Ruské volby: Jak to dešifrovat?




Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

V Rusku v neděli k žádnému překvapení nedošlo, navíc se ani nečekalo a především v Evropě z toho mnozí vyvozují, že šlo o volební potěmkinovskou komedii. Výsledek se dá číst i v jiném kontextu, nemůžeme se domnívat, že české parlamentní volby v roce 1996 jsou stejným aktem politického procesu jako v 2022, tenkrát šlo o akt v demokratickém systému suverénního a svým způsobem významného státu, nyní jde o totálně zmanipulovanou nedemokratickou kamufláž v bezvýznamném protektorátě, kde volební akt už ztratil kapacitu vybrat i částečně optimální lidi k vládnutí.

Smysl včerejších ruských voleb je třeba hledat v dynamice politické přítomnosti. Předně ruské volby byly výrazem antiliberálního hlasování, v chápání velké většiny Rusů je Putin absolutně antiliberálním a antiamerickým kandidátem, což se ovšem samotného Putinovi nemusí líbit. Rusové neodpovídali na otázku, má-li dál vládnout autoritativní prezident, kdy se z procenta účasti vyvozuje prezidentova legitimita a možnosti jeho vládnutí, včera hledali odpověď na jinou otázku, kdo je povede do války se Západem. Pokud bychom hledali nějakou paralelu, mohli bychom ji najít v římské historii, v chvílích největšího nebezpečí pro stát, byl jmenován diktátor. Včera Rusové nepotvrdili autoritativního prezidenta, ale identifikovali vůdce, podobně jako v Římě, dočasně vybaveného zvláštními pravomocemi. Aby se zachránil stát, zájmy státu musí být nadřazeny úplně všemu, to je pokyn lidu. Takto by měli západní lídři číst výsledek ruských voleb, v Césarově historii se bere jako málo zajímavý fakt, aby zachránil stát, zabil polovinu Keltů na švýcarském území. Autoritativní prezident nemůže použít atomovou pumu bez konzultací s nějakým širším tělesem, včera dali Rusové mandát člověku, aby po konzultaci s Bohem, rozhodoval sám o všem. Stejně jako v Římě i v Rusku je tento mandát limitován dobou nejvyššího ohrožení státu.

Západní politická kultura je založena na managementu politických problémů, ne na hledání řešení, jinak bychom dnes nemohli čelit iminentnímu válečnému konfliktu. Jakýsi management nás koncem devadesátých let dotlačil do NATO, nejenže to nebylo nutné, ale nikdo se ani neptal, co to znamená, na politickém povrchu se zdálo, že je to dobré, protože americká letadla a oficíři vypadali lépe než ruští. Podobný management nás dovedl do EU, daroval obchodní banku Nomuře, spořitelnu Rakušákům atd., kdybychom tenkrát hledali řešení ekonomických a bezpečnostních perspektiv, nemohli bychom podlehnout fikci rychlého a neperspektivního managementu. Efektivní politika k Rusku není na dnešním Západě ani možná, v Asia Times píše australský profesor Mark Edele, že Austrálie si omylně dovolila eliminovat ruská studia na univerzitách, nyní neexistuje ruská gramotnost a chápání ruské politiky.

Přišel čas to obnovit, musíme podporovat ruskou gramotnost a porozumění zemi, která zůstane významných světovým hráčem, Západ musí kriticky posoudit chybné předpoklady, které znemožnily efektivní politiku k Rusku.

Západní mainstream samozřejmě lehce najde důvody Putinova volebního triumfu, ale důvody mají západní kořeny, už před lety udělala západní propaganda z Putina planetárního satana. Označit ruské bezpečnostní obavy za něco důvodného, zakládá na nebezpečí, že dotyčný nebo politická strana bude označen za ruskou pátou kolonu. Putina podvést, podrazit oloupit je považováno na Západě za morální. Kde jinde než v podvodu leží důvod českého členství v NATO, Merkelová s Hollandem záměrně lhali o Minských dohodách, vedlo to k válce a nikdo je nesoudí. Studená válka neskončila totálním poddáním Moskvy, jak dnes západní propaganda prezentuje, ale skončila dohodou mezi Gorbačovem a západními lídry, ti dokonce slíbili, že na území bývalé NDR nebudou umístěny jednotky NATO. Neutralita stála v preambuli ukrajinské deklarace o nezávislosti v 1990 a v ústavě 1996, v roce 2019 Kyjev neutralitu vymazal.

