Vyrvat Afriku z náruče Číny (i Ruska), se snaží evropská váha nejtěžší: Jan Lipavský




Sdílet článek:

LUBOMÍR MAN

V loňském roce jsem toho mnoho nenacestoval“, svěřil se náš ministr zahraničí Jan Lipavský iRozhlasu.cz, a dodal, že letos to prý už bude lepší.. Byl v Indii, v zemích Perského zálivu a plánuje cestu do Jižní Ameriky, ke které přidá, jak se vyjádřil, i nějakou Střední Asii a Indo-Paciik. Avšak jeho cestovatelským činem současným, za kterým vycestoval i s doprovodem podnikatelské delegace, je čtyřdenní návštěva středoafrických zemí Angoly a Zambie.

Proč zrovna tam?

Ministr na tuto otázku odpovídá takto: Africké země si prý uvědomily, že jejich spolupráce s Čínou není výhodná, zatímco nejen my, ale i další evropské země, jim nabízíme rovnocenný vztah i partnerství a zajímavé technologie. Že toto hledisko ekonomické ovšem není to hlavní, s čím náš ministr do nitra Afriky odletěl, dokazují tato jeho další slova: S vlivem ekonomickým se pojí jedna věc, a to je deklarovaná neutralita Angoly a Zambie k ruské agresi … „Mojí povinností je vyložit jim postoj Česka. Mou povinností je ukázat, co nás ohrožuje, což je ruský imperializmus, a přiblížit tento postoj partnerům v Africe, konkrétně tedy v Angole a Zambii. Tohle je legitimní…Africký obrázek je pestrobarevný. Jsou země, které nemají problém odsoudit ruskou agresi proti Ukrajině a pak je celá řada zemí, která nechce dávat najevo svoje stanovisko, jsou tzv. neutrální. Proto je potřeba do Afriky jezdit, s těmito zeměmi mluvit, ukazovat jim náš pohled. Věřím, že když to bude doprovázeno praktickou spolupráci (zřejmě míněna česká či evropská nabídka předat Afričanům ony ministrem zmíněné zajímavé technologie – pozn. LM)), dokážeme je získat na naši stranu a třeba potom své stanovisko změní“.

Takže Lipavského výklad shrňme. Odcestoval do do středu Afriky, aby angolské a zambijské politiky polititicky proškolil. Proč?

Protože, jak ministr dodává: „Situace ve světě se zhoršila a potřebujeme funkční OSN. A na její úrovni potřebujeme odsoudit některé ruské kroky proti Ukrajině. A 54 afrických hlasů je významná síla. Ale není to jenom o tom. Je to i rozvoji obchodní spolupráce… dát africkým zemím lepší nabídky, než se kterými přichází Rusko a Čína…což je úkol, který jsme si v Evropě kolektivně zadali“.

Takže politický zisk i za cenu ztráty ekonomické. Aneb před ničím na světě, a dokonce ani před ztrátou profitu, se nezastavíme.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*