Novinky

USA zvažují sankce proti Rusku, „o kterých dosud neuvažovaly“
Sdílet článek:

„Myslím, že jsme panu Putinovi velmi jasně sdělili, jaké ekonomické důsledky by mu mohly přijít do cesty a které by kvůli němu měly dopad na ruský lid, pokud by se snažil… o invazi na Ukrajinu,“ řekl mluvčí Pentagonu John Kirby.

„Myslím, že jsme se velmi, velmi jasně vyjádřili, že se budeme zabývat sankcemi a ekonomickými důsledky, o kterých jsme dosud neuvažovali ani v roce 2014,“ dodal.

Kirby rovněž zdůraznil, že Rusko může zahájit invazi na Ukrajinu „kdykoli““, a prohlásil, že Putin má k dispozici řadu způsobů, ať už v podobě rozsáhlých nebo drobných akcí.

Mluvčí Pentagonu však také zdůraznil, že současná situace „nemusí vyústit v konflikt“.

„Stále věříme, že je zde prostor a místo pro diplomacii, a byli bychom rádi, kdyby se našlo řešení,“ dodal.

Rusko v prosinci požadovalo, aby NATO odmítlo členství Ukrajiny a dalších bývalých sovětských zemí v alianci a aby členové NATO omezili rozmístění vojsk ve střední a východní Evropě.

Představitelé Washingtonu však tyto požadavky odmítli, a místo toho předložili řadu návrhů, s tím, že jsou otevřeni dialogu s Moskvou ohledně otázek, jako je kontrola zbrojení, opatření na budování důvěry a omezení vojenských cvičení.

Kreml sice rovněž uvedl, že je otevřen dialogu se Spojenými státy, ale během pátečního telefonátu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem Putin prohlásil, že návrhy předložené Washingtonem neřeší obavy jeho země týkající se Ukrajiny, bývalé sovětské republiky.

„Odpovědi USA a NATO nezohlednily klíčové obavy Ruska, jako je nerozšiřování NATO, nerozmisťování útočných zbraňových systémů v blízkosti ruských hranic nebo návrat vojenského potenciálu a infrastruktury aliance v Evropě na úroveň existující v roce 1997,“ uvedl Putin dle přepisu rozhovoru Kremlem.

Představitelé Kremlu opakovaně odmítli, že by Rusko chtělo válčit s Ukrajinou.

V souvislosti s přetrvávajícím napětím mezi oběma zeměmi však američtí představitelé zvažují uvalení sankcí na vrcholné ruské představitele a energetický sektor země, včetně zastavení dostavby plynovodu Nord Stream 2 spojujícího Rusko s Německem.

Kirby v neděli zdůraznil, že administrativa zatím sankce zavádět nechce.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však Spojené státy varoval, že čekat s uvalením sankcí na Rusko až po invazi bude v tu dobu zbytečné.

„Putin takovým vágním hrozbám nerozumí. Slovo ‚pokud‘ není v jeho slovníku. Existuje ‚ano‘ a ‚ne‘,“ řekl americkým senátorům, kteří počátkem tohoto měsíce navštívili Kyjev.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*