Vláda premiéra Petra Fialy se v tomto týdnu přece jen rozhodla zavést opatření, které by současné extrémně vysoké ceny pohonných hmot u čerpacích stanic aspoň trochu snížilo. Na středečním zasedání její ministři po mnoha hodinách jednání nakonec kývli na to, že se spotřební daň na benzín a naftu sníží o 1,50 Kč na litr. Opatření by mělo platit (schválí-li ho parlament) po dobu čtyř měsíců od začátku června do konce září (viz odkaz zde).
Vláda tak přece jen obrátila, neboť ještě před několika týdny odmítala v souvislosti s rostoucími cenami snižovat jakékoliv daně s poukazem na to, že by šlo o populistické gesto. Přičemž dle odhadů ministra financí Zbyňka Stanjury takové snížení bude znamenat výpadek příjmů státního rozpočtu ve výši zhruba 9,5 miliardy korun, což s ohledem na rostoucí výdaje, spojené s pomocí ukrajinským občanům, prchajících před válkou, jistě příjemné není. Zaslouží tedy premiér Fiala a spol. pochvalu za to, že své původní rozhodnutí přece jen změnili?
Za mě částečně ano, problém je ovšem v tom, že snížení spotřební daně o korunu padesát pro většinu občanů významnou pomoc v současné ekonomické krizi představovat nebude. Jestliže aktuálně stojí na českých čerpacích stanicích litr benzínu v průměru 45 Kč, tak i za předpokladu, že všichni prodejci litr paliva o celých 1,50 Kč poctivě sníží, změní se jeho cena na 43,50 Kč. Což je stále extrémně moc, zejména v souvislosti s tím, že v některých blízkých evropských zemích jako například v Polsku, Maďarsku či Chorvatsku jsou průměrné ceny benzínu a nafty zhruba o 10 Kč nižší než u nás. Pokud někdo argumentuje například tím, že v sousedním Německu jsou naopak tyto ceny stále o něco vyšší než v ČR, tak by si měl uvědomit, že průměrné platy německých občanů jsou několikanásobně vyšší než českých.
Je také třeba říci, že v případě spotřební daně na naftu vyšší prostor na její snížení ani vláda neměla, neboť dle centralistického nařízení Evropské unie je pro její členské státy stanovena minimální spotřební daň 0,33 Eura za litr (v případě benzínu pak 0,359 Eura). A jelikož aktuální výše spotřební daně za naftu je v České republice 9,95 Kč, při vyšším snížení než o 1,50 Kč bychom mohli Bruselem povolenou minimální cenu porušit. Možností, jak současné vysoké ceny pohonných hmot snížit, má však vláda mnohem více. Může například snížit jejich DPH, která u nás činí 21 %, zatímco například v sousedním Polsku se má od května tato daň snížit z 23 % na 8 %, je také možné na určitou omezenou dobu ceny pohonných hmot zastropovat apod.
Fialova vláda bohužel v boji s růstem těchto cen, způsobených především válkou na Ukrajině, poněkud zaspala, a až do tohoto týdne patřila mezi několik málo vlád zemí EU, která proti jejich zvyšování žádné plošné opatření nezaváděla (spolu s námi tak činily pouze Dánsko, Finsko a Lucembursko). Člověk totiž nemusí být zrovna erudovaný ekonom na to, aby věděl, že aktuální extrémně vysoké ceny benzínu či nafty se brzy citelně dotknou každého. I ten, kdo autem nejezdí nebo by cestování tímto dopravním prostředkem výrazně omezil, by stále zvyšující se růst cen brzy pocítil jednak při cestování veřejnou hromadnou dopravou, ale i při nákupu v obchodech, neboť je logické, že zdražení pohonných hmot se zákonitě projeví na ceně jakéhokoliv přepravovaného zboží.
„…rodiny střední třídy se topí v červeno-zelené bažině růstu cen a inflace . Je skutečně třeba se obávat, že se tato situace bude v příštích měsících a letech dále zhoršovat.“
Za tento „vnitřní tlak“, za který může především ten kdo vládne , protože činí rozhodnutí. Jediné co umí je přendávat peníze z jedné kopy na druhou a pořád to bere střední třídě na dávky pro chudé. Bezy se splní vlhký sen eurodrdařů a budeme se všichni rovní v bídě na příděl. V takovém státě nemá cenu již pracovat, pro takový stát nemá cenu bojovat. Takový stát je mi u prdel… a necítím potřebu vlastenectví, či ho bránit, proč, by? ))) ..není důvod! Je to pouze pak už pouze o znechucení a pohrdání takovým státem. Takový stát by ml uvažovat o legii žoldněřů v případě problémů, protože tohle nidto bránit nechce, kde jsou klacky pod nohy k přežití. To není domovina.
cituji: Rublegas alebo americký LNG?
Ruský okrúhly stôl Valdai Club uskutočnil zásadnú odbornú diskusiu o tom, čo sme v The Cradle definovali ako Rublegas – skutočný geoekonomický game-changer v srdci post-petrodolárovej éry. Alexander Losev, člen ruskej Rady pre zahraničnú a obrannú politiku, ponúkol kontúry veľkého obrazu. Ale bolo na Alexejovi Gromovovi, hlavnom riaditeľovi pre energetiku Inštitútu energetiky a financií, aby prišiel s rozhodujúcimi detailmi.
Rusko doteraz ročne predávalo do Európy 155 miliárd kubických metrov plynu. EÚ rétoricky sľubuje, že sa ho do roku 2027 zbaví a do konca roka 2022 zníži dodávky o 100 miliárd kubických metrov. Gromov sa spýtal „ako“ a poznamenal, že „žiadny expert nemá odpoveď. Väčšina ruského zemného plynu sa prepravuje plynovodmi. Ten sa nedá jednoducho nahradiť skvapalneným zemným plynom (LNG).“
Riskantná európska odpoveď znela: „začnite šetriť“, ako „pripravte sa na to, že sa budete mať horšie“ a „znížte teplotu v domácnostiach“. Gromov poznamenal, že v Rusku je „22 až 25 stupňov v zime normou. Európa propaguje 16 stupňov ako „zdravých“ a nosenie svetrov v noci“.
EÚ nebude schopná získať potrebný plyn z Nórska alebo Alžírska (ktoré uprednostňuje domácu spotrebu). Azerbajdžan by bol schopný poskytnúť nanajvýš 10 miliárd kubických metrov ročne, ale „to bude trvať 2 alebo 3 roky“.
více zdroj citace:
http://www.nadhlad.com/content/posadte-sa-sledujte-ako-europa-pacha-samovrazdu
Vyžadovalo se od nich jen primitivní vlastenectví, na které bylo možné apelovat, kdykoli bylo zapotřebí prodloužit pracovní dobu nebo snížit příděly. A … pokrač kniha Orwell: 1984 :
Zpráva Ministerstva hojnosti skončila další fanfárou a pak následovala dechovka. Parsons, kterého bombardování čísly přivedlo téměř k extázi, vyndal dýmku z úst.
„Ministerstvo hojnosti vykonalo slušný kus práce,“ řekl a uznale pokýval hlavou. „Mimochodem, Smithe, člověče, nemáš náhodou nějaké žiletky, nenechal bys mi nějakou?“
„Ani jednu,“ řekl Winston. „Sám se holím jednou žiletkou už šest týdnů.“
„No nic, jen jsem se zeptal, kamaráde.“
„Lituji,“ řekl Winston.
04.04.2022
ČEZ obdržel plánovanou dodávku jaderného paliva
ČEZ v minulém týdnu obdržel další plánovanou dodávku jaderného paliva od ruské společnosti Tvel. )))))))))))
https://www.kurzy.cz/zpravy/643690-cez-obdrzel-planovanou-dodavku-jaderneho-paliva/
Pod tím článkem je dobrý postřeh v diskusi, ohledně třech let. prej cituji:
Nejlepší zpráva tohoto týdne !
Nezbývá ne doufat že vláda Čez neprodá němcům a elektřina se bude obchodovat pro českou republiku přímo. Mohli bychom tak až na 3 roky mít dostatek elektřiny pro vlastní spotřebu. Na zavírání uhelných elektráren a elektromobilitu raději zapomeňme. a reakce :
Jsme v eu,uz je z vetsi casti prodana. Prodava se na 3 roky dopredu… tak jest,konec citování, zdroj viz. výše v příspěvku.
I když se spotřební daň sníží o 1,50 Kč, stát má z paliv minimálně stejně jako před zdražením. Stála-li např. nafta 35 Kč, stát měl na sp.dani a DPH cca 16,02 Kč,
když teď zaplatím za naftu 47Kč, po „zlevnění“ 45,50 tedy bude mít stát cca 16,34 Kč.
Tak kde je ten avizovaný výpadek výběru daní. A to už servilní novináři mudrují, jaký to bude mít dopad na dopravní stavby atd.
Tahle naše vláda – to jsou fakt komici! Že oni chtějí dohnat toho komika magora Zelenského?
Ten to mu zas nasadil/v tomto pripade sundal korunu.
Nejdriv odboural zlutou sracku zlutyho barona, kterej rejzoval na kazdym prodanym litru.