U.S. Navy se vrací ke svým kořenům. Útočí na húsíjské piráty
Sdílet článek:

SM

Amerika opět vede válku proti barbarským státům. Její námořnictvo likvidovalo piráty již v 18. století. Dnes jsou na řadě chvástaví húsíjští islamisté.

Americké U.S. Navy vzniklo v za americké války za nezávislost v letech 1775 až 1783. Jeho prvním velitelem byl pozdější prezident USA George Washington. Jenže Američané nebyli schopni čelit Royal Navy a flotila prakticky po válce zanikla. Obnovena byla teprve roku 1794, kdy Kongres objednal stavbu šesti fregat. Jedna z nich, s příznačným jménem USS Constitution, slouží dodnes.

Američané v letech 1798 až 1800 bojovali v nevyhlášené válce proti Francii, která umožnila svým korzárům útočit na americké lodě v Karibiku. Korzár je v podstatě pirát, který ale část svého lupu odvádí panovníkovi své země. 1801-1805 bylo U.S. Navy rozhodující americkou silou ve válce proti barbarským africkým státům ve Středomoří. Američané odmítli platit tribut tamním pirátským vládcům a barbarským vůdcům v Tripolisu, Alžíru, Tunisu a Maroku. Američané v konfliktu zvítězili, byť některé poplatky se odváděly až do roku 1816.

Tato historie až příliš připomíná současný konflikt s Húsíji, kteří od roku 2014 v Jemenu vedou občanskou válku, jsou dlouhodobě podporováni Íránem, Sýrií, Hizballáhem a ve spojenectví s Hamásem. Povstalci ovládají větší část země, původní vláda je podporována především Saudskou Arábií, SAE, Marokem a Egyptem. Od počátku otevřeného střetu mezi Izraelem a Hamásem Hútíové střílí rakety na židovský stát a postupně se začali zaměřovat na transportní lodě proplouvající strategickým průlivem Bab-al-Mandab spojujícím Rudé moře a Indický oceán.

12. 1. 2024 zaútočili Američané společně s Velkou Británií proti povstalcům a to za podpory Austrálie, Bahrajnu, Kanady a Nizozemska. Celá operace evokuje boje právě proti barbarským státům z období vzniku U.S. Navy. Podle CNN jsou k útokům proti húsíjským povstalcům používány řízené střely s plochou dráhou letu Tomahawk. Ty mohou být vypouštěny z hladinových lodí nebo ponorek.

Eurogihter Typhoon španělského letectva

Autor: Paul Ellis / Flickr | Popis: Eurogihter Typhoon španělského letectva

Rakety mohou manévrovat za letu a jsou tedy obtížně zasáhnutelné protivzdušnou obranou. Jsou podzvukové, váží 1 200 kilogramů a mají dolet až 1 300 kilometrů. Jejich inerciální naváděcí systém s gyroskopy jim umožňuje letět nízko nad zemí s rychlostí kolem 1 000 km/h. Poprvé byly použity v První válce v zálivu v roce 1991, kde se ihned staly legendou. Cena jedné střely se pohybuje okolo osmnácti milionů korun.

V oblasti se kromě amerických letadlových lodí pohybuje také jaderná ponorka USS Florida, jež patří mezi čtyři plavidla, která patřila původně k třídě Ohio, ale v letech 2005 až 2007 byla přestavěna na lodě s řízenými střelami. Jedna ponorka má na palubě až 154 střel s plochou dráhou letu. To je asi dvakrát více než standardní torpédoborec a čtyřikrát více než mají útočné ponorky U.S. Navy.

Britové mají v oblasti víceúčelové letouny Eurofighter Typhoon, ale Londýn neuvedl, odkud startují. Nemohou startovat z paluby letadlové lodi, tedy Queen Elizabeth se v oblasti zřejmě nenachází. Ty k útokům s největší pravděpodobností používají rakety Storm Shadow a Brimstone II. Otázka zní, jak dlouho intervence potrvá. Húsíové dokázali skutečně ohrozit globální námořní obchod a eliminace jejich možností je nutná.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 3,93 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

8 Comments

  • Tak doufám,že tam američani dostanou pořádně na budku👍
   A ještě mě v článku rozesmálo to,jak sice v roce 1805 vyhráli nad africkými barbarskými státy,ale tribut(to je výkupný aby je znovu nenapadli)jim platili až do roku 1816-nevyhráli oni tam jak ve Vietnamu nebo Afghanistánu?😂A kdyby slavná US navy neměla za prdelou x dalších “spojenců”(proč mi ty americké války neustále evokují cigánskou férovku deset na jednoho?),tak bych chtěl vidět do kolika hodin by je jemenci vyhladili😉

   • Ale no tak, nebuďte na ty Yankees DEMOkraty tak zlí, oni jsou to v podstatě takový duševní chudáčci které je třeba hladit až do naprostého vyhlazení.

   • Ty blboslave, co se tady opakovaně natřásáš a předvádíš, jak jsi nekonečně vygumovanej, to fakt nechápeš, že když budou arabáci přepadat lodě, co plujou do Suezu nebo odtamtud, tak se bude muset vozit zboží násobně delší cestou, takže pak bude taky násobně dražší??
    Ne, ty to nechápeš, ty vypatlanej arciprablbe, protože nevíš, že se k nám všechno dováží přes půl světa a že když tahle doprava zdechne, tak budeš žrát akorát hlínu a písek, ty hovado jordánský po lobotomii toho kýblu sraček, co máš místo mozku.
    Hlavně, že ti zbyde pivo, abys měl se svýma stejně debilníma kamarádama na co nadávat, ty kreténe debilní.
    Tak se teda seber, ty boláku podebranej, vyndej si svůj smradlavej čumák z kravince a jdi proti těmi zasranejm kozomrdskejm pirátům bojovat sám, když ti tolik vadí, že to dělají Američani za tebe, abys tady mohl dřepět na svý zapařený hnisající prdeli a vést ty svoje imbecilní kecy. A už konečně zalez někam do svýho volskýho chlíva a nezasírej tady diskusi těma svejma nekonečnejma úchylnejma idiotskýma zvratkama.

 1. Zlý amíci bojujú proti dobručkým pirátikom. Neuveriteľné jak majú niektorí tupci v hlave nasraté. Nesvitne im, ani keby sa celý námorný obchod zastavil a hňupom by neostalo nič iné žrať, len tu blbú repku, čo sa tu pestuje.

  • To se místním a nejen místním blbcům nedá vysvětlit. Russák = chce žít v pohodě se všemi a všechny má v úctě, rozhodně nikdy nenapadl jinou zemi, nepaktoval se s Hitlerem a nikdy nevedl žádnou válku, nanejvýš se jen brání (a je obklíčenej NATO, už to zbývá dokončit jen ze severu, východu a jihu), Američan = může za všechno zlo na světě.
   Na blití…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*