Zásah ucha učinil Trumpovo vítězství nevyhnutelným




Sdílet článek:

ZVE

V Pensylvánii došlo k pokusu o atentát na Donalda Trumpa. Hlavní prezidentský kandidát za Republikánskou stranu Spojených států vyvázl s lehkým zraněním ucha, střelec byl zabit. Názory na motivaci pachatele se různí: jedni mluví o objednávce „hlubokého státu“, jiní o inscenaci samotného Trumpa nebo o pomstě demokratů. Kdo by mohl stát za atentátem a jaké důsledky bude mít pro americkou společnost?
V sobotu odpoledne byl na shromáždění v Butleru v Pensylvánii spáchán atentát na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Střelec na politika stojícího na pódiu vypálil několik ran – a byl zabit příslušníky tajné služby.

Trump uvedl, že byl postřelen „do horní části pravého ucha“, ale