Totalitní smýšlení studentů
Sdílet článek:

SU/LADISLAV HENEK

Před čtyřiatřiceti lety byli studenti jiskrou, která zapálila většinu ostatních lidí. Dali společnosti odvahu postavit se totalitě. Pomohli zbourat nadvládu jedné hloupé ideologie. Tehdy se výrazně zasloužili o svobodu nás všech. Přišla demokracie. Naopak studenti dnes, ve dnech výročí listopadu 89, horují za nadvládu jen trochu jiné ideologie, za zničení svobody. A s ní i demokracie. Kdoví, jestli si to vůbec uvědomují. Pochodují a vypouští slogany jako „kapitalismus je ekocida“, „chceme postkapitalistickou ekonomiku“ nebo „zelená revoluce“. Možná ale jen nedokážou domyslet, co by to všechno znamenalo, kdyby se jim jejich ideologické sny splnily.

V každém případě se zdá, že doby, kdy studenti oceňovali svobodu a byli ochotni ji bránit, zmizely v propadlišti totalitního smýšlení. A zdaleka nejen u nás. Pohrdání svobodou slova a prosazování cenzury k nám přichází ze Západu, kde je už situace hodně na pováženou.

Například ve Velké Británii se jako v první zemi na světě ujal funkce vládní zmocněnec pro ochranu svobody slova. Dohlíží na svobodu na britských univerzitách, kde se stalo studentskou módou zakazovat vstup předním akademikům. „Spory řešíme diskusí, nikoli cenzurou nebo násilím. Dnes se tato myšlenka napříč našimi institucemi vytrácí. Univerzity ji musí bránit. V sázce je samotná demokracie,“ prohlásil britský ochránce svobody na univerzitách při nástupu do funkce.

Také v zemi, dlouho vnímané jako vzor svobodné diskuse, ve Spojených státech amerických, je situace tristní. Zde se slavná Harvardova univerzita umístila v oblasti poskytované svobody projevu na nejspodnější příčce žebříčku americké Nadace pro práva a projev jednotlivce. Podle zjištění Nadace je situace na škole doslova „otřesná“.

Ani v sousedním Německu nejsou studenti pozadu. Humboldtova univerzita v Berlíně zakázala vystoupit bioložce, která hodlala hovořit o tom, že navzdory tomu, co slýcháváme ve veřejných debatách, existují z biologického hlediska jen dvě pohlaví. Nad zákazem žasli novináři z deníku Die Welt, dokonce i z levicově liberálního týdeníku Die Zeit. Kriticky se o něm zmínila ministryně školství i ústavní soudce Peter Huber, který vyjádřil zneklidnění nejen nad touto událostí, ale také nad množícími se případy omezování svobody slova na univerzitní půdě. A kdo že to spískal? Studentský spolek právníků a právniček.

Není tedy divu, že také čeští studenti jsou v rostoucí míře posedlí totalitním myšlením. Situace u nás je ale v některých ohledech horší. Ve zmíněných západních zemí jsou univerzity, potlačující svobodu slova, kritizovány i ze strany ministrů nebo ústavních soudců. Jinde mají vládního zmocněnce pro svobodu slova. My máme vládního zmocněnce pro cenzuru. Už druhého. A snahám o potlačení svobody slova vláda tleská nebo jim dokonce stojí v čele.

Ale v jednom ohledu je nutné dát našim studentským zeleným revolucionářům plně za pravdu. Mnoho lidí v naší zemi se ztotožňuje s jejich výrokem: „Potácíme se mezi neschopnými vládami a hrozbou fašizace naší společnosti.“ Záhadou nicméně je, proč se studenti bojí hrozby fašizace naší společnosti, když k ní sami tak pilně přispívají.

LADISLAV HENEK

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (36 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

 1. Jsou přesně jako studenti z padesátek. Co chcete od nezralých mozků! Studenti jsou předvoj všech ideologií: nacistické, komunistické, zelené, duchové… jsou nezkušení, ovlivnitelní, slyší na velká hesla – a ještě si myslí, kdovíjak chytří nejsou.

 2. „Před čtyřiatřiceti lety byli studenti jiskrou, která zapálila většinu ostatních lidí „

  To jako myslíte, že to svázácké manifestování studentů před 34 lety by něco změnilo kdyby pár studentů dirigovaných tajnou polcicií STB (např. Zifčák alias Martin Růžička ) nepřipravovalo půdu pro převrat ? Zifčák se musel profláknout protože dostal blbou roli dělat mrtvého studenta a média se o něj zajímaly. Ale byli další, kteří nemuseli mluvit a pěkně v skrytu dělali sametovou revoluci po vzoru užitečných idiotů.
  Zahraniční univerzity byly už před těmi 30 lety plné marxistických pohůnků akorát my tady jsme byli hluší a slepý , protože jsme si mysleli, že na západě mají nějaké obrovské demokratické hodnoty. Kdo trochu sleduje zahraniční dění a nezůstal slepý tak to vidí. Koneckonců nám to už více jak 10 let tvrdí lidé kteří tam žili (Tomský, Robejšek, Kuras a další)
  Čeští studenti jenom odráží naší bláhovost a posedlost hovnotami západu kterými jsme je infikovali.

 3. Blokády silnic s klimatickými nálepkami měly ve středu znepokojivý vedlejší účinek: kvůli dopravním zácpám, které způsobily, musely být nouzové přístupové cesty do AKH uzavřeny. „Pacienti byli přesměrováni,“ říká vídeňská profesionální záchranná služba.
  https://www.krone.at/3174477

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*