Než tento týden začneme, vám chci ukázat graf:
Teď, kdyby tento graf zobrazoval cenu akcií společnosti, chtěli byste do ní investovat?
Kdyby to byla cena komodity, kupovali byste ji?
A co kdybyste už do tohoto podniku ohromně investovali? Uchovali byste si naději, že přijdou lepší dny? Nebo byste po pohledu na takový dlouhý propad odepsali své ztráty a prostě z toho vycouvali?
Teď, když říkám „dlouhý propad“, tak myslím dlouhý. Tady je trocha dalších informací…
Graf výše je z dat za více než století – od ledna 1913 do října 2022.
„Takže to řeknu rovnou – tento podnik vykazuje skoro nepřerušený pokles asi od roku 1952… Kdo se zdravým rozumem by do toho ukládal?“
Opravdu během posledních 70 let naděje všech v lepší dny mezi tím už dávno uvadly…
No ale není to graf akcií. Ani cena komodity.
Tento graf zobrazuje klesající kupní sílu US dolaru.
To by mohlo překvapovat, uvážíme-li, jak často jsme ze zpráv mainstreamových médií slýchali o „síle“ US dolaru. Tento silný dolar v poslední době obviňovali ze všech druhů problémů. Např.:
„Naše politiky mají dopady na okolí a samozřejmě mnoha zemím dělají dopady amerických politiky na jejich směnné kurzy starosti, když je dolar tak silný.“ – Projev americké ministryně financí Janet Yellen k Summitu G20 na Bali, 14. listopadu 2022.
AP:
„Hrozná situace:“ Rostoucí US dolar vyvolává útrapy v celém světě: „Dolar letos narostl o 18 % a minulý měsíc prorazila jeho výše 20leté maximum…“
The Wall Street Journal, 7. listopadu:
„Silný dolar si dále vybírá daň z výdělků.“
Vzpomeňte na ty grafy, které jsem vám ukazoval. Dnešní otázkou je, jak může být US dolar tak silný, aby způsobil všechen ten povyk?
Odpovědí je: je to věc pohledu…
Dolar je silný (ale jen ve srovnání)
Silná měna je ta, za kterou lze koupit více zboží a služeb než za jiné měny. To ale není případ US dolaru.
Ve skutečnosti je US dolar „silný“ jen ve srovnání s jinými měnami.
Vezměme si jako příklad euro. Euro po úpravě o inflaci od svého zavedení roku 1999 ztratilo asi 35 % své kupní síly.
A yen? Ten se oproti dolaru jen za tento rok propadl o 23%.
Podívejme se na tři další významné globální měny v porovnání s US dolarem a je naprosto jasné, že si nevedou dobře…
Jak jsme viděli, US dolar od založení Federálních rezerv (centrální banky) ztratil převážnou většinu své kupní síly.
US dolar je tedy silný v porovnání s jinými měnami…, ale jen proto, že jejich kupní síla upadá rychleji než US dolar.
K čemu opravdu dochází
Centrální banky světa se účastní závodů ke dnu. Tisknou všechny peníze bezprecedentním tempem a účinek toho má dopady všude. Není náhodou, že celosvětová míra inflace je „skoro dvouciferná,“ jak nedávno referoval Bloomberg (8,8 % globálně, podle MMF v rozsahu od 2 % po 210 %).
Tisk peněz ničí kupní sílu všech zúčastněných měn včetně US dolaru.
Jediným způsobem, jak obnovit kupní sílu US dolaru je zastavení tisku peněz. Jediným způsobem, jak to udělat je skoncovat s Federálními rezervami a vrátit se k monetárnímu systému založenému na zdravých penězích.
Když slyšíte povídání o „silném US dolaru“, tak se nenechte obalamutit. US dolar je silný jen ve srovnání s jinými rychle znehodnocovanými měnami. Jediným způsobem, jak obnovit globální finanční zdraví, je návrat k systému zdravých peněz, jako je zlatý standard.
Musíme to udělat, než to centrální banky světa tisknoucí všechny existující měny doženou k totálnímu kolapsu. Podívejte se na ty grafy znovu. Jsme daleko blíže k totálnímu kolapsu než ke stabilitě. A jestli jsou všechny vaše úspory navázány na US dolar, tak vám důrazně doporučuji poohlédnout se po výhodách diverzifikace.
Protože i ten nejméně prodělávající stejně prodělává.
TYLER DURDEN
A přesto je mnoho “odborníků” kteří vás budou přesvědčovat o výhodnosti žabích kůžiček a nikdo je nepřesvědčí o realitě, oni si stále myslí, že emeriku zachrání evropa, žel bohu ta už díky emerice je na tom mnohem hůře, ale lidem chudým duchem to nikdo nevysvětlí.
Nikdo nemusi nikomu nic vysvetlovat ani nalhavat.Staci vzit počmarany papir USA zvany bankovka a jineho statu na svete, a udelat okruzni jizdu od treba země draka az na druhy konec sveta do nejake zapadlé visky,a vysledek je ta pravda.Ten papirek od USA okamzite poznají a dají Vam za nej najist.U toho druheho papirku si nejsem jist,zda se stihnete dojit najist do zeme puvodu.Ostatni je vsechno zavist.
Na druhé straně – samotného papírku se nenajíte …
No já nevím, pro jistotu bych si vzal na výlet do širého světa stříbrné a zlaté mince. Tomuto platidlu rozumí lidé všude. A myslím, že celý článek byl právě o tom.
V dobe miru ten zlatak nekde smenite za papir a date cisnikovi.On se se zlatem nebude otravovat,zjistovat pravost, mnozstvi atd.Jedine ho preplatit v mnozstvi a on to zabehne vymenit za penize(v dobe miru).No a v dobe hladomoru bude chtit kazdy pytel obilí misto zlata.Jedine ten posledni ktery by se tesil ze zlata a umrel hlady,protoze nema obilí ktere za nej dal.
Vy kdyz jedete do zahranici na dovolenou,tak platite cisnikovi za obed tim,ze mu sklidíte 20 metraků uhlí pred restaurací?