Trump uvalí cla i na dovoz z Evropské unie




Sdílet článek:

LIBOR NOVÁK

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy „rozhodně“ uvalí cla na dovoz z Evropské unie. Toto prohlášení přichází poté, co již byly zavedeny tarify ve výši 25 % na zboží z Kanady a Mexika a 10 % na čínské produkty. Nová cla na severoamerické a čínské zboží vstoupí v platnost v úterý.

Když byl prezident dotázán britskou BBC, zda se cla vztáhnou i na EU, odpověděl jednoznačně: „To se rozhodně stane.“ Ohledně Velké Británie byl Trump o něco smířlivější a uvedl, že „je mimo linii, ale věřím, že se to dá vyřešit.“

Trump dlouhodobě argumentuje, že obchodní nerovnováha mezi USA a EU je neudržitelná. Podle něj EU neakceptuje americká auta ani zemědělské produkty, zatímco USA importují obrovské množství evropského zboží. Prezident označil obchodní deficit ve výši 213 miliard dolarů za „ohavnost“ a tvrdí, že cla ochrání americké pracovníky i průmysl.

Nejde však jen o obchod. Trump v minulosti spojoval zavedení cel s otázkami národní bezpečnosti, bojem proti pašování drog a dalšími politickými tématy. Časování oznámení přitom není náhodné – shoduje se se summitem EU v Bruselu, kde evropští lídři jednají o posílení vlastní obrany, což je jedna z dlouhodobých výtek americké administrativy vůči Evropě.

Evropské trhy očekávají dopady nových cel především na automobilový sektor. Značky jako Volkswagen a Stellantis mají rozsáhlé výrobní kapacity v Mexiku, což je činí zranitelnými vůči novým americkým tarifům.

Podobné problémy už pociťují i japonské automobilky. Akcie Nissan klesly během asijského obchodování o 5,5 %, Toyota o 5 % a Honda dokonce o 7 %. Mnoho japonských výrobců aut spoléhá na mexické továrny k zásobování amerického trhu.

Evropská unie zatím nedala najevo konkrétní kroky, ale podle dosavadních prohlášení lze očekávat tvrdou odvetnou reakci. Unijní představitelé slíbili „ráznou odpověď“ v případě, že Trump cla skutečně zavede. To pravděpodobně znamená zavedení vlastních protiopatření.

Vzhledem k tomu, že klíčovými evropskými exporty do USA jsou farmaceutika, auta a sofistikované stroje, lze předpokládat, že cílem evropských cel by se mohly stát americké suroviny jako ropa, zemní plyn či finanční služby.

Velká Británie, která nedávno „resetovala“ vztahy s EU a snaží se o nový politický směr po brexitu, stojí před složitou situací. Během jednání s Trumpem se premiér Keir Starmer snaží zajistit, aby Spojené království nebylo americkými cly postiženo tak tvrdě jako EU.

Trump naznačil, že jednání s Británií by mohla vést k uvolnění napětí, přičemž ocenil dosavadní spolupráci se Starmerem. Vzhledem k tomu, že USA s Británií v posledním roce dosahovaly v obchodní bilanci dokonce přebytku, existuje šance, že Spojené království vyvázne s mírnějšími opatřeními než EU.

Trump neuvedl přesný harmonogram zavedení cel vůči EU, ale varoval, že to bude „brzy“. Evropské trhy tak budou v příštích dnech pozorně sledovat, zda Bílý dům podnikne další kroky směrem k jejich zavedení, a jak na to Brusel odpoví.

EUROZPRAVY.CZ

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*