V USA se rozjíždí další kolo bankovní paniky
Sdílet článek:

LUKÁŠ KOVANDA

Živí ji vydatně i fámy na sociálních sítích. Banky ale těžce nesou též další zvýšení základního úroku centrální banky.

V USA se rozjíždí další kolo bankovní paniky. Souhrnný ukazatel bankovních akcií, KBW, dnes padá na nová víceletá minima (viz graf).

Akcie PacWest Bancorp se hroutí až skoro o 60 procent, Western Alliance Bancorp až o 55 procent a First Horizon až o 40 procent.

Akcie těchto bank se ocitají pod mohutným tlakem sociálních sítí, který dále živí jejich pád. A to v duchu takzvaných sebenaplňujících se proroctví, kdy banka nakonec může zcela zkolabovat hlavně jen proto, že se na sítích začne rychle šířit fáma, že se tak stane.

Zejména právě menší regionální banky, jako jsou ty jmenované, ovšem objektivně těžce snášejí pokračující růst úrokových sazeb v americké ekonomice. Tamní centrální banka v rámci svého boje s neústupnou inflací včera rozhodla opět navýšit základní úrokovou sazbu, nyní o 0,25 procentního bodu, až na 5,25 procenta. Výše tato sazba byla naposledy v březnu 2001.

Vysoké úroky napříč celou americkou ekonomikou, které jdou ruku v ruce se zvyšováním úroků v podání centrální banky, doléhají na americké bankovnictví nepříznivě dvěma zásadním způsoby.

Zaprvé, způsobují růst úrokových sazeb například na krátkodobých vládních dluhopisech, třeba jednoletých. Ty jsou pak mnohem lépe úročeny než bankovní vklady. Střadatelé si tak své úspory z banky nezřídka vybírají, aby je vložili právě do dluhopisů.

Zadruhé, způsobují pokles cen dlouhodobých dluhopisů, třeba desetiletých. Jenže do nich banky v uplynulé době zhusta investovaly prostředky klientů, kteří si u nich uložili peníze ve formě vkladů. Když si nyní chtějí klienti své vklady vybrat, činí tak mnohdy poměrně houfně, což banky dostává pod tlak.

Musí zvážit prodej svých dlouhodobých dluhopisů „pod cenou“, aby měly na výplatu vkladů. Jenže prodejem dluhopisů „pod cenou“ signalizují, že je „něco v nepořádku“. Zaměřují se pak na ně o to více právě sociální sítě jako na „slabé kusy“, online se rychle šíří strach z krachu, což jen vede další klienty k tomu, že si své vklady vybírali. A to může nutit danou banku prodávat své investice „pod cenou“ v ještě větším rozsahu.

Tento začarovaný kruh pak vede akcionáře banky k tomu, že se v obavě, že nebude přetnut, zbavují jejích akcií, aby zamezili svým dalším ztrátám. Postižená banka se pak ocitá v kolapsovém stavu, kdy rychle naráz ztrácí důvěru střadatelů i akcionářů. A bez této důvěry je kterákoli banka v podstatně zbankrotovaná.

lukaskovanda.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. U-SSA už se prostě valí z kopce, a nelze ho už zastavit, neb jejich žabí kůžičky odmítá stále více prozřivších států. Jen musíme doufat že nebude stále zrychlovat, neb by to bylo velmi bolestivé pro některé národy jenž jsou v konečníku USSA tak vrostlí že už by je nešlo odstranit ani operativně, jako tzv EU národy v tomto mafiánském spolku to lehké mít nebudou, na to mohou vzít jed.

  2. P.Kdyby jste ještě popsal v čem Vám ta Emérika tak krutě ublížila a znemožnila se realizovat,tak možná budeme plakat s Vámi.

    • Pepan píše něco o tom, že mu “Emérika tak krutě ublížila a znemožnila se realizovat”?
      Kecáte a vymýšlíte si.

  3. V.Odpusťte mi mou zvídavost když se ptam,proc musi být státy v konecniku USA a proč je to bolestivé pro toho,onoho,tamtoho,obou nebo vsech najednou.Vzdyt pán žije v naši svobodné zemi krasné a určitě z vlastnich zkušeností to tvrdí.Nebo si myslíte že si vymýšlí?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*