Recept na prosperitu není složitý. Případ Argentina




Sdílet článek:

D. TOLAR

Argentinský prezident oznámil uvolnění devizového trhu a konec první fáze transformace ekonomiky. Jeho optimistický projev je jednoduchou lekcí ekonomiky pro širokou veřejnost. Všem Argentincům slíbil, že vláda bude pokračovat v nastoupené cestě deregulací a snižování daní.

Argentina si na konci roku 2023 zvolila nového prezidenta. Stal se jím Javier Milei, který obratem zahájil drastickou reformu hospodářství. Jejím klíčovým krokem bylo dosud nevídané omezení veřejných výdajů.

V únoru letošního roku vykázala argentinská ekonomika meziroční růst ve výši 5,5 %. Světová banka odhadla minulý týden, že v roce 2025 vzroste o 5 % a země bude na čele žebříčku latinskoamerických států, pro které naopak banka svůj odhad růstu snížila. Inflace v Argentině dramaticky klesla, byť výsledky za měsíc březen byly horší než očekávané.

Prezident Javier Milei pronesl 11. dubna v prezidentském paláci Casa Rosada projev, ve kterém oznamoval dokončení základní transformace argentinské ekonomiky. V projevu zaznělo:

Překlad, zkrácení, mezititulky autor.

Když jsem vás žádal o hlas, říkal jsem, že zdravá a udržitelná ekonomika stojí na třech pilířích: rozpočtová disciplína, zdravá měna a svobodný devizový trh. Po náročném prvním roce můžeme považovat proces makroekonomického ozdravení Argentiny za ukončený, neboť jsme tři základní pilíře ekonomiky dali do pořádku.

Každý ze 46 milionů Argentinců musel projít zkouškou ohněm. Dnes mohu říci, že jsme jí prošli. Lidé měli odvahu dát přednost svobodě před otroctvím a dát sbohem pomalé agónii posledních 15 let.

Úspěšně složené zkoušky

Za prvé jsme složili zkoušku z rozpočtu. Po více než 100 let trvajícím chronickém deficitu jsme se stali jednou z pěti zemí na světě, která utrácí jen tolik, kolik vybere, a ani o peso více. Za druhé jsme prošli testem zdravé měny. Snížili jsme nekontrolovanou inflaci, která v zemi řádila po desetiletí. To vedlo k nevídanému zhodnocení argentinského pesa a následnému poklesu chudoby.

Třetí trn, který nám působil velkou bolest, jsme vytrhli dnes. Zbavujeme se různých vládních bariér na devizovém trhu.

Podpora měnového fondu

Před chvílí ohlásil Mezinárodní měnový fond nevídaný program pro Argentinu, který sehraje důležitou roli při podpoře devizového trhu. Je bezprecedentní, protože je to poprvé v historii, kdy fond schválil program, jehož cílem není financovat přechod od ekonomiky v rozvratu ke zdravé ekonomice, ale podpořit transformaci, která již přinesla své ovoce.

V minulosti byly programy fondu určeny k financování země, jejíž schodky nebyly finanční trhy ochotné krýt. Zároveň se korekce deficitního rozpočtu vždy prováděla za pomoci zvýšení daní. Argentina to změnila. Téměř celá úprava deficitního financování dopadla na stát, a ne na argentinské občany.

Globální změny

Dějiny se nepřepisují jen v Argentině, ale i ve Spojených státech a ve zbytku světa. Mezinárodní řád, jak jsme ho znali po druhé světové válce, skončil a změny, jako je tato, vždy znamenají období velké nestability. Jsme připraveni na možnost, že vnější šok bude ještě silnější a budeme v takovém případě reagovat dalším snížením veřejných výdajů.

V minulosti Argentina vždy reagovala devalvací měny, čímž trestala nejzranitelnější odvětví hospodářství. Nebo vláda zvyšovala daně. Naše vláda bude reagovat snížením velikosti státu, aby nezbytná omezení nedopadala na soukromý sektor, který je tím skutečným motorem ekonomiky.

K již proběhlé korekci veřejných výdajů je nutné připočítat rušení regulací, které provedlo ministerstvo pro deregulace a zahrnuje více než 1.700 strukturálních reforem. To zajistí dlouhodobý růst ekonomiky ve výši 4,5 %. Kromě toho snížení daní zvýší konkurenceschopnost soukromého sektoru.

Zahraniční investice

Normalizace devizového trhu, kterou dnes oznamujeme, umožňuje přímé zahraniční investice, neboť člověk investuje pouze tehdy, když ví, že s plody své investice může nakládat dle svého uvážení. To bude dalším motorem růstu. V uplynulých 15 letech stěžovali politici soukromé investice a rušili limity na veřejné výdaje a tištění peněz. My děláme opak. Dali jsme limity státu a tiskárně peněz a zrušili bariéry pro soukromé iniciativy, aby mohly konečně nějaké investice do Argentiny připlout.

Prosperita pro všechny

Všem Argentincům, kteří pracují a spoří, zaměstnancům, živnostníkům, majitelům obchodů, těm, kteří riskují svůj kapitál a investují jej, chci vám říci, abyste se naši vládu dívali jako na spojence. Pokud je privátní sektor vlakem, který nás doveze do lepší budoucnosti, je naší úlohou být tím, kdo odstraňuje překážky z cesty, ruší regulace, poplatky, daně a cla, které činí práci, investice a inovace obtížnějšími.

Vlak se již rozjel. Nechceme, aby to byla cesta jen pro pár vyvolených, je naší ambicí, aby nebyl vynechán žádný Argentinec bez ohledu na to, koho volil. Ani nezáleží, jestli chtějí, aby tato vláda zkrachovala. Pokud bude země růst, budou se mít všichni lépe.

Budeme mít zemi, ve které bude moci každý díky svému úsilí, práci nebo talentu uskutečnit svůj životní projekt. Všichni máte můj neochvějný slib, že si nedáme pokoj ani na vteřinu, dokud toho nedosáhneme.

Kéž Bůh ochraňuje Argentinu.

Tolik Javier Milei 11. dubna 2025.

Post scriptum

Pozn. autora: Jak by mohla znít zkrácená a univerzálně použitelná verze projevu?

Zastánci keynesiánské ekonomiky věří, že občan nemá tušení, co by se svými penězi dělal, a proto je nutné mu je vzít a dát je moudrým lidem ve vládě, kteří je investují nebo utratí za něj. Jinak by se ekonomika nerozběhla.

Další záchranou nebohých lidí, kteří to všechno platí, bude armáda příživníků, již na „home office” předstírají činnost nebo vymýšlejí regulace, jejichž stupiditu budou lidé zkoumat ještě za stovky let, pokud ji ovšem přežijí.

Za pomoci regulací a okrádání občanů, již se ještě nepřisáli na státní rozpočet, vytváří vláda privilegované skupiny mudrců, kteří sice nikdy nic nedělali, ale hlásají to, co stát potřebuje. Mají totiž dostatek sebevědomí, aby za cizí peníze rozdávali nechtěné rady, polovinu národa ve jménu „tolerance” nazývali hanlivými přívlastky a bezostyšně lhali, když jim vláda přisype.

Tento přístup popírá veškerou historickou zkušenost. Blahobyt zajistí pouze svobodní lidé, kteří dostanou dostatek volnosti, aby si v potu tváře šli za svými sny. Když je každý, kdo je toho objektivně schopen, odpovědný za svůj osud, mohou vedle sebe žít v míru a prosperitě lidé různých názorů. Stát je od toho, aby hlídal pravidla hry a podporoval všechny občany bez ohledu na politické přesvědčení v jejich snaze investovat a něco tvořit.

Civilizace, která z bídy a utrpení minulosti vybudovala svobodnou prosperující společnost, byla ta židovsko-křesťanská. Zaslouží si, aby ji lidé bránili.

Konec univerzálního projevu.

Na úplný závěr lze uvést, že jediný kvartál za posledních dvacet let, kdy česká ekonomika rostla o více než 5 %, byl druhý kvartál roku 2021, kdy se vzpamatovávala z více než 10% propadu v pandemickém roce 2020. Lze argumentovat, že Argentina se též zotavuje z rozpočtového šoku minulého roku, neboť v prvním kvartále roku 2024 klesla meziročně o 5,1 %. Platí tedy, že budoucnost ukáže. Ale stejně by si člověk asi spíše vsadil na tu Argentinu.

V Řecku totiž dosáhli snížením daním podobného efektu.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*