Trump: „Kdyby nebylo mě, Izrael už by byl zničen“
Sdílet článek:

Novinář Barak Ravid zveřejňuje úryvky z nové knihy, která obsahuje rozhovory s Trumpem. „Nikdo neudělal pro Bibiho víc,“ řekl bývalý americký prezident Trump.

 

Izraelský novinář Barak Ravid zveřejnil úryvky ze své nové knihy „Trumpův mír: Abrahamské dohody a přetváření Blízkého východu“, která vyjde v Izraeli v neděli.

Kniha obsahuje dva rozhovory s bývalým americkým prezidentem Trumpem z dubna a července letošního roku, které se dotýkají nesčetných otázek z období Trumpova prezidentství.

V jednom z rozhovorů Trump Ravidovi řekl: „Řekl jsem Davidu Friedmanovi (bývalému velvyslanci USA v Izraeli): „Udělejte mi pětiminutovou přednášku o Golanských výšinách. Proč je to tak důležité?“ Zastavil jsem ho po jedné minutě. Je to strategicky zásadní, tedy důležité, že… Získal jsem to pro ně… Byla to velká věc. Lidé říkají, že to byl dar za deset miliard dolarů.“

„Udělal jsem to těsně před volbami, což mu (bývalému izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi) hodně pomohlo… nebýt mě, volby by prohrál. Takže on remizoval. Poté, co jsem to udělal, šel hodně nahoru. Šel nahoru o 10 nebo 15% jakmile jsem uznal Golanské výšiny,“ řekl Trump.

Trump dodal, že to byla jeho manželka Melania, kdo viděl Netanjahuovu nahrávku (gratulace Bidenovi) a řekl mu o ní.

„Řekla: Páni, podívej se na to,“ vzpomínal. „Nikdo pro Bibiho neudělal víc. A já jsem měl Bibiho rád. Pořád mám Bibiho rád. Ale mám také rád loajalitu. První, kdo Bidenovi pogratuloval, byl Bibi. A nejenže mu blahopřál, on to udělal na nahrávce. A bylo to na kazetě,“ řekl Trump v rozhovoru z dubna 2021 v Mar-a-Lago.

Trump prohlásil, že na rozdíl od Netanjahua jiní lídři, například brazilský prezident Bolsonaro a ruský prezident Putin, Bidenovi hned nepogratulovali, protože „měli pocit, že byly volby zmanipulované“.

„Bibi Netanjahu, ještě než zaschl inkoust, zaslal poselství a nejen poselství, poslal Joe Bidenovi nahrávku, kde mluví o jejich velkém a skvělém přátelství. Neměli žádné přátelství, protože kdyby ho měli, neuzavřeli by dohodu s Íránem. A hádejte, co se teď chystají udělat znovu. A pokud to znovu udělají, Izrael je ve velmi vážném nebezpečí,“ řekl.

„Něco vám řeknu – kdybych s tím nepřišel, myslím, že by Izrael byl zničen. Dobře, chcete znát pravdu? Myslím, že Izrael by byl zničen možná už teď. A první člověk, který blahopřál Joe Bidenovi, protože to byly sporné volby, stále jsou sporné. První, kdo gratuloval, byl Bibi Netanjahu, člověk, pro kterého jsem udělal víc než pro jakéhokoli jiného člověka, se kterým jsem jednal… Bibi mohl zůstat zticha. Udělal strašnou chybu.“

„Brzy, dobře? Použijme tohle. Bylo to velmi brzy. Jako dřív než většina ostatních. Od té doby jsem s ním nemluvil. S***ru na něj,“ odpověděl Trump.

Dne 11. července 2021 při druhém telefonickém rozhovoru Trump o Netanjahuově pádu vlády řekl: „No, mám ho rád, ale už tam byl dlouho.“

Poté Trump zopakoval své stížnosti na Netanjahua: „Můžu vám říct, že na něj byli lidé velmi naštvaní, když jako první blahopřál Bidenovi,“ řekl Trump. „Nebyl jsem nadšený, abych byl upřímný, protože nikdo neudělal pro Izrael mimo potenciálně jednoho nebo dvou premiérů víc než prezident Donald Trump. A já jsem si řekl, ou – to je tedy opravdu skvělá loajalita.“

„Nevadilo mi to. Víte, je to na něm… a nejenže zavolal, ale ještě k tomu vydal to příšerné video. To video bylo skoro jako kdyby prosil o lásku. A já si řekl, panečku, jak se věci mění. Takže, víte, byl jsem zklamaný, to mu u izraelského lidu hodně ublížilo. Jak víte, jsem v Izraeli velmi populární. Myslím, že mu to velmi ublížilo,“ řekl.

 

Arutz Sheva – Israel National News
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*