Rusové v ukrajinských uniformách
Sdílet článek:

Válka na Ukrajině nám jde do čtvrtého dne. Pokud mohu věřit dostupným informacím, uzavírá se obklíčení Kyjeva i hlavních ukrajinských sil u Donbasu. Všechno ostatní je nepodstatné. I všechna vojenská pomoc je nepodstatná, protože nejde o to zbraně dodat, ale ještě s nimi někdo musí zacházet a používat je správně.

Já bych se chtěl dneska pozastavit nad dvěma věcmi, které podle mě celou válku rozhodnou a které budou mít největší vliv na ukrajinskou budoucnost.

První zprávou je, že Ukrajinské vedení rozdalo zbraně civilistům, prý jde o desítky tisíc kvérů, které se takřka bez evidence dostaly mezi lidi. Nejen v Kyjevě, ale také v jiných, především západních částech Ukrajiny.

Druhá zpráva je, že Rusové podnikají diverzní akce oblečeni v ukrajinských uniformách.

Podle mě v této chvíli už ukrajinská armáda nepotřebuje žádného nepřítele, protože si vystačí sama.

Zaslechl jsem přímo od Klička větičku, že začínají mít problémy s rabováním. Aby neměli. Obchody zavřené, bankomaty nevydávají, benzín není… ale všude je plno zbraní v rukou kdekoho. Každý místní mafián si zašel nafasovat kalašnikov několikrát. Do toho ještě válka, Rusové, bordel…

To samé mají na Západní Ukrajině, kde je zatím klid. Desítky tisíc zbraní v podmínkách, kdy nefunguje běžné zásobování. Ty zbraně mezi lidmi, to je průser který si zatím nikdo ještě nedovede představit. Dneska ještě válka vypadá jako to hrdinství proti okupantům. Ale ve skutečnosti je válka především nekonečné strádání a nejistota. Zbraň se stane prostředkem k obživě, nejsnáze se budou obírat ti nejslabší… Teď si představte, že tam ke Lvovu třeba Rusové vůbec nedojdou. Humanitární katastrofa, nedostatek všeho a žádná moc, která by udržela pořádek.

A pak ti Rusové v ukrajinských uniformách….

Fakt nevím, kdo to vymyslel, že se malé ruské jednotky převléknou do ukrajinského a  celé desítky kilometrů před frontou provádějí diverze. Ukrajinské síly samozřejmě tyto diverzanty vždycky odhalí a zlikvidují. Fakt nevidím důvod, proč by ruské velení mělo plýtvat životy vojáků na něco, co zvládnou pomocí leteckého nebo dronového útoku. Ale rozšířit takovou fámu, to si představit dovedu. Ukrajinské vedení se toho chytlo a začalo tyto zprávy posílat dál. A výsledek se brzy dostavil.

Takhle vypadá skutečná dezinformační válka víme?  Rozšířit informace o diverzantech v ukrajinských uniformách a všechno ostatní se už stane samo. Některé incidenty jsme viděli přímo na jůtubu. Mám na mysli tu akci, kdy pásák přejel osobní auto. Byl tu ukrajinský pásák, který ujížděl před palbou vlastních lidí. Jeho kolegové v náklaďáku tolik štěstí neměli. Domobrana je postřílela. Takových případů bude hodně. Podle mě představují většinu toho nočního střílení v Kyjevě a jak se bude fronta blížit, tak to bude ještě horší.

Viděl jsem nějaké noční video, kde lidi pomocí molotovových koktejlů zapálili nějaké vojenské vozidlo. Byl u toho ještě popisek, jak domobrana ničí ruské bojové vozidlo. Samozřejmě osamělé, protože přesně takhle to ožralí mužici dělají… vyjíždějí z bojové sestavy, zcela nezajištění.  Jsem si celkem jistý, že se pak ukáže, že si domobrana zapálila vlastní stroj a upálila v něm nejspíš svoje vlastní lidi.

Ruská armáda má za sebou zkušenosti z bojů v Sýrii i leckde jinde, nechápu, proč by nějaké osamělé skupiny ruských vojáků měly vyhledávat boj daleko od svých, nota bene když má Rusko vzdušnou nadvládu a je schopno družicového i dronového průzkumu. O ruských diverzantech v Kyjevě dost pochybuju, dovedu si ještě představit výsadkáře, kteří před frontou obsazují klíčová letiště, mosty, nebo něco důležitého.  Dovedu si dokonce představit, že ne všude výsadkáři uspějí, ale nedovedu si představit, že by se ruští vojáci chovali jako Pancho Villa a hráli si na hrdiny akčních filmů.

Ty zbraně mezi lidmi, to vypadá strašně hezky, reportéři nám to ukazují jako hrdinství – lidi berou kvér a jdou bojovat za vlast. Jenže fronta se převalí, možná dokonce i Rus bude nucen ustoupit a odejít, když se podívám na aktuální mapu války, tak považuju za pravděpodobné, že na západě Ukrajiny se ruský voják ani neobjeví, ale ty zbraně mezi lidmi zůstanou. A stanou se rozhodujícím faktorem především tam, kde nebude žádný okupant a kde tedy nebude žádná skutečná vojenská síla.

Vlastně se děsím, že přesně tohle bude výsledek celé války. Pokud padne Kyjev, tak může Putin vyhlásit vítězství. Zřejmě se Rusům také podaří obklíčit ukrajinskou armádu na Donbase. Pak se bude dlouho jednat o míru, o dělení Ukrajiny… a na západní straně Dněpru se rozjede strašná humanitární katastrofa do které nepůjde vlézt, protože tam bude nebezpečno. Jak bude asi vypadat dnešní domobrana po pár týdnech bez zásobování? Udrží tam pak někdo pořádek?

Věří tady někdo, že v poválečných podmínkách všichni ty Kalašnikovy zase odevzdají? Bohužel to na mě dělá dojem, že brzy budeme mít kromě starostí s nedostatkem plynu ještě i starosti s přebytkem ozbrojenců… kousek za hranicemi.

Včera odpoledne přestala naráz všechna média reportovat o aktuální vojenské situaci. Jako kdyby se na frontě něco zlomilo. Jako kdyby nastala nějaká řetězová reakce kapitulací, jako  kdyby obrana začala kolabovat.  Slyšel jsem od příbuzenstva, že ukrajinští vojáci opustili Mariupol. A také se včera objevila informace, že do bojů nastupují Čečenci.

Existuje ještě organizovaná obrana kolem Kyjeva?

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Mne tedy napadají jiní Rusové v ukrajinských uniformách. Jsou to Ukrajinci ruské národnosti. Rusko zjevně počítalo s malým odporem a snadným postupem i kvůli nízké ochotě Ukrajinců bojovat za nefunkční ukrajinský režim.
    Jenže tady ruské tajné služby evidentně selhali. Jedna věc je nadávat na zkorumpovaný režim a vládu a druhá je nečinně se dívat na invazi cizí armády. Ukrajina se evidentně brání mnohem účinněji, než kdo čekal a šance, že by ruská invaze vojensky uspěla se blíží nule.
    Šance, že by uspěla politicky byla nulová od samého začátku.

  2. Rusové poslali na Ukrajinu brance, skutečná profi armáda stále čeká v Rusku a v Bělorusku. Na co asi?. Ruské ztráty jsou přesto mizivé. A pravidelná armáda UA ve velkém zdrhá k útočníkům.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*