Svoboda slova




Sdílet článek:
Vítězný únor na českém webu. Je trestné říkat hlouposti? Nemysli, nemluv, nepiš, nepodepisuj se! A když to uděláš, tak se nediv.

Vláda si vybrala příhodné datum, výročí nechvalně proslulého “Vítězného února”, k zablokování nepohodlných “dezinformačních” webů. Povolenými médii proběhla informace o osmi z nich, které byly označené jako proruské. Osobně jsem většinu z uvedených webů nikdy nečetla a věřím, že některé z nich jsou financovány z Ruska. Ale zablokování se zdaleka netýká jen osmi vyjmenovaných webů, nýbrž i dalších nejmenovaných českých názorových webů, nepohodlných vládě. S válkou mezi Ruskem a Ukrajinou to nemá nic společného, kromě záminky k omezení svobody slova.

“Národní fronta” pětikoalice se rozhodla, že máme právo číst jen jednu schválenou pravdu. “Cenzura je nepřípustná.”[1] Svoboda slova je jen jedna a je nedělitelná. “Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.”[2] Pokud existuje svoboda projevu, ústavním zákonem zaručená, musí mít každý právo sdělovat sebevětší blbosti, ať už se nám líbí nebo ne. Jak říká výrok připisovaný Voltairovi: “S vašimi názory nesouhlasím, ale do smrti budu hájit vaše právo je říkat.”

V demokracii svoboda slova znamená právo hlásat i úplně hloupé názory. Ať si lidé udělají vlastní názor. T.G.Masaryk říkal, že “demokracie je diskuse“. O čem budeme diskutovat, když nám zbude jediná “Tribuna”[3] Respekt?

Vážně toto chtěli všichni, kdo vítali novou vládu jako spasitele? Takto si to představovali voliči Pirátů, zastánců svobodného internetu? Voliči pana Rakušana, kteří ještě pamatují Lídu Rakušanovou ze Svobodné Evropy? Svoboda projevu končí tam, kde není zaručena svoboda po projevu.

Cenzuru řady nezávislých médií vláda protiústavně zavedla přesně na výročí bolševického puče v r. 1948. Podmínkou fungující demokracie je svoboda projevu. Cenzura je principiální chyba. Lidé přestanou ještě více důvěřovat povoleným informacím a více prověřují, kde skutečně je pravda. Doufám, že se nebude za poslech zahraničního rozhlasu nebo prohlížení webu zavírat jako za reálného socialismu nebo popravovat jako za Protektorátu Böhmen und Mähren. Cenzura je vstupní brána do totality.

  • [1] Listina základních práv a svobod, zá. 2/1993 Sb.
  • [2] dtto
  • [3] Tribuna (časopis ÚV KSČ): časopis pro ideologii a politiku, vydávaný ÚV KSČ v letech 1969-1989

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Cenzuru řady nezávislých médií vláda protiústavně zavedla přesně na výročí bolševického puče v r. 1948. Podmínkou fungující demokracie je svoboda projevu. Cenzura je principiální chyba. Lidé přestanou ještě více důvěřovat povoleným informacím a více prověřují, kde skutečně je pravda. Doufám, že se nebude za poslech zahraničního rozhlasu nebo prohlížení webu zavírat jako za reálného socialismu nebo popravovat jako za Protektorátu Böhmen und Mähren. Cenzura je vstupní brána do totality. Máte zvrácené názory.Podle vás by se neměli cenzurovat vaše proruské názory, ale ostatní ano. Když zakážou na Sputniku některým lidem psát komentáře a u jiných je v pořádku když chválí vraha Putina. Mimochodem, zrovna názory zdejších autorů byli na ruských webech velice propagovány. Proč asi? Protože co je protievropské a proti NATO a civilizovanému světu je dobré pro Ruského agresora.A paní Johnová? Jak opsané od Klause já vím vše o pandemii, o ekologii, o ekonomice, politice atd. atd.

  2. Mám stejný názor, pane Jiří.

    (příště Vám doporučuji citaci autora článku dát do uvozovek pro lepší přehlednost komentáře)

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*