Všichni Petersonovi muži




Sdílet článek:

JAN KUBALČÍK

Kateřina Křováková udělala rozhovor s britskou psycholožkou Genavee Brownovou. Vyšel pod názvem „Britové bojují s mizogynií. Živí ji algoritmy, Tate i feministky, říká expertka“ na serveru Seznamzpravy.cz, 16. srpna 2024. Měl bych pár poznámek.

Poznámka první: Paní Brownová mj. říká „Mnoho mladých mužů hledá příklady, jak být mužem v nové společnosti a jak se chovat k ženám. Bohužel, mizogynní a sexističtí pseudointelektuálové jako Andrew Tate a Jordan Peterson toho využili a na sociálních sítích se pasovali do role jejich vzorů“. Nevím nic o panu Tateovi (až teď jsem si o něm přečetl pár nelichotivých řádek i zde na Konzervativních novinách) a přiznávám, že mě to nemrzí. Zato označení Jordana Petersona za „mizogynního a sexistického pseudointelektuála“ mě opravdu pobavilo. O panu Petersonovi ve zbytku rozhovoru už nepadne ani slovo, nejspíš proto, že na podporu takového ad hominem kopance lze předložit málo nebo nic.

Poznámka druhá: Pojem „gender“ je neukotvený (ostatně i proto nemá co dělat v právním řádu), nakonec i zde je prostě brán jako synonymum „pohlaví“, přičemž přece „pohlaví“, to je snad ta biologie… Dočítáme se: „Transfobie v podstatě vychází ze sexismu, protože ten je založen na myšlence, že gender souvisí s vaší biologickou stránkou. Pokud je pohlaví ženy zcela spjato s její biologií, na co pak ženy jsou? Aby rodily děti a byly doma.“ Názor, že sociální role vůbec ale vůbec nesouvisí s biologickým pohlavím, je radikálně bludný. A z toho, že sociální role a pohlaví přece jen nějak souvisí, určitě neplyne vykázání žen do porodnic a k plotnám, jak zde paní Brownová podsouvá – na to, že je to akademička tedy dost pitomým způsobem.

Poznámka třetí: Zastávat tradiční hodnoty, to je podle paní Brownové něco hnusného. Vždyť přece: „Krajní pravice má nyní větší podporu než kdykoli předtím. Její politici často využívají sexistickou rétoriku, zastávají tradiční hodnoty, ženy vidí jako matky a hospodyně, mnohdy k nim chovají neúctu nebo na ně nahlíží jako na sexuální objekty.“ Že si skuteční „zastánci tradičních hodnot“ žen váží, že ty tradiční hodnoty velí chovat se k ženám s úctou, že nakonec i mezi těmi zastánci je hodně žen? Nene, každý správný konzervativec svoji ženu doma bije a má ji uvázanou na řetězu v kuchyni, viďte paní Brownová. A není on to stereotyp?

Poznámka čtvrtá: Paní Brownová patrně není ochotná připustit, nebo schopná pochopit, že někdo může vést šťastný život, který ona sama považuje (patrně) za učiněné peklo. Uvádí: „Vzpomeňte si například na trend takzvaných ‚tradwifes (tradiční manželky), kdy ženy sdílejí, jak jsou skvělými hospodyněmi a jak jsou údajně šťastné, že jsou v domácnosti a mohou plnit tradiční ženské role.“ (zvýrazněno J.K.) Údajně? Proč by si to ty ženy asi vymýšlely? Docela by mě zajímalo, jaké motivy by u nich paní Brownová hledala.

Poznámka pátá: Součástí textu je rámeček nadepsaný „Co odhalila policejní zpráva“. V kostce: násilí na ženách se v Británii páchá ve velkém rozsahu a je na vzestupu. „Počet zaznamenaných trestných činů za posledních pět let vzrostl o 37 %.“ Ovšem v celém rozhovoru nenajde čtenář ani slovo o kulturně nekompatibilní imigraci; s ní to pochopitelně nijak nesouvisí, ne, ne a ne… to je samozřejmě absolutně vyloučeno. Nárůst násilí na ženách sice koreluje s nárůstem počtu imigrantů, ale jak víme, korelace kauzalitu neimplikuje… A úvahy o tom, nedej Bože přímo zjišťování, zda a jak jsou mezi pachateli násilí na ženách zastoupeni imigranti, to jsme si samozřejmě zakázali, nebo se na to slušně vychovaný člověk přinejmenším neptá, protože je to toxické i jako hypotáza. Proč? Protože hypotézy tu jsou od toho, aby se testovaly a poté buď zamítly jako nepravdivé, nebo akceptovaly jako (částečný) popis reality. Na samostatnou zamyšlenou by pak bylo, co vše už bereme jako násilí (na ženách) a jak se nám v čase příslušné definice vyvíjejí (hypotéza: jsou stále gumovější).

Poznámka šestá, poslední: Už v r. 2019 začalo být aplikováno pravidlo, podle kterého se v UK nedovoluje při propagaci výrobků přisuzovat mužům a ženám „stereotypní role“. Je to zrovinka těch výše uvedených pět let, během kterých došlo k výše zmíněnému nárůstu trestných činů o 37 %. Zabývá se někdo někdy zpětně tím, zda nějaká přijatá pravidla přinesla očekávaný efekt, a pokud ne, tak že by bylo na místě je odstranit, neboť každá regulace nutně nějak umenšuje svobodu a (i proto, že je nutné kontrolovat dodržování) prodražuje všechno všem? Kromě toho, většina reklam na běžné zboží tak jako tak cílí na ženy, protože ty v domácnostech o tom, co se nakupuje, rozhodují… a trh s těmito komoditami (jídlooblečení) se tedy přizpůsobuje ženám, kde může. Možná jde o stereotyp, ale výrobci a ochodníci chtějí prodávat a vydělávat – to paní Brownová sice reflektuje, ale úplně z rozhovoru kape, jak by uvítala, aby klienty spíš převychovávali. Ti, kteří takové volání vyslyší, často nad výdělkem spláčou – a dobře jim tak.

Autor je předsedou Konzervativní strany.

Konzervativní noviny

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*