Svoboda slova: Fakta, nebo emoce?




Sdílet článek:

BENJAMIN KURAS

V obraně svobody platí jen dvě emoce: jedna negativní a jedna pozitivní. Ta negativní je strach z totalitní tyranie. Ta pozitivní je vášeň pro fakta, píše v komentáři pro Deník TO Benjamin Kuras.

Svoboda slova je tak základní pro všechny ostatní svobody, že ji musíte povolit i těm, kdo říkají, co je vám protivné. Tuto variantu tisíckrát citovaného výroku údajně Voltaireova (on to ve skutečnosti nikdy neřekl, ani se tím neřídil, ale hezky se to s puncem klasika cituje) vyslovil nedávno (listopad 2024) v internetovém rozhovoru Ezra Levant, šéfredaktor internetové TV Rebel News. Ta sídlí v Torontu, ale má dosah globální, s milionovým publikem. Obrana svobody slova a zpochybňování oficiálních narativů je její hlavní program. Proto ji – a Levanta – Wikipedie označuje za „krajně pravicové“.

Tommy Robinson

A protože Levant je vzděláním právník, bazíruje na zjišťování a ověřování fakt a tlumení emocí. Má desítky přispěvatelů z různých zemí. V Británii jím byl hlavně Tommy Robinson, který se proslavil odhalováním britských pedofilních muslimských gangů znásilňujících tisíce britských puberťaček. Toho Levant pokládá za jednoho z nejvýznamnějších a nejstatečnějších obránců západní civilizace, prvotřídního reportéra prezentéra prokazatelných faktů. Vyvrací veškerá nařčení z rasismu, jimiž Robinsona britský establishment častuje.

Zde taky Levant přesně vysvětluje, že Robinson je vězněn jen za to, že zveřejňoval nahraná svědectví o násilnictví jistého Syřana i poté, co je soud prohlásil za nepřípustné, neboť byla natočena skrytou kamerou, neschválil předvolání oněch svědků k přelíčení, a vynesl rozsudek „pohrdání soudem“. Rozumějme: důkaz tu byl, ale soudně nepřípustný.

Jordan Peterson

Druhým gigantem obrany svobody slova je pro Levanta jeho kanadský spoluobčan, psycholog Jordan Peterson, jenž se po vyštvání z univerzity stal internetovou hvězdou a bestsellerovým autorem několika knih. I on se vyznačuje bazírováním na faktech a odmítáním přizpůsobit se iracionálním požadavkům emoční křehkosti „sněhovločkové“ studentské generace.

Mezi akcemi, kde Rebel News pomáhaly nejen mediálně ale i právními obhajobami a finančními sbírkami, Levant vzpomíná na dvě velké: Masivní stávku kanadských řidičů kamionů, kterou vláda rozehnala tím, že jim dala zablokovat bankovní konta, až jejich rodiny nemohly nakoupit jídlo. A byrokratickou buzeraci komunity Amish, proslulé tím, že žije středověkým venkovským životem bez elektřiny, bez automobilů, a samozřejmě bez mobilních telefonů, ale dostávala tvrdé pokuty za nestažení přikázané aplikace týkající se Covidu, až se zadlužila na pokraj ztráty vlastních pozemků a obydlí.

Levantovo vyprávění je dokonalá lekce, jak se dělá obrana svobody projevu. Fakta, fakta, fakta. Máte-li čas a dostatečnou angličtinu, a taky touhu se něco nového naučit, můžete si ji pustit ZDE.

V obraně svobody platí jen dvě emoce: jedna negativní a jedna pozitivní. Ta negativní je strach z totalitní tyranie. Ta pozitivní je vášeň pro fakta. Prospěje, když se k tomu přidá trocha slovesné dovednosti a humoru. Ale to už nejsou emoce, nýbrž techniky.

 

 

DENÍK.TO

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*