Stačí české rodině 80 tisíc měsíčně?
Sdílet článek:
Neustálé zdražování do veřejného prostoru přineslo řadu zajímavých témat. Jedním z těch nejoblíbenějších je diskutování o tom, s jakým příjmem lze ještě při dnešních a v budoucnu pravděpodobně ještě vyšších cenách vyjít. A zda by náhodou neměl být na místě plošný nárůst platů o desítky procent.

Velké výdaje každý měsíc

Část veřejnosti popudil svým výrokem Mirek Topolánek, podle kterého dnes rodina žijící v Praze nemůže vyžít s příjmem ve výši 83 korun měsíčně. Proč zrovna toto číslo? Právě ono je totiž stropem pro možnost získání příspěvku ve výši 5000 Kč na každé dítě. Ročně je to milion korun, což každý měsíc dělá právě 83 tisíc.

Ačkoliv někteří s výrokem souhlasí, jiní nechápou, v jakých sférách to dotyčný žije. Ten se to tedy pokusil na Twitteru vysvětlit ve větším detailu. “Znovu a naposledy. Rodina, 2 děti, 1 na základní a jedno na střední škole. Žijí v Praze. Nájem za byt 3+1 mají 25 tisíc korun, za energie služby, pojištění internet, Netflix a mobily platí 15 tisíc. Leasing na auto je 10 tisíc. Drogerie, oblečení, kultura, sport, kroužky dětí, to dělá 20 tisíc. Něco stranou na dovolenou vánoce, dárky, horky a větší investice, tedy 10 tisíc. Celkem to je 80 tisíc korun,” uvedl Topolánek na svém Twitteru.

Na to však záhy dostal odpověď, že nepočítá správně, protože 80 tisíc hrubého je ještě třeba zdanit a odečíst sociální a zdravotní pojištění. Ve skutečnosti tak taková rodina musí vyjít spíše s 65 tisíci v čistém. To znamená, že každá z uvedených položek musí být ještě nižší.

Jak ušetřit

Jiní však nabízejí řešení. Podle nich si taková rodina žije příliš na vysoké noze. “Zbavit se auta? V Praze zbytečný luxus. Nebo pořídit si levnější a úspornější. Kultura a sport holt stranou a nebo méně nákladově. I výlet autobusem za prahu je výlet. Nejezdit na hory na lyže. Všechno lepší než natáhnout ruku a chtít po státu 5000,” píše například Ondřej Kotek.

Další lidé uvádějí, že oni zdaleka takový příjem nemají a nějakým způsobem vyjdou. Zdá se, že je to o preferencích a životním stylu. Někdo je spokojený s tím, že každý měsíc zvládne poplatit základní výdaje, jiný však chce od života něco více a má náročnější záliby, případně je chce dopřát dětem.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*