Rušení starých předpisů, aneb legislativní švejkování




Sdílet článek:
ZDENĚK KOUDELKA

Vláda chce zrušit 3 616 starých právních předpisů, například vyhlášku o drobných mincích z roku 1945. Je to habaďura. Nikomu se tím nepomůže a pro lidi se nic nezmění. Vyhláška o drobných mincí sice nebyla formálně zrušena, ale již dávno neplatí a nezakládá žádné právní vztahy, protože byla nahrazena dalšími právními předpisy – zákonem zavádějícím Korunu českou jako měnu a vyhláškami České národní banky o vydání bankovek a mincí. V právu platí zásada, že mladší předpis ruší starší pro stejnou oblast i bez výslovného zrušení. Staré, nepoužívané právní předpisy se nazývají obsolentní. Co tento vládní návrh přinese? Jen přibude v právním řádu další zbytečný zákon.

 


Samotný vládní návrh korunuje svou zbytečnost a vláda dokazuje neznalost Ústavy, když ruší i ústavní zákony doplňující a měnící československou Ústavu z roku 1960, které však zrušil již článek 112 odstavec 2 stávající platné Ústavy.

Přitom ani vláda není důsledná, když nadále ponechává řadu právních předpisů, které dnes nelze použít, byť ve své době byly významnými. Například nikdo nikdy nezrušil Zlatou bulu sicilskou z roku 1212, přesto každý ví, že již nejsme království s dědičným králem. I tato zlatá bula neplatí, protože platí naše republikánská ústava, je jen právní památkou.

Vládní návrh je předstíráním, že bojuje proti přehnané právní regulaci. Lidem nevadí dávno nepoužívané právní předpisy. Lidem vadí současné platné a někdy nesmyslné regulace. Příkladem současné neschopnosti vlády přijímat jen potřebné právní předpisy je návrh ministra práce a sociálních věci Mariana Jurečky snižující důchod předsedům zemských národních výborů zrušených 1948, Národního a Federálního shromáždění do 17. listopadu 1989 v novele zákona o důchodovém pojištění z 12. 12. 2022. Ti jsou totiž všichni mrtví a nemají žádný důchod, tedy není co snížit, což lze zjistit na internetu či dotazem na historiky zabývající se moderními dějinami. Přesto Jurečka snížení důchodů těmto mrtvým funkcionářům výslovné řešil v zákoně. Taková úprava nemá žádný smysl. Leda by šlo o novodobou zákonnou obdobu staré známé nenávisti až za hrob, kterou ztělesňuje synoda mrtvých v roce 897, kdy papež Štěpán VI. nechal z hrobu vytáhnout svého předchůdce papeže Formosa a mrtvého jej soudil.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*