Rusko bylo vyloučeno z expandujícího Západu, který nebyl ochoten k nejmenším kompromisům své hegemonistické aspirace. Ruský lid v této situaci identifikoval svého vůdce.

Vůdce Legy Mateo Salvini ruské volby komentoval slovy, pokud jde lid volit, má vždycky důvod, bereme na vědomí volbu ruského lidu, doufejme, že 2024 bude rokem míru. Salvini nemluví o zmanipulovaných volbách pod nátlakem jako jeho kolegové v koaliční vládě.

Putinovo volební skóre 87% a 77% volební účast oprávněných překonala procenta v 1991, kdy euforičtí Rusové volili svého prezidenta ještě v rámci existujícího SSSR. Komentátoři novin Svobodnaja pressa (SP) vidí důvod volebního výsledku v tom, že ruský svět se konsolidoval kolem vojenské operace.

Na otázku SP, jak oslaví volební úspěch, prezident odpověděl, že pobeseduje s generálním štábem. Mediální specialista Dmitrij Jelovský říká, že Putinův štáb hodně vsadil na volební účast, pochopil, že mnoho jeho příznivců nehodlá přijít k volbách. Roli hrála ideologická mobilizace, lidé se chtějí účastnit historie, mají pocit, že se dnes v Rusku tvoří dějiny. Putin je v tomto vidění autorem mocného historického přelomu Ruska. Spousta Rusů uvítala ruskou tvrdost na mezinárodní aréně, lidé mají dost kašovité zahraniční politiky, se všemi se za každou cenu přátelit. Rusko ukázalo zuby. Politický filozof Vladimír Blinov se domnívá, že výsledek dává prezidentovi bianco šek. Volby ukázaly světu, jak velkou podporu Rusů má Putinův kurs, nikdo z jeho zahraničních oponentů se nemůže pochlubit podobnou národní podporou. Rusko se definitivně vrátilo na svou vlastní cestu, kterou Jelcinem v devadesátých letech opustilo.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 3,20 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. Navalného pohrobci vyzvali rusy, aby svůj nesouhlas s volbami projevili tím, že příjdou k volbám v určitou stanovenou hodinu. A opravdu se pár lidí našlo.
    Z více než 100 milionů voličů. Škoda, že nenašli vyzývatele odvahu k tomu, aby vyzvali všechny rusy, aby k volbám vůbec nepřišli a tím vyjádřili svůj odpor k volbám a Putinovi vůbec. To by bylo panečku vítězství, kdyby nikdo k volbám nepřišel.Ale oni i ti “navalnisti” znají své možnosti, tak vyzvali jenom k protestu s očekávaným nicotným významem.

  2. Když si člověk uvědomí,v jakém stavu Putin Rusko po Jelcinovi,který šel západu na ruku přebíral a co z něj znovu dokázal vybudovat,vůbec se nedivím vděku ruských obyvatel svému gosudarovi-stačila poslední rána z milosti a Rusko by dopadlo tak,jak si západ naplánoval:skončilo by totálně rozkradené,vyrabované a rozparcelované na malé státečky,které by demokratický západ zotročil a ovládal-jen díky Putinovi a jeho věrným se toto nestalo,ruský lid za to bude Putinovi navěky vděčný a z těch stejných příčin jej západ bude na věky nenávidět..Kdyby se u nás našel byť jen jedinej politik Putinova formátu,možná že by to tady s tím naším slzavým údolím jménem ČR,s kterým si každej vytírá prdel,protože neví do čí řitě by se nacpalo dřív dopadlo taky jinak!!!!

  3. Číhal nesklamal. Hlavu má lobotomizovanú ruSSáckou propagandou a verklíkuje tu odporné ruSSácke lži. Nedá sa to vôbec čítať.

  4. Tak důležité je,že má pan dobyvatel teď dostatek ochotných lidì, jìt se nechat s ùsměvem a s písní na rtech zabìt při dobývání cizího území aby byl spokojený.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*