Řecká Kyriaki
Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Řecko se stalo po několika letech dluhové krize, aspoň v sugesci evropského mainstreamu, normální zemí a uvěřili tomu i Řekové, i když se velké většině domnívají, že ekonomická situace jejich země je velmi mizerná, velmi je překvapí, když se jim vysvětlí, že Česko má víc než dvakrát větší inflaci a nulový růst, i levičáci si rádi vyslechnou, že předseda vlády Mitsotakis je excelentní manažer ve srovnání s českým vládnoucím klanem. Při velmi povrchním pohledu na evropské statistiky je patrná podivná korelace, ekonomická výkonnost Německa je u nuly a země, jako např. Česko, které jsou totálně závislé na Německu, vykazují velmi špatné růstové a inflační indexy, naopak u jižních zemí je patrný ekonomický růst a umírněná inflace, která odpovídá tradičnímu inflačnímu intervalu těchto zemí.

Dluhovou krizi stabilizoval v intencích západních finančních institucí už předchozí levicový ministerský předseda vlády Tsipras, současný liberální ministerský předseda má aureolu dobrého manažera a před parlamentními volbami podporu nejen řeckého mainstreamu, ale všech struktur západního mainstreamu. Levicová Syriza vyhrála v roce 2015 dvakrát parlamentní volby, strana znamenala skutečnou politickou alternativu k mainstreamové Nea Demokratia a Pasoku, tenkrát byly ve hře radikální varianty řešení dluhové krize včetně opuštění eurozóny nebo Grexitu. V obdobích ekonomické krize se probudil občanský patos a velký zájem lidu spoluúčastnit se na politice, v prvních letech svého vládnutí Syriza zreálnila svoje představy a adaptovala se na realitu evropskounijního mainstreamu. Řecký lid byl přístupný i skutečnému řešení krize, tj. opuštění eura, zavedení drachmy a celních bariér, které by umožnily regeneraci průmyslu a zemědělství. Politici Syrizy nebyli ochotni převzít zodpovědnost za alternativní řešení, uvědomili si, že řecký lid by těžce nesl počáteční zatížení plynoucí z tohoto řešení a raději zvolili pohodlnější cestu, která ovšem nikam nevedla a nebyla dobrá ani pro samotnou Syrizu. Na půdě evropskounijního marasmu musí vždycky lépe obstát favorité marasmu, kterými jsou Mitsotakis a postliberálové z Nea Demokratia. Předvolební atmosféru dnešních voleb charakterizovala nuda a apatie, Řekové se oprávněně domnívají, že volby nic nezmění. Řecká ekonomika je hra úrokových měr, kvótací akcií, subvencí a jakýchsi nadnárodních investic, které míří s výjimkou turismu všude možně kromě výrobní sféry, v této situaci pokud mezinárodní bankovní systém podpoří Mitsotakise trochu nižší úrokovou mírou, jeví se jako génius, který přivedl do země velkou investici. Komunisté se s podporou své tradiční klientely přehoupnou přes parlamentní minimum, ale nepodpoří případnou levicovou alternativu, komunističtí vůdci zcela odůvodněně tvrdí, že levicová Syriza, středový Pasok a liberální Nea Demokratia se v ničem neliší. Na půdě evropskounijního mainstreamu neexistuje alternativa a pokud neexistuje alternativa, neexistuje ani demokracie.

Politické strany staví svoji předvolební rétoriku na ujišťování o zárukách stability, tj. evropskounijní inklinaci a ekonomické stability, přitom země potřebuje právě opak, pryč z této vadné stability, země potřebuje obnovit výrobní průmyslové kapacity, vypořádat se demografickým kolapsem, odlivem mladých do zahraničí, řešit problém přelidněného hlavního města a vylidňování venkova a ostrovů atd. Apatie na straně lidu, ale o to větší ujišťování mainstramové elity o volební normalitě, jakoby nuda a nezájem a ne vášnivé debatní střety a ideový boj byly přirozeným doprovodným jevem vrcholného demokratického aktu. Postpolitická epocha potřebuje lidovou kulisu a zdání demokracie, demokracie samotná není žádoucí.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*