Novinky

Co říkají naši generálové o válce na Ukrajině
Sdílet článek:

Podle gen. Macka má Putin určitě vícero variant, jak vést útoky a rozhodovat se podle situace, jak se bude Rusku válečně dařit. První tři varianty mu nevyšly, na pořadí je čtvrtá varianta, podle které Putin, když se nemůže Ukrajiny zmocnit, rozbombarduje a zničí ji. Jako agendu si k tomu přidá, že potřebuje Ukrajinu demilitarizovat.

Maj. Gen. Pavel Macko, 2015. 

„Zatím se to ještě neděje – to poznáme podle toho, kdy začne bombardovat vojenský průmysl,“ předesílá gen. Macko a upozorňuje, že na Ukrajině jsou umístěny raketové technologie, kosmický průmysl, letecký průmysl – že to byla perla bývalého Sovětského svazu.

Putinovou agendou je „ochrana ruské menšiny“, ale ve skutečnosti právě tento průmysl má být jeho kořistí, míní gen. Macko.

Generál. Petr Pavel řekl v pořadu Face to face: „Ta válka je extrémně drahá pro obě strany. Nejen pro její účastníky, Rusko a Ukrajinu, ale i pro ty sousední státy. Válka, podobně jako předtím covid, narušila vztahy v byznysu a vidíme to i na cenách komodit, které s válkou nesouvisejí, ale kvůli narušení obchodních řetězců se to projevuje.“

Otázkou je, jak se z osobnosti Vl. Putina, vůdčího politika, stal masový vrah – o co mu vlastně ve skutečnosti jde?

„Po rozpadu Sovětského svazu a vítěství západu ve studené válce přišel prezident Putin s receptem, jak vrátit Rusku jeho velikost, respekt a slávu – a to Rusům velice imponovalo,“ vysvětluje gen. Pavel.

„Jakmile Putin přišel k moci, od té doby neříká nic jiného, než že Rusko má být světovou velmocí, státem, který si zaslouží svoji sféru vlivu, a že má právo být zemí, která bude určovat pravidla, podle kterých se ostatní mají chovat. A že je zemí, jež má právo prosazovat svoje zájmy silou.

Jenže Západ měl tendenci vnímat ho úhlem naší optiky. Ale – Rusové se na svět dívají bohužel jinou optikou.“

Vysvětlení opravdových pohnutek Ruska podává rusista Tomáš Glanc, který pro iRozhlas řekl:

„Válka je odpovědí na upřímnou hrůzu, že Rusko není Západem považováno za velmoc. Propaganda pracuje velmi primitivně s pojmy, jako je nacismus, genocida nebo kolektivní Západ. A ukazuje se, že její strategie funguje. Lidé, kteří to prohlédnou, se snaží Rusko opouštět, pokud si to mohou dovolit. Vlna emigrace je obrovská a další jsou zahnaní do vnitřní emigrace, kdy prostě mlčí,“ míní v Interview Plus rusista, který působí také na univerzitě v Curychu.

„Válka je odpovědí na upřímnou hrůzu, že Rusko není Západem považováno za velmoc.“ –⁠ Tomáš Glanc, rusista

Jestliže se Putin tak dlouho připravoval na invazi – proč má armádu v tak špatném stavu?

„Na jedné straně jsou schopni létat do vesmíru nebo vyvíjet zbraně, ale když mají vykonat obyčejnou věc, tak selhávají,“ uvažuje gen. Pavel. Podle něho není dobré Rusko podceňovat ani přeceňovat. Není to pouze o tom, zda prezident Zelenskij dojde ke kompromisu – on reprezentuje svůj národ. A pokud většina národa bude mít odhodlání dále bojovat, pak on to taky nevzdá.

Generál Pavel míní, že by měl být všestranný zájem, aby ten konflikt byl co nejdříve ukončen. Stále ještě však Rusku posíláme dost peněz a za ropu a plyn, takže má prostředky, jak ve válce pokračovat, navzdory mezinárodním sankcím.

