Vzpoura na Václaváku
Sdílet článek:
V sobotu 3.9. bylo na Václaváku živo. Podle policejních odhadů se zde sešlo 70000 lidí. Bezpochyby byly tyto počty úspěchem pro organizátory akce a varováním pro vládu.

Zajímavé bylo sledovat, jak na demonstraci zareagovali známí publicisté a političtí představitelé.

Internetový deník Forum24 nazval demonstranty fašisty a putinovským póvlem. I premiér Fiala hovořil o demonstraci jako akci, organizované proruskými silami. Z jiných komentářů byl ale cítit přece jen jistý názorový posun. Již před pár dny vzbudil rozruch svým prohlášením v Poslanecké sněmovně ministr spravedlnosti Blažek a i nyní svým komentářem ukázal, že dokonce i v současné vládě je přece jen někdo s realistickým pohledem na současnou situaci.

“Před rokem by na akci podobnou té dnešní přišlo tak tisíc lidí. Ti přišli i dnes. Nevěřím však ale, že těch 69 tisíc dalších byli fanatičtí Putinovci. Byli to lidé obávající se budoucnosti. Berme je vážně. Fakt nechci, abych měl ve své předpovědi ze sněmovny pravdu”.

Když paní Pekarová nám všem naradila, že by bylo dobré si na zimu koupit teplý svetr, měla jistě pravdu. Problém je však v tom, že svetr nepomůže našemu průmyslu. Nedostatek, či astronomické ceny energií dříve či později významné části evropského průmyslu spolehlivě položí se všemi negativními dopady na růst nezaměstnanosti a pokles životní úrovně.

Je třeba si nalít čistého vína. Prosperita Evropy dnes stojí a padá s dodávkami levných surovin a energií z Ruska. Tak tomu bylo v minulých desetiletích a tak je tomu dnes. Představa, že v dohledné době nahradíme výpadek dodávek z Ruska z jiných zdrojů bez ztráty konkurenceschopnosti evropských výrobků na světových trzích je iluzí.

Nemyslím si, že by Fiala a mnozí další politici si tuto jednoduchou rovnici neuvědomují. Problém je v tom, že současná vláda neslouží českým občanům, ale někomu , komu stávající situace vyhovuje. Kdo to je? To je jednoduché. Jsou to, ti, kteří ovládají svět velkých bank a finančních toků, ti kterým vyhovuje co nejvyšší zadlužení národních států, tedy globalisté.

Vzpomínáte na to, jak se loni před parlamentními volbami opřel Babiš do Pirátů a radikálně jím snížil volební preference. Podařilo se mu to proto, že vynesl na světlo fakt, že původní program Pirátů byl velmi blízký konceptu globalistů reprezentovaných například prezidentem světového ekonomického fóra Klausem Schwabem, autorem knihy Velký Reset a myšlenky: “Nebudete nic vlastnit a budete štastni“. Koncept Velkého resetu, kdy malá elita by vlastnila veškerý majetek a svět řídila skrze systém “Total control” založeném na využití digitálních technologií je zatím pro většinu lidí nepřijatelný. Jediné co může postoj lidu změnit je hluboký ekonomický a sociální rozvrat. Pak lidé přijmou cokoliv, co jím dá iluzi bezpečí a stability. Stále si myslíte, že se jedná jen o fantasmagorickou konspiraci?

Osobně si myslím, že tento plán nakonec selže jako jakýkoliv jiný sen o světovládě. I proto, že aby byl realizovatelný, musel by být prosazen na celé zeměkouli.

Přiznám se, že jsem včera měl z velkého počtu demonstrantů radost. Jen bych si do budoucna přál, aby podobné akce nevedly k otevřeným projevům násilí. Bohužel toto riziko tu je. Vést k tomu může jak frustrace krizí postižených lidí, tak nejrůznější provokatéři, kteří se budou snažit demonstrace zdiskreditovat.

Každá krize má své různé rozměry a jde se na ní dívat různými pohledy. Všichni aktéři jsou jen součástí širšího děje, který převyšuje běžnou ekonomickou a sociální krizi. Současný společensko- ekonomický systém je neudržitelný. Tady se shoduji i s globalisty. Na rozdíl od nich však nejsem stoupencem technických a inženýrských řešení problémů lidstva. Lepší svět přijde až když my se změníme vnitřně a ne tak, když nám někdo změnu naordinuje dekretem či řízeným procesem. Je tak na každém z nás, aby zpytoval své svědomí, zda svým myšlením, postoji a chováním tuto krizi neposiluje.

Petr Bajnar

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*