Současné vysoké školství nemá s universitní elitností, která je podmínkou opravdového vzdělání, nic společného
Sdílet článek:

MILAN KNÍŽÁK

(DOPIS ČKR)

Vážené kolegyně a kolegové,

reaguji na text České konference rektorů z 5.6.2024 podepsaný předsedkyní Milenou Králíčkovou a nazvaný „Vysoké školy pro společnost“.

Již několik desítek let mne znepokojuje (globální) vývoj vysokého školství a tato vaše iniciativa mně povzbudila k mohutnější reakci. Předesílám, že patřím k zakládajícím členům Konference, která původně byla Klubem rektorů a pro jako takovou jsem hlasoval. Bohužel, převážily hlasy těch, co chtěli změnit intelektuální klub v úřad. Považoval jsem volně fungující sdružení za daleko důležitější než úřednicky začleněnou Konferenci rektorů.

Ve zmíněném textu se pyšníte tím, že České vysoké školy vzdělávají přes 300 tisíc studujících a z toho vyplývá řada společenských pozitiv. To považuji za naprostý omyl.

Současné vysoké školství nemá s universitní elitností, která je podmínkou opravdového vzdělání, nic společného. V podstatě jde o instruktážní kurzy, které technicky vyspělá společnost potřebuje k ovládání nových strojů a systémů. Současné vysoké školy připomínají kurzy pro ženy v domácnosti nebo aktivistická střediska. Dochází k minimálnímu výběru studentů. Nelze nastavit individuální učební systémy a zvyšovat nároky na studenty i pedagogy. (To, že jsou vysoké školy tak širokým plénem, vyvolává potřebu nových pedagogů a tím klesá náročnost jejich výběru.)

Je mi jasné, že současná společnost takovéto obecné školení potřebuje, ale universitní vzdělávání by mělo plnit jiné úkoly – vytvářet skutečnou elitu národa.

To, co dnes nám společnost představuje jako VIP, je směšné. Herci, zpěváci a upovídaní primitivní politici by neměli být představováni jako elita, protože žádnou elitou nejsou.

Navrhuji zřídit jakési „nadvysoké školství“, které by bylo elitní, náročné a drahé (i pro studenty, ovšem s možností výjimečných stipendií). Současné vysoké školy, které mrhají penězi a stále si nárokují, až vynucují, další prostředky, by měly fungovat jen jako vyšší stupeň „učňovského školství“.

Elitní školství by si měl člověk zasloužit. Mělo by vychovávat morálně silné a odolné individuality, které mohou posunout společnost ke skutečné civilizaci.

Prof. Milan Knížák emeritní rektor AVU

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (52 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*