Tornáda budou (prý) omezena přechodem na elektromobily
Sdílet článek:
Tak jsme se od místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse dozvěděli, že za nedávná tornáda a povodně může člověk, ale Evropská komise má dokonalý klimatický plán: Omezíme tyto hrůzy, když v Evropě přejdeme na elektromobily!

Poté, co jsme od mnoha vrcholných politiků Německa slyšeli, že za povodně mohou hlavně lidé, se dozvídáme další nevídanou věc: Lidstvo je prý zodpovědné i za tornáda. Tak pravil klimatický velekněz (pardon, místopředseda) Evropské komise Frans Timmermans při návštěvě v Praze. Proti záplavám a tornádům má pomoci tzv. klimatický plán, který mj. zakáže výrobu automobilů se spalovacím motorem.

Už je těžké najít slušná slova, jak komentovat tyto nesmysly. Pokud se podíváme na poměrně objektivní a věrohodnou statistiku silných tornád v USA (obr. 1), zjistíme navzdory neustálému strašení zvyšujícími se extrémy překvapivou věc: Tornád rozhodně nepřibývá, spíše ubývá.

Obr. 1. Ročná počty silných tornád (F3+) na území USA. Zdroj: NOAA.

Jako člověk, který se silnými konvektivními bouřemi (nepřesně: bouřkami) zkouší odborně zabývat už přes dvě desítky let, mohu mít i nějaké výhrady k tzv. homogenitě řady, protože i metodika stanovení síly tornáda doznávala postupně dílčích změn a také tzv. informační pokrytí se měnilo, přesto je snad jasné, že počty (silných) tornád nerostou. Ohledně povodní se souvislost s klimatickými změnami také těžko nachází, jak bylo trochu diskutováno zde. Relevantní reakce na klimatickou změnu můžeme snad nalézt pouze u tzv. vln veder („heat waves“), kterých za posledních šedesát let let trochu přibývá, což je velmi často zdůrazňováno, a výrazně mrazivých period („cold outbreaks“), kterých ubývá, což se samozřejmě už v rámci klimatické propagandy moc nezmiňuje. Také se příliš neuvádí, že v USA byly před zhruba devadesáti roky ještě větší vlny veder a sucha než nyní, kdy se šermuje pojmy jako “klimatická krize”, “klimatická nouze” apod. (viz obr. 2,v beletrii to popsal J. Steinbeck na začátku románu Hrozny hněvu).

Obr. 2. Index vln veder v USA. Zdroj: Environment Protection Agency.

U ostatních povětrnostních jevů je to často na hranici spekulace, klimatologové většinou nacházejí nějaký relevantní signál jenom při použití nejvíce extrémních, a tedy nepravděpodobných scénářů hypotetického oteplování někdy na konec tohoto století, což ovšem není podstatné pro aktuální klima. Celou dobu ale slyšíme povinnou politickou hlášku: “Klimatická změna přináší extrémy počasí”.

Jinak řečeno, pokud Frans Timmermans přisuzuje nedávný výskyt tornád a povodní člověku, podobá se opravdu spíše bezskrupulóznímu veleknězi nějaké totalitní sekty, jenž zasévá strach a pocit viny mezi své ovečky, které tak budou poslušné a odkývají kdejaký nesmysl v naději a nekritické víře, že je to nějak ochrání. Nečekal bych, že se takových manipulací a faktických blábolů dočkám od vlivného představitele Evropské komise.

Vyvolávání strachu, zneužívání lidského neštěstí a používání dezinformací k politickému nátlaku a prosazování společenských experimentů jsou nechutné praktiky, které často vedou k nepěkným koncům. Lidé jeho typu jsou podle mého názoru hrobaři Evropské unie, která před lety vypadala jako pozitivní ekonomicky orientovaný projekt, dokud nechtěla regulovat všechno možné a prakticky likvidovat svobodné tržní hospodářství a tím konkurenceschopnost evropských států pomocí naivní pohádky, že to nějak pozitivně ovlivní podnebí, dokonce i tornáda a lijáky.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Pokud vím, tak už za vlády Přemyslovců byla v Praze taková vichřice, že strhla věž na Pražském Hradě. A např. such za vlády Jiříka z Poděbrad bylo od půlky května do sv.Václava. To v celé zemi nepadla ani kapka vody.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*