Rubl proráží 7leté maximum, jelikož kupující plynu se podvolili Putinově platební povinnosti
Sdílet článek:

V pátek rubl vůči euru vyskočil na nejvyšší úroveň za sedm let, což je do velké míry díky Putinem nařízenému převodu cizích měn u exportně zaměřených společností, navíc Čína a Indie (stejně jaká značná část Evropy) pořád nakupuje ruské energetické a zemědělské produkty, ať jsou ty hrozby přicházející z Washingtonu jakkoliv hlasité, kdy Washington v poslední době vytáhl i možnost Rusku zablokovat ruské splácení jeho státního dluhu.

V tomto okamžiku, kdy se válka přibližuje zahájení svého čtvrtého měsíce, je ruská měna asi o 20% silnější než před invazí. Rubl po vyskočení až o 9% proti Euru prorazil úroveň z června 2015…

A rubl je na své nejvyšší úrovni oproti dolaru od roku 2018…

K tomuto vzestupu dále pomohlo i to, že poptávka po dolarech a eurech je vzhledem k restrikcím na přeshraniční transakce v poslední době slabá a tím, že více izolovali Rusko, se do něj zpomalil import.

Ač není jasné, které společnosti nebo země se podvolují Putinovu nařízení platebního mechanismu v rublech, je jasné, že tento gambit ruského vůdce funguje, jak na to pohlíží i Bloomberg:

Podle nového mechanismu musí dovozci z ruských plynovodů, aby mohli vyřídit platbu za toto palivo, otevřít účty u Gazprombank. Asi polovina z více než 50 zahraničních klientů Gazpromu má už takové účty otevřené, řekl tento týden místopředseda vlády Alexander Novak.

Poslední mezi těmi, kdo byli spolu s Polskem a Bulharskem minulý měsíc odříznuti od ruských dodávek plynu, bude Finsko (které potvrdilo, že kohouty jim zavřou v sobotu, ač oni na plynu kvůli více diverzifikovaným zdrojům závisí daleko méně).

Novak dále potvrdil, že mnoho „hlavních klientů“ už pomocí tohoto mechanismu zaplatilo, nebo jsou ochotni za čas platit, aby se vyhnuli odříznutí.

Jeden analytik ruského akciového trhu citovaný Bloombergem říká: „Tlak na dolar a euro poroste, jelikož více nakupujících plynu ty speciální účty otvírá.“ Dále podle George Vaschcenko z Freedom Finance LLC: „Tlak nebude každý den a ta měna by mohla spadnout zpět do rozsahu 59-60 rublů, ale určitě přijdou čerstvé vlny posilování.“

Takže jak prezident Biden povídal o „rublu“ jen před pár týdny…

Rubl se v důsledku našich bezprecedentních sankcí téměř okamžitě zhroutil na ruinu. Ruská ekonomika směřuje ke zhroucení na polovinu. A to se před tou invazí řadila jako 11 největší ekonomika světa, ale brzy se už mezi 20 vrcholných ekonomik řadit nebude.

 

TYLER DURDEN

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Čína , Indie dostanou levný ruský plyn , jejich výrobky budou levné a západ nebude schopný konkurovat !

  2. Jak to říkal ten Cimrman? “Dnes si nedám po obědě viržínko. Neplačte sami jste si to zavinili!”. Putin z evropských “sankcí” má tak leda srandu, protože je to on, kdo drží ruku na kohoutku komodity, kterou potřebuje celý svět. Ví, že prodá vždycky a může si vybírat. No a my jsme ta rukojmí bankstery ovládaného Západu, která to ve finále všechno odserou a zaplatí, díky Bruseli.

    Už abychom byli z EU venku!

  3. Pýcha předchází pád….,bohužel se týká i nás. S úžasnou radostí přejem Rusku to nejhorší a přál nebo spíše nepřál bych vám vidět videa, jak se ukrajinci z Azova chovají ke svým zajatcům….,hrůza.

    A náš tzv. Západ..? …po odmítnutí ruské levné ropy a plynu a obilí a uhlí, o zbraních nemluvě..?? Čína s Indii po tom skočí a tím pádem budou více konkurenceschopní….Nyní v první desítce ve světovém HDP je 8 tzv. západních vyspělých zemí a ekonomik a dvě z rozvojovýho světa /čína a indie/, ale to není konečná. V roce 2030-35 bude v první desítce už 7 dnes tzv. rozvojových ekonomik a ze slavnýho Západu jen 3….dočtete se na Bloomberg…chvástáme se a prsíme, ale nemáme proč….sorry jako…a 15 let je jako nic.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*