Politici se bojí rozvášněné ulice a stropují ostošest
Sdílet článek:

Mám na to dvě možná vysvětlení: buď měl pořad nereprezentativní složení diváků, nebo jsou voliči extrémně naštvaní a ukazují vládě varovný ukazováček, že budou volit jinak než minule. Je proto pochopitelné, že se vláda lekla a najednou mění svůj přístup a přichází se stropem cen energií a chystá do ekonomiky nalít obrovský balík na pomoc domácnostem i podnikům.

Ještě před pár měsíci jsem přitom podobné návrhy odsuzoval, protože to je strašné mrzačení trhu, které povede k ohromnému státnímu dluhu, neefektivitě, plýtvání a nedostatku energie. Nyní když ale vidím desítky tisíc lidí protestujících v ulicích, vnímám vládní opatření jako nutná k udržení sociálního smíru. I ten má svou cenu.

Lidé potřebují nějaké ukotvení. Byli vystaveni až moc velké nejistotě, zda finančně přežijí tuto zimu. Vláda moc dlouho něco slibovala a nic nepřinášela. Nyní se domácnosti trochu uklidní. To je mimochodem velmi důležité pro brždění inflace. Se stropem budou inflační očekávání nižší a inflace dostane časem prostor k poklesu.

Jenže vláda udělala opět chybu v komunikaci, když představila svůj strop cen před evropským stropem cen. Najedou tím vzniklo informační nedorozumění. Voliči si řekli, že jim vláda málo pomáhá, protože evropský strop leží pod českým stropem. Málokdo pochopil, že evropský strop cen se týká zisků elektráren, zatímco český strop cen se týká cen pro domácnosti. To jsou dvě zcela odlišné věci. Volič se v tom nevyzná. Když máte dva různé stropy, je v tom chaos. Opatření se mělo pojmenovat jinak než strop. Lidé tak budou pořád nadávat.

Bude to ale extrémně drahé

Průmysl bude sice kompenzován, ale málo. Cenový strop u něj nebude uplatněn a kompenzace ve výši 30 mld. Kč je pro celý segment ekonomiky jako kapka v moři. Pokud by vláda chtěla firmám pomoci tak jako domácnostem, stálo by jí to další stovky miliard.

Tím se dostáváme k nacenění pomoci. Vláda tvrdí, že ji pomoc domácností bude stát 130 mld. Kč. To je číslo vycucané z prstu, protože vychází z předpokladu, že budoucí ceny energií budou podobné jako dnes. To je ale odvážné tvrzení. Pokud nebude v zimě do Evropy dlouhodobě téct plyn, ceny energií ještě stoupnou. Potom by státní pomoc vyšla na mnohem větší peníze, než dnes vláda očekává.

Další otázkou je, zda vládní pomoc skončí u energií. Ceny potravin také výrazně rostou. Vůbec bych se nedivil, kdyby se objevily hlasy na zastropování i cen potravin, protože to mnozí přestávají zvládat.

Vychází mi z toho, že rozpočet na letošní i příští rok skončí s mnohem vyšším deficitem, než se doposud uvádělo. Vládní výdaje vyskočí o stovky miliard, zatímco příjmy z mimořádných daní budou někde v řádu vyšších desítek miliard. Vůbec bych se proto nedivil, kdyby nakonec skončil rozpočet s historicky rekordním schodkem.

V rámci toho, jak se vše šije horkou jehlou a zaznívá mnoho protichůdných návrhů, není čas sledovat tok peněz. Podle mě se už mnozí těší, jak na chaosu vydělají. Otevírá se totiž prostor ke zneužití situace hned na dvou frontách. Jednou je, že lidé nebudou kvůli stropu nuceni ke hledání levnějšího dodavatele energie. Ten si tak může za energie účtovat více, než by mohl za tržní situace. Druhou frontou je, že vláda svými kroky ovlivňuje ceny akcií, a to dramaticky. Platí přitom, že kdo má informace jako první, ten na pohybu cen vydělá nejvíce. A tady je problém, že se kolem vlády nyní točí příliš mnoho lidí, kteří mohou informací využít.

Vladimír Pikora, reflex.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 2,71 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

7 Comments

 1. Byly doby, kdy ideje komunistů byly menší hrozbou, než vláda cizí moci. Žeby znovu?
  Vláda udělala chybu v komunikaci? To spíš autor udělal chybu v myšlení. Nevidí, že energetická krize není něco objektivního co přišlo zvenčí, ale normální sabotáž, na které se tato vláda významě podílí.

 2. Poslanci KSČM verze 2022, to byl už jen spolek salónních žvanilů u dobrého korýtka. Nebezpečím jsou komunističtí Piráti a podobně smýšlející poslanci Pětidemolice poslouchající příkazy “ústředního výboru” Komise Evropského svazu.

 3. Pikora zde k Fialovým proruským švábům a desolátům zde přidal i komunistická šváby a desoláty, nejsi ty náhodu Pikoro převlečený ODSák do beránčí kůže?

 4. Na Václaváku jsem byl a bylo to trochu jinak než uvádějí média….Ano, řečníci i lidé požadovali kvůli zlevnění plynu, přímá jednání s Ruskem. A přitom nikdo nevolal, že chceme být ruskou gubernii a podobné kecy….

  Fialová pětikolka je naprosto odtržená od reálu, měli by odejít než se lidi opravdu naštvou…

 5. A to je ten problém.Obchodovat s někým,kdo jednou rukou s úsměvem obchoduje,a druhou zabíjí nevinné lidi znamená,že na té druhé straně ruky se můžete octnout někdy i Vy.

  • No zaplať pánbů, že nemohou obchodovat Kolemjdoucí, neb tito lidé ducha mdlého by to přivedli cugrunt během chvilky. Ono se nedá rozhodovat dle emocí jak to dělají nynější idioti v čele ČR, musí se také přemýšlet, bohužel ti kteří by na to měli se nikdy nemohou dostat ke kormidlu, to by se Leynu a U-SSA nehodilo, proto tam jsou právě ti čeští toaleťáci.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*