Sázka na plyn je nesmysl, ale Síkela ho stejně tlačí




Sdílet článek:

ALEXANDRA DÍTĚTOVÁ

Za jediný den vyskočila cena zemního plynu v Evropě o více než deset procent? Proč? Zdá se to až absurdní, ale důvodem je, že v Austrálii ohlásili stávky ve dvou závodech na LNG.

O tom, jak je zemní plyn úchvatný, levný a ekologický slyšíme roky. Dříve nám tuto propagandu cpali Rusové, kteří ho sem a vlastně všude do Evropy chtěli dodávat. Ekologický samozřejmě nebyl nikdy, to byla jen čistá lež propagandy. Už jsem o tom psala několikrát. Klimatická zátěž zemního plynu je včetně těžby a přepravy srovnatelná s uhlím. Levný tenkrát byl, ale teď už víme, že jen dočasně.

Teď už je drahý, ale hlavně se všichni bojí, že ho bude málo. Nikdo totiž neví, jak tuhá bude zima. Všichni sledují, kolik vlastně plynu bude potřebovat Čína. Státy se všemožně snaží uzavřít smlouvy na plyn s Katarem a podobnými zeměmi, ale evidentně to není jednoduché. To vše způsobuje, že jsou ceny plynu extrémně nestabilní. Kdejaká zpráva o chystané stávce v Austrálii s nimi mává jak vítr s mladým stromkem.

Dost důvodů k tomu, aby si Česko, které právě chystá novou energetickou koncepci, dalo na zemní plyn pozor a nezvyšovalo svou závislost.

Jenže to by ministrem průmyslu musel být někdo jiný než Jozef Síkela. Ten má totiž k plynu nějakou zvláštní náklonnost. Když se podíváte na jeho twitterový účet, tak zjistíte, že už vyplodil neuvěřitelné množství tweetů o tom, kolik máme plynu v zásobnících. Neříkám, že to není důležité, ale ta disproporce oproti ostatním tématům je až podezřelá. Nicméně budiž, Síkela se chlubí, že je plynu v zásobnících dost. Co to ale znamená?

Když musí ministr doslova vstávat a usínat s tím, jestli je dost plynu v zásobnících (které mimochodem pokryjí jen asi čtvrtinu naší spotřeby), dalo by se očekávat, že se bude snažit závislost na plynu přinejmenším nezvyšovat. Tím spíš, když jsou mimořádně nestabilní ceny. Ale kdepak.

Síkela naopak před pár dny veřejně v rozhovoru prohlásil, že bude Česko stavět nové plynové elektrárny. Dokonce se to prý stihne do pěti let.

No jak se říká, vezměme si popcorn a posaďme se do první řady. Nejspíš tam s námi bude sedět i Daniel Křetínský, který nedávno zastavil výstavbu plynové elektrárny v Irsku, protože se nevyplatí.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 3,82 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. To je zase nářez: „O tom, jak je zemní plyn úchvatný, levný a ekologický slyšíme roky. Dříve nám tuto propagandu cpali Rusové, kteří ho sem a vlastně všude do Evropy chtěli dodávat. Ekologický samozřejmě nebyl nikdy, to byla jen čistá lež propagandy.“

    Od Rusů byla propaganda cpát nám levný plyn. Jasně. Když nám je někdo ochoten prodat něco za třetinovou cenu než druhý (protože jeho způsob těžby i přepravy reálně levnější bezpochyby je), je to propaganda a proto to musíme odmítnout. Fakt logika. A co je na plynu „neekologického“? Asi kysličník uhličitý, že. To ovšem nemění nic na tom, že Síkela je magor, když si on a vláda napřed ideologicky plyn zakáže a pak chce stavět plynové elektrárny.

  2. Je to nesmysl, ale nic jiného mu nezbývá. Energetika je v háji a kdyby neříkal nic, všichni by ho kritizovali. Tak se snaží uklidňovat a doufá, že to vydrží dokud je ministrem. Pak ať přijde potopa.

    Jakožto poskok Německa nás nemůže odstřihnout od zdražovací burzy. Tím padá stavba jaderných bloků, protože dát 2 bilióny a pak mít elektřinu za německé ceny by bylo neprůchodné snad i u nás. Krom toho Němci jaderky nechtějí. Jakožto poskok Eurosvazu se ani nemůže vykašlat na Green Deal a podpořit elektrárny tepelné. Takže zbývají ty plynové. Je to daň za psovskou poslušnost Západu. Eurodotace se rozfrcaly na nesmysly a místo kýžené západní životní úrovně přichází zelená bída a kopírování stupidních nápadů zelených soudruhů z Bruselu.

  3. P.Jó byt tak poskokem RF,to by jsme se měli.Tak jste to chtěl napsat? Tak zkuste vyzkoušet a ještelě by jste s laskou vzpominal na ten Eurosvaz.

  4. z projevu—To je dobrá zpráva. Tyto projekty zvýší globální dodávky LNG o 50 %. Přesouváme se tedy ze světa nedostatků plynu do opačného světa, do světa, kde bychom mohli brzy vidět hojnost plynu na trhu.
    —–celé zde ))))
    Úvodní slova předsedkyně von der Leyenové na společné tiskové konferenci s předsedou Michelem po zasedání mimořádného zasedání Evropské rady dne 18. dubna 2024
    https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_24_2148

    • tak bude více plynu dle Lájen a na druhé straně , že
      Konec plynového věku se nezadržitelně blíží. Demontáž německých plynárenských sítí proto není „zničením prosperity“, ale je ekonomicky nezbytná.))))
      dobrý , pobavilo, ode zdi ke zdi, jak jinak v EU )))
      https://1url.cz/Iuyez

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*