LIBOR ČÍHAL
V Evropské unii se člověk může cítit velmi šťastně když rezignuje na duchovní oblasti svého já, pak už je všechno v pořádku, palmoilfutr je k mání a mozek se pobaví u oskarových filmů, ušlechtilým předáváním cen Thálie a doplní to fotbalem. Lidem, kteří potřebují info trochu jiné kvality než nabízí mainstreamový informační futr se poslední dny ráno jaksi automaticky zvedne tlak, unijní luza posledních čtrnáct dní zablokovala ruské noviny extra dobré kvality RiaNovosti, Izvestije a Ruskou Gazetu. Tady nevedou unijní mocní boj s propagandou, ale kvalitou, která je unijnímu mainstreamu odepřena z podstaty. A předevčírem další nehoráznost v řadě, německá ministryně vnitra socanka Faeserová zakázala vydávání měsíčníku Compact a s časopisem spojenou videoprodukční firmu Conspect Film. Ministryně poslala do redakce časopisu a do domu vydavatele Jürgena Elsässera policii a stěhováky, kteří odvezli neznámo kam imobiliář redakce a část zařízení vydavatelova domu. Monstr akci padesáti ozbrojenců doprovázela velká skupina mainstreamových novinářů, tento doprovod a publikovaná oficiální videa považovala za hanebný i část německého mainstreamu.
Zdůvodnění ministryně se kvalifikuje jako typické levičácké blabla, zásah odůvodnila vágními obviněními o nacionalismu, nenávisti k židům, rasistickým etnickým konceptem redakce atd., zákaz přišel pár hodin poté, co mluvčí ruského ministerstva zahraničí Zacharovová poskytla redakci interview. V parlamentu protestovala opoziční AfD a v médiích se záležitost velmi diskutuje, převládá názor, že ministryně jednala protiústavně. Pravicový Compact je velmi kvalitní politický magazín s řadou hlubokých analýz, např. detailně a faktograficky referoval o případu německého politika českého původu Bystroně na jehož skandalizaci se podílely české bezpečnostní služby, časopis interviewoval bývalého předsedy úřadu pro ochranu ústavy Maasena, v serii “Impf-Tribunal” publikoval řadu příspěvků světových odborníků o problémch spojených s covidem atd.
Případ vyvolal lavinu negativních reakcí i u politiků liberální FDP, která se podílí na vládní koalici, ale okamžitě po akci následoval souhlasný post na twitteru od organizace, která parazituje i na české prostředí @kaufland: “Zdravíme jasnozřivost s jakou jednala politika. Posledním filiálkám jsme dnes ráno přímo přikázali, aby okamžitě stáhly magazín z prodeje.” Compact byl v nákladu 40 tisíc výtisků k dostání v běžné distribuci. Kaufland nejhorším servilním způsobem podpořil totalitární politické opatření extrémně levicové ministryně Faeserové. Komentáře k postu Kauflandu jsou bez výjimky typu: “bojkotuji vás a do vašeho skladu už nevkročím” nebo jednoduše “čus Kaufland”.
Viceprezident Bundestagu Wolfgang Kubicki z FDP požadoval odstoupení ministryně: “Je jasné, že soud odmítne ministrynin zákaz časopisu, a pak je její odstoupení nevyhnutelné. Spolkový zákon nezná žádný zákaz novin.” Lídři AfD Chrupalla a Weidelová vidí v ministryní řízené policejní akci těžký úder svobodě tisku. Novinář mainstreamového Die Zeit Lars Weisbrod: “Svoboda tisku je velmi důležitá, o zákazu média může rozhodovat pouze soudní proces a ne ministryně vnitra. Velmi dobrá reklama liberálnímu právnímu státu – brzo ráno přepadnou policejní ozbrojenci dům pravicových publicistů a doprovází je fotografové. Velmi odporné.” Jiný publicita Die Zeit Jochen Bittner napsal, že mnozí nechápou, že stát nemůže určovat, co je a co není legitimní názor.
Liberální publicista blízký vládní FDP píše, že strana nemůže mlčky přihlížet, jak ministryně Faeserová krok za krokem likviduje liberální svobody. Očekává se, že právníci Compactu, kteří kvůli dovolené okamžitě nejednali, podají ve čtvrtek k nejvyššímu správnímu soudu tzv. “Eilentrag” a soud rychle obstaví rozhodnutí ministryně.
Samozřejmě část mainstreamu jásá nad zákazem časopisu, kromě Kauflandu, je to řada televizních novinářů, ale i brandenburský ministr vnitra od lidovců (CDU) Stubgen, pravá tvář lidovců je velmi lehce rozpoznatelná všude v Evropě, ministr vnitra Hamburgu Grote z SPD atd.
Na tiskové konferenci před svým domem řekl vydavatel časopisu Jürgen Elsässer, že policejní zásah je horší útok na svobodu tisku než tzv. Aféra Spiegel v 1962, tehdy se jednalo jen o policejní razii v redakci, ale časopis vycházel dál. “Jsou to zjevná fašistická opatření Faeserové, známá z období třetí říše. Žádné opoziční médium si před těmito diktátorskými metodami nemůže být jisto.”
Buďte první kdo přidá komentář