Pokud by ukončení války bylo vnímané jako prohra Ruska, může to znamenat Putinův politický konec. Co Rusko neodpouští, to je slabost, a to nejen vůči sousedům, ale i vůči vlastním lidem.

Putin celý čas vystupoval tak, aby lidé získali dojem, že on jim zajistí znovu ten mezinárodní respekt vůči Rusku.

Petr Pavel si myslí, že Rusko bude mít snahu, že jakýkoliv výsledek války bude interpretovat jako vítězství. Čím kratší konflikt bude, tím méně bude obětí na obou stranách.

Generál Jiří Šedivý, bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR, sdělil pro Český rozhlas Plus:

„Současná situace na Ukrajině zaznamenává ničení infrastruktury, zařízení, která mohou podporovat pohyb vojsk po území. Zatím se Rusům nepodařilo zničit větší část těch bránících se vojsk. Nevíme, jaké jsou výrobní kapacity muničních továren, které dodávají střelivo – zda jednou, dříve či později, dojde munice. V současné době jsou Rusové již za určitým horizontem, protože – buď se rozhodnou pro něco zásadního, nebo nejsou schopni účinnou ofenzívu zahájit.“

Jiří Šedivý (vlevo). (NATO)

Intenzita bojů vyvolává rovněž potřebu nebo nutnost, aby se ukrajinské vojsko aspoň po měsíci vystřídalo, aby si vojáci odpočinuli, vystřídali se, míní Šedivý. Po výměně uvidíme, jak si udrží intenzitu obrany.

Blíží se 9. květen, den oslavy velkého vítězství nad nacisty, který Rusové každoročně oslavují. Pokud by vyhlásili všeobecnou mobilizaci, mohlo by to znamenat, že jsou již na dně a vyčerpali všechny své dosavadní možnosti, uvažuje generál Šedivý ve výslužbě.

K nějaké dílčí mobilizaci určitých ročníků ovšem dojít může, připouští Šedivý.

Rusko se vrátilo k tomu, co dělávalo již v minulosti – a to, že kvalitu nahrazují kvantitou. A na ztrátách jim až tak moc nezáleží.

Zpočátku Putin odvolal některé stávající velitele a nahradil je staršími, z nichž někteří již byli dokonce v záloze. Proto se válka stává brutálnější, protože oni používají ty staré metody.

„Vojenská služba posledně oznámila, že Rusové shromažďují námořnictvo a pěchotu poblíž Oděsy – nemyslím si, že v této fázi a za těchto podmínek by mohli Oděsu dobýt. Je možné, že to velké město obejdou a nějakým způsobem je budou eliminovat, jak ze strany moře, tak z pevniny. Je možné, že dojde k bombardování okrajových částí Oděsy. Doufám, že Rusové ušetří historickou část,“ vyjádřil se gen. Šedivý pro Český rozhlas Plus..

Raketový křižník Moskva, který se Ukrajincům podařilo vyřadit z palebné moci, bude Rusům velmi chybět, míní Šedivý. Křižník měl nejen raketové vybavení, ale zároveň také protiletecké – loď s takovou výzbrojí měla určitě významnou roli. Nejsilnější válečná loď černomořské flotily nesoucí název hlavního města byla důležitá jako symbol i z hlediska morálky.

Co se týče počtů mrtvých na straně Ruska – ztráty přesahují už i situaci, která kdysi proběhla ve válce v Afghánistánu. Pokud Ukrajinci tvrdí, že bylo zabito téměř 30 tisíc ruských vojáků, obvykle se to pro lepší odhad zkracuje o 30 %.

Gen. Šedivý upozorňuje, že udaný počet už zkrátili informující Američané – oni říkají ta čísla menší.

Další otázkou je rozdíl, kolik bylo skutečně zabito a kolik vyřazeno z boje (zraněno, nezvěstných aj.). Podle Šedivého je potřeba hledat, co to číslo vlastně obsahuje. Je možné brát v potaz desítky tisíc ruských vojáků.

