostmi a podmínkami!!! Například eskalací nějakého konfliktu. V tomto případě ukrajinského. Na začátku Západ dodával přilby, deky , lékárničky. Pak granáty, Potom tanky, obrněné transportéry. Pak operačně taktické rakety kratšího dosahu. Dnes dlouhého. Budou následovat stíhačky. Co přijde dál?
Dost dobře nechápu, proč Putin už dávno nenaznačil, že opravdu to jaderné tlačítko stačí jen zmáčknout. Viděno z ruského pohledu. Z toho českého si každé ráno blahopřeji, že ho to nenapadlo ještě ani dnes.
Ale v každém případě, někde je ta poslední kapka. Friedman za mne dělá chybu, že pojednává jen možnost šíleného gambitu jen ze strany vlastníka jaderného arzenálu. Ale nikoliv ze strany těch na druhé straně, těch co přikládají a přikládají pod kotel.
V určitém momentě totiž ten gambit, vlivem vnějších okolností přestane být šíleným. Tohle Friedman zcela pominul.
Mimochodem – právě vidím na přehledu tisku, že Rusko oznámilo velké cvičení jižního vojenského okruhu a námořnictva. Jako velká novinka je uváděno, že na Putinův pokyn zahájil generální štáb přípravy na uspořádání cvičení raketových vojsk Jižního okruhu a námořních sil.
Cvičení raketových formací Jižního vojenského okruhu je mimo jiné reakcí na provokativní prohlášení a hrozby některých západních představitelů vůči Ruské federaci, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Během cvičení také ruské ozbrojené síly se zaměří také na nácvik přípravy a použití nestrategických jaderných zbraní.
Být Friedmanem, začnu kolem toho šíleného gambitu našlapovat znovu a velmi vážně. Já bych tomu cvičení rozuměl jako jasnému varování ve smyslu – už jste na červené lajně. Ještě kousek a…
A kolektivní Západ bude řešit, zda kvůli Ukrajině půjde do jaderného střetu s Ruskem nebo ne. Protože Putin svolil k použití taktických jaderných zbraní proti Ukrajině. Ne proto, že by prohrával. Ale třeba kvůli tomu, že Zelenský použil rakety ATACSM proti Krymskému mostu a trefil se. Tohle je velmi reálný scénář. A Rusové s ním jistě počítají. A moc možností jak na tuhle situaci zareagovat, než třeba použitím taktických jaderných úderů proti dněperským mostům asi nevymyslí.
Co pak?
Jen absolutní šílenec si může myslet, že se jaderná mocnost nechá dobrovolně vyvraždit, aby tím umožnila agresorovi rabování svého území, tak takový šílenec Putin zaplať pánbů není. A když tam nebude Putin bude tam jiný Rus který svou zem bude bránit i za cenu zničení všech jenž se agrese dopustí.
Předpokládám, že si ráno blahopřeješ během utírání prdele z toho jak nonstop sereš strachy. Jsi obyčejný přizdisráč, co to maskuje rádoby intelektem.
Rusko nemá důvod použít jaderné zbraně, protože jasně vítězí pomocí konvenčních. Ale důvod má UA, a ta je použije, pokud je NATO dodá. USA dva roky odmítaly dodat rakety ATCMS, ale už tam jsou a nepomohly. Takže jsou na řadě taktické jaderné B61-12.
Je zajímavé že nikdo nemá zájem napadnout jadernou mocnost,protože nyní by měl příležitost.Protože nikdo takový neexistuje.Tímto jsou krmení občané RF,aby měli důvod jít s radostí umírat při dobývání cizího území.Fašisty prý vyhánět.Takže dokonce to mají jako vlasteneckou válku to zotročování suverénního státu,kterému zaručili územnï nedotknutelnost když se vzdá jaderných zbraní.A když se jich Ukrajina vzdala,tak teď se má vzdát ona,protože netouží po ruském otroctví.Suroviny si západ v pohodě kupoval a RF ráda prodávala.Další mýtus že někdo je chce ukrást.