Rotace elit




Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

O tom, že západní elity žádnou krizi neprochází jsou přesvědčeny pouze elity samotné, krizi západních elit podrobně analyzuji velcí myslitelé doby jako např. sociolog Christopher Lasch, zabývá se jí francouzský demograf a historik Emmanuel Todd. Západní elity se přestaly obměňovat a regenerovat, což je velmi problematické. Horní společenský segment se uzavřel oproti zbytku společnosti, místo nějaké formy meritokratické obměny se nastolila cirkulace v elitní kastě, která se ovládaným prezentuje jako demokratický planetární princip. Emmanuel Todd nazývá stav současných elit globálním pyré: konkurence mezi analfabety, nevede k elitnosti.

Problému stagnace elit nečelí jen Západ, filozofka Natalja Melentjeva se v ruském Katehon zabývá stagnací a záměnou současných ruských elit. Historici se stále zabývají otázkou, jak bylo možné, že po 2. světové válce se SSSR rychle zvedl z ruin a vyslal kosmonauty do kosmu. Melentjeva píše, že to bylo tím, že světem hýbou ideje a SSSR měl silnou ideologii, která stmelovala společnost, plodila entuziasmus a mobilizovala vůli, potencovala lidi k velkým dílům.

Jenom ideje a jejich obraz v mysli nadchnou národy, aktivují centra odporu zlu v srdci každého člověka. Idea je i počátečním bodem úspěšné ekonomiky a ekonomického růstu, budování země a ne vršení zisku, ví se to už od Aristotela. Klíčem k úspěchu ekonomiky a politiky národa (etnosu) je idea inkarnovaná v solidární národní vůli, která indukuje principy vlastní civilizace a její hodnoty. Pokud neexistuje idea, která sjednocuje, inspiruje, která odpovídá smyslu historického poslání národa, idea, kterou přijala a dala jí smysl celá společnost, pak neexistuje ani tvořivá inspirace a přesvědčení o možnostech vlastního národa. Pokud není smysl artikulovaný nebo není společnosti jasný, není národem pochopen nebo protiřečí jeho tužbám, specifice jeho osudu a historické logice, společnost se rozsype. Pokud se ideje nevznáší, nenesou je na křídlech ptáků, jak říkal Platon, pak umírají.

Dnes se v Rusku politické strany bojí přijít s idejemi, které by mohly oduchovnit a propagovat. Dnešní státní instituce a jejich lídři preferují mlčet o ideologických osnovách státních praktik, nejsou ochotni mluvit o ideologických základech státní ekonomiky. Ovšem bez jasných a zřejmých teoretických principů organizace společnosti, její politiky, ekonomiky a vzdělávání se nezačne situace zlepšovat. V devadesátých letech se zamlčovaly principy liberalismu, skrývaly se problémy západního demokratického modelu, který není modelem většiny, ale menšiny. Dnes ve společnosti vládne přesvědčení sociálně orientovaných myslitelů a ekonomů: privátní iniciativu proporčně kombinovat se státním plánováním. Země potřebuje de-privatizaci a gosplan. De-liberalizace ruského systému řízení a státního systému je stejně důležitým problémem.

Rusko potřebuje vyměnit elity. Kdy se na společenských fórech, v médiích atd. objevili nositelé idejí ruského euroasijského projektu? Kdy konečně páky řízení ideologie, vzdělávání a ekonomiky předají privatizátoři devadesátých let, kteří vnesli do Ruska západní schémata koloniálního řízení, národně myslícím a uznávaným teoretikům a praktikům, kteří mají zásluhy o vědu, se svazky knih o historii civilizace, sociální filozofii a ekonomiky. Země prochází rychlými a sofistikovanými proměnami a v společenských centrech nemohou stát byrokrati minulé doby brzdící společenský rozvoj. Je žádoucí pozvolná, nenásilná obměna elit. Politické centrum musí identifikovat a přizvat rusko-euroasijské intelektuály, vědce a myslitele. Manažeři, minutoví pragmatici, nedouci ignorující teorii, vědu a historii přinesli Rusku mnoho běd. Nemají ducha na to, aby viděli komplexní budoucnost země. Do řídících pozic musí přijít vysoce vzdělaní, myslící a morální lidé neakcentující vlastní profit, kteří nejsou žádným způsobem svázáni s předchozím pokolením řídících kádrů, kteří budou mít hluboký vztah k vlasti. Jenom potom Rusko vyhraje válku s agonizujícím Západem. Rusko musí být ideové, nebo nebude vůbec.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Rusko možná potřebuje vyměnit elity, nevím, nesleduji ruskou scénu, ale pošťuchávání a přehlížení ze strany západu mu dodalo silnou jednotící ideu: ideu záchranu Ruska. A kdykoliv se v té zemi tato idea vynoří, agresor spláče. Naproti tomu západní elity připomínají rozvařené brambory: ani pevné, ani kaše- Bez jediné myšlenky. Tupě pokračují v sebedestrukci. Bylo by to super, kdyby do ní nestahovali i nás. Ale nejspíš to zasloužíme.

  2. K.D.Zapadni svobodne demokraticke staty pomahaji trpici Ukrajině,kterou chce zotročit,vymazat z mapy a rusifikovat RF.Pomahaji tak,jak nam měly pomoci v roce 1939 po napadeni Hitlerem.Tehdy nepomohli a svet to odsoudil.Dneska pomahaji a naštesti to odsuzujuje pan dobyvatel a jeho patá kola od vozu všude natahana po Evrope a čekajici zřejme na svoji přiležitost a funkci.

  3. Ach to skvělé Rusko!! Až konečně vyhraje svou válku s agonizujícím Západem, tak se k němu zase přimkneme, k tomu dubisku širokému, slovanskému…
    Tak konečně nastane onen kýžený ráj na zemi, alespoň tedy v severní Asii.
    Je mi z vás opakovaně na blití, nevážený pane autore!!

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*