Řekněte, že přišla zima na Ukrajinu
Sdílet článek:

MARTIN KAVKA

Kdo zná Hru o Trůny, tak ví, že po té co Arya Stark povraždila zrádcovskou rodinu Frayů, tak přeživší ženě řekla “Až se tě budou ptát co se stalo, tak řekni, že zima přišla do domu Frayů”.


Zima přišla i na Ukrajinu. Konflikt mezi Zelenským a Zálužným nabral dalších rozměrů. Potvrdilo se, že existuje rozpor mezi Zelenským a Zálužným. Zelenský řekl: ” Zálužný hraje svojí vlastní hru, ale armáda se nemůže angažovat v politice, protože to pak nevede k jednotě národa. K tomu jsou potřeba jen politici, státníci.

“Pakud chce (Zalužný) vstoupit do politiky, pak se nebude moci zapojit do války. Pokud válku zvládne, s tím, že zítra bude zapojen do politiky nebo voleb, pak se slovy a na frontové linii chová jako politik a ne jako voják, a já věřím, že je to obrovská chyba. Při vší úctě ke generálu Zalužnému a všem velitelům, kteří jsou na bojišti. Musí existovat absolutní pochopení hierarchie a to je vše a nemohou být dva, tři, čtyř, nebo pět,“ řekl Zelenský.

Což i ukrajinský média pochopila, že Zelenský se cítí na vrcholu mocenské pyramidy a nehodla se toho vzdát.

Podle veřejného mínění se prezident ze strachu před konkurencí vrchního velitele rozhodl dočasně odmítnout konání voleb během války a označil je za předčasné. Alespoň do doby, než dostane od Zalužného jasné záruky, že k volbám nepůjde. Nejde jen o veřejné mínění, ale také informace z jeho prezidentské kanceláře.

Není náhodou, že před několika dny byla odvolána vrchní velitelka zdravotních sil Ukrajiny, zase bez vědomí generála Zálužného a včera vyhlásil ministr obrany Umerov, že jsou možné rezignace v ozbrojených silách Ukrajiny.

Prohlášení Zelenského a Umerova přichází v době, kdy bez vědomí Zálužného jsou měněni velitelé na vysokých postech a nahrazováni lidmi blízkými Zelenskému a vládní garnituře v Kyjevě a na základě politických, nikoli vojenských rozhodnutí hnáni lidé do předem ztracených útoků. Vypadá to, že

Zálužný je Kyjevem trpěn jen proto, že má kredit na Západě a hledá se důvod, jak Zálužného odstranit, aby to bylo snesitelné i pro Západ.

Kyjev se místo na stabilizaci fronty zaměřil na záškodnické akce v Rusku. Tomu snad tleskaji jen na Forum24. Ostatní už neoslní, že sice prohráváme, ale hele, zničili jsme jim tři letadla 600 km od fronty.

Je docela paradoxní, jak v prvních měsících jsme slyšeli o hrdinech z Ukrajiny, přestože to bylo jinak. Jak různí “vojenští analytici” jako Lukáš Visingr předpovídali kolaps ruské armády. Melou z posledního říkal. Docházejí jim lidé, zbraně, munice. To říkal v době, kdy proti osmi set tisícové armádě Ukrajiny bojovalo 150 tisíc lidí z Doněcka a Luhanska. A nikdo, nikdo si nepoložil otázku, kde je ten milion vojáků Ruské federace. Ale Rusům dochází lidé, tanky, letadla, munice a nad tím létá Duch Kyjeva. A Putin umírá.

Už neslyšíme o odporu Ukrajinců k politice Kyjeva. Neslyšíme o tom, že Ukrajinci přemýšlí o tom, zda jsou Ukrajinci a mají umírat za Ukrajinu, která je pro ně nepřátelskou zemí, protože ta Ukrajina je ukradena menšinou, která jim chce vnutit její jazyk. Ten ukrajinský, kterým většina Ukrajinců nemluví.

Neslyšíme o tom, že mladí muži z Ukrajiny utíkají proto, ne že nechtějí bojovat za Ukrajinu, ale nechtějí bojovat za Kyjev. Neslyšíme o tom, že Ukrajina je jejich domov, ale ne Ukrajina jednoho jazyka a nebudou bojovat za ty, kteří jim vnucují jeden jazyk, jedno myšlení. Neslyšíme o tom, že nechtějí bojovat za Zelenského, Danilova, Jermaka a další.

Průměrný věk padlých, aspoň dle toho co se dá dosledovat je kolem 55 let. Nevím nakolik je to relevantní informace, ale v ukrajinském tisku se objevilo, po návštěvě amerického ministra obrany Lloyd Austina, že Ukrajině bylo doporučeno, aby zvýšila branou povinnost od 17 do 70 let. Jak by dopadl s tímto doporučením v USA? Za to vím z ukrajinského tisku, že průměrný věk padlého tankisty je 56 let.

A ukrajinský tisk píše, že každý měsíc utíkají další tisíce a tisíce mladých lidí a snaží se vyhnout válce a jsou zrádci , zatímco ukrajinská náborová střediska zatýkají důchodce a vláčí je do armády. A dnes už nejen důchodce, ale podle nového zákona o branné povinnosti také ženy.

A to, že čím dál tím více ukrajinských vojáků přechází do ruského zajetí je propaganda. Ruská, jak jinak. Že v Rusku vznikla jednotka Ukrajinců, kteří byli zajati, ale chtějí bojovat s Ruskem už sice propaganda není, ale naši novináři si kladou otázku, zda to není proti Ženevským konvencím, aby zajatec bojoval proti své zemi i když má na to smlouvu a chuť a chce. Protože zajatec může pracovat, ale ne bojovat.

Líbí se mi jedna věc. Zelenský a spol tvrdí, že s Ruskem jednat nebudou, dokud Rusko nestáhne svoje vojska ze všech území, která Ukrajina pokládá za svoje. I když vědí, že tohle je nereálné. Proč? Rusové ta území take pokládají také za svoje. Ne protože se domnívají, ale na základě historie. Na rozdíl od Ukrajiny, A Rusovo se ohraničují proti historické nespravedlnosti, kdy tato území byla označena jako ukrajinská Leninem a pak doplněná Chruščovem.

Vzdali se snad Češi Sudet, jen proto,že byly označeny za německou zem? Nebo Srbové Kosova?

FB

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. “nechtějí bojovat za Zelenského, Danilova, Jermaka a další”
    Řekněme to jinak – nechtějí umírat za Židy.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*