Reflexe demonstrace 28. 10. 2022




Sdílet článek:

Rád bych, abychom v tuto chvíli ponechali stranou extrémistické výkřiky primitivních aktivistů typu Rakušan a Němcová a věnovali se trochu více stanovisku předsedy vlády ČR k demonstraci, požadující demisi jeho kabinetu, které zveřejnil na sociálních sítích.

Prvním výrokem, který je zaznamenání hodný je jeho „rozumím obavám lidí“, ale „zajistili jsme dostatek…, zastropovali jsme ceny… „. Tak nějak ujišťovali lidi v této zemi různí zaprodanci celá staletí a přitom „kazili“ minci. Následné devalvace a inflace v kombinaci s účastí na nejrůznějších válkách, pak vedly k hladomorům a ekonomickému úpadku. „Zastropování cen energií“ potom není žádná zásluha. Ve finále totiž rozdíl mezi tržními a „zastropovanými“ cenami zaplatí stát, tedy my všichni. Skutečné řešení energetické krize by totiž znamenalo přijmout radikální změnu koncepce, včetně odchodu z Evropské energetické burzy, aktivní vstup státu do energetických akvizic, revizi zahraničně-politické koncepce a nástrojů pro rozvoj zahraničního obchodu se zeměmi třetího světa. Neboli EU (Německo) nám nepomáhá a ani nepomůže, ač panu Fialovi paní Von der Leyen a pan Scholz asi tvrdí pravý opak.

Druhým výkokem, nad kterým bych se rád pozastavil, je urputné tvrzení, že demonstrace organizují jacísi lidé, „kteří nás chtějí opět učinit závislými na Rusku“. Neznám v České republice moc lidí, kteří by byli vyloženě proruští, ve smyslu, v jakém u nás fungují např. „proevropští“ (rozuměj „prounijní“), či „proameričtí“, tedy obecně „prozápadní“ politici, média a skupiny. Jejich hlavním, donekonečna omílaným argumentem je potom, že tzv. „patříme na západ“. A to nám brání nakupovat od Ruska plyn stejně, jako to činí Maďarsko, Bulharsko, Německo a mnoho dalších? To nás žene k tomu, abychom zásobovali zbraněmi nejzkorumpovanější a nejpokleslejší režim v Evropě a prodlužovali tak nesmyslnou válku, která nemusela vůbec nastat, pokud bychom si – ano, i Fialova (záměrně nepoužiji titulu „česká“) vlastní vláda – prosadili jednání o dodržování Minských dohod a nešíření NATO směrem na východ? Demonstrace v zásadě nikdo moc neorganizuje. Chodí na ně potom lidé, kteří si přejí žít v míru a pokoji a vadí jim zdražování, likvidace průmyslu. Poukazují především na skutečnost, že vláda pana Fialy by měla být vládou českou, jednající v českém zájmu. A tím rozhodně není válka, krize ani drahota.

Třetím výrokem, který asi zasluhuje pozornosti, je to až fanatické černobílé vidění a rozdělování světa na „východ“ a „západ“. Je to takový relikt studené války, stejně jako představa, že musíme někam patřit. Nemusíme. Kdyby takto uvažoval Boleslav I. nebo Přemysl Otakar I., nikdy by nevznikla česká státnost a zůstali bychom navždy nesvéprávným appendixem říšské politiky. Tak nás vnímali i Bismarck s Hitlerem, a proto si ostatně pan Fiala tříbil své ranné politické názory jako mladý příslušník Panevropské unie ve společnosti lidí, jako Berndt Posselt a Otto von Habsburg. Svět se ale mění. Již dnes je jasně vidět jeho multipolarita. Své ambice dávají stále více najevo vedle Ruska a Číny (což je zřejmě ten Fialův „východ“) i Indie, Turecko, Pákistán, Brazílie, Indonésie, Egypt a mnoho dalších regionálních mocností. Své aspirace mají i surovinově bohaté země Asie, Afriky i Latinské Ameriky, kde se dá těžit i nakupovat za rozumné ceny. Komu vadí náš přímý vstup na tyto trhy? Bývalým i současným koloniálním mocnostem, bez výjimky pocházejících z Fialova slavného a skvělého „západu“ a jejich korporacím. Taková aktivní politika by však vyžadovala trochu odvahy a pružnosti v zahraniční politice. A ta tomuto kabinetu zjevně chybí a je mu milejší pochvala z Bruselu či Kyjeva.

Takže to víno, které nám pan premiér po demošce nalil, zas tak úplně čisté není, něco v něm plave, jak by řekl filmový klasik. Moc dlouho jim ta „sjednocující vláda“ nevydržela. Během tři čtvrtě roku rozdělili společnost víc, než kdokoli jiný v minulosti, a normou se staly hrubé urážky, ostrakizace a nálepkování názorových oponentů členy vlády a ústavními činiteli.

Inu, jak říkávala moje babička: „Všeho do času…“ Potom bych si dovolil na adresu premiéra odcitovat čaroděje Dědečka Hříbečka z Mrazíka slovy: „Nic jsi nepochopil, Ivane.“ A nám ostatním vzkázat to, co nám již ze záhrobí zazpíval Freddie Mercury (jinak Farrokh Bulsara z dnešní Tanzánie), tedy: „Show must go on.“

 

Petr Aviatik-Markvart

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,77 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

    • Bartošek a Jurečka dotáhnou KDU k odchodu ze sněmovny, protože u dalších voleb propadnou…,nejsou ani křesťanští, ani lidoví..Jsou to vrtichvosti, tak jako byli i v minulosti…Když zmizí v propadlišti, tak se nestane vůbec nic…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*