Jak důležitá je okolnost, že už padlo 14 ruských generálů?

Gen. Šedivý odpovídá: „Počet zabitých generálů nemůže Rusko zatajit – ukazuje to na to, že když se nedaří, tak na přední linie se přesunou vysocí funkcionáři, aby se ocitli v realitě a zajistili válečný chod. Pokud přijdete o takového velitele, znamená to, že přijdete nejen o obrovskou sumu zkušeností toho velitele, které s sebou přinášel do situace, ale i spoustu znalostí, které měl v tom čase.“

Rusové mají ještě další deficit, o kterém se moc nemluví, a to, že nejsou schopni utajit pohyb svých vojsk. Ukrajinci dokáží jejich rozhovory vysledovat. Dostávají informace od západních zemí kromě svých vlastních. A to jsou velmi cenné informace.

Navíc, Rusové mezi sebou komunikují mobilními telefony, a to je nekázeň, se kterou se nejsou schopni vypořádat. Potom na tyto prostředky jsou naváděny střely.

Gen. Šedivý si myslí, že Ukrajinci mají i celkem dost schopnou rozvědku. Rusové budou muset eliminovat svoje představy o záměrech, jaké měli s Ukrajinou. Poslední dobou zřejmě chtějí aspoň ovládnout tu vojenskou historickou oblast, udržet a rozšířit koridor směrem na Krym a pokud budou mít dost sil, izolovat Ukrajinu od Černého moře.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

8 Comments

 1. Považuji to za zajímavý paradox. Pokud je v českých médiích činěn rozhovor s nějakým “rusistou”, jde vždycky o osobu, která nenávidí Rusko, respektive Rusy, kteří tak nějak nechtějí pochopit, jak to s nimi Západ myslí dobře.

 2. Tady se taky čeká na schválení????
  Jdou po mě mě jdou, jdou, jdou, všude na rohu maj fotku mou…….????‍♂️

 3. Na základě informací postupně získávaných o Rusku prostřednictvím jen z tady v ČR dostupných medií jsem došel k názoru že Ruské federace a jejímu prezidentovi
  nezbYla ŽÁDNÁ JINÁ MOŽNOST,dokázatsvětu,že svá varování myslí vážně.
  Že nekonečně provokovat ruského medvěda je pro prudiče. nebezpečná věc
  Ne já upřímně nenávidím válku.Jsou mě bytostně odporní všichni “ekonomové”
  mající vzájemné zabíjení se nevinných lidíza hnací motor pokroku a vývoje.
  Ale císař Napoleon Buonaperte měl pravdu,kdýž říkal že:
  Nejlepší obranou bývá neočekávaný útok ”
  VÁLKA JE VŮL.

 4. Jak to ti Ukrajinci dělají, že vědí přesně kolik padlo ruských vojáků (už desítky tisíc) a své ztráty neuvádí, nebo v marginálních počtech. Ukrajinců padlo asi 1300 podle Zeleňského….??
  Počítají to z dronů? Jediná šance je příměří, zastavit boje, tedy pokud to ta veliká země za oceánem dovolí…..a pak se hádat dál, ale za jednacím stolem….,obávám se, že rusky mluvící regiony na východě Ukrajiny chtít zůstat pod Zelenským netouží….a Zelenský je svým způsobem bezmocný, protože u krku ho drží AZOV a další nacionalisti a ti chtějí bojovat až do posledního Ukrajince. USA uvažují obdobně….úplně zbytečná válka. My obdobnej problém v státním soužití se Slovenskem jsme vyřešili diplomaticky a gentlemansky a stálo to za to. Dneska jsme se Slovákama kamarádi, dá se říci…Ukrajinci vzbudili soucit celého západního světa, ale pod kůží mají chování vůči menšinám obdobné jako bylo na Balkáně, kde se Srbové mydlili s Chorvatama a muslimama a dalšíma…..mnoho a mnoho mrtvých….tady tzv. Západ opět selhal….,OSN rovněž….

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*