Vladimír Pikora: Koruna je dnes rekordně silná. Podle mě však může být ještě silnější …
Sdílet článek:

Jako nůž rozehřátým máslem dnes koruna prorazila psychologickou hladinu 24,00 koruny za euro a její posilování koruny se zastavilo až těsně nad 23,95 korun za euro. Takto silnou jsme přitom korunu viděli naposledy v roce 2011.

Za posílením koruny stojí zlepšení nálady na finančních trzích. Investoři jsou ochotnější riskovat a problémy střední Evropy jim najednou nepřipadají tak dramatické jako před pár měsíci. Na podzim slyšeli spekulanti od ratingových agentur, že pro Česko je rizikem nedostatek plynu, a dokonce i možný přídělový režim. To se však nyní zdá nepravděpodobné. Investoři slyšeli od ratingových agentur také varování před hlubokým deficitem státního rozpočtu. Ten však skončil lépe, než bylo naplánováno. Mračna nad střední Evropou se tím rozplynula a najednou se chtějí všichni svézt na pozitivní vlně. Je proto možné, že krátkodobě koruna ještě posílí. Vůbec bych se nedivil tomu, kdyby koruna za pár dní či týdnů zaklepala na hladinu 23,50 korun za euro.

To je voda na mlýn pro Českou národní banku, která bojuje s inflací a silnější koruna jí v tomto boji pomáhá. Jakmile koruna posílí, otevírá se zboží z dovozu prostor ke zlevnění. Tím se nadále snižuje pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb, kterými by ČNB krotila inflaci.

Z většího nadhledu je však pravdou to, před čím nedávno varovala japonská Nomura. Česká ekonomika je ve vnitřní i vnější nerovnováze. Jako největší problém vnímám deficit zahraničního obchodu, který koruně dlouhodobě nedává mnoho prostoru k posílení. Proto také chápu očekávání trhu, že za rok bude koruna slabší než dnes. Já se však domnívám, že spíš než oslabení koruny, se dočkáme stagnace jejího kurzu.

ČNB jednoduše nedovolí její výraznější oslabení. Pokud by se objevil tlak na větší oslabení koruny, vstoupily by do hry její intervence. Centrální banka totiž pro boj s inflací potřebuje silnou korunu a má přitom tak velké devizové rezervy, že v její prospěch může intervenovat velmi dlouho.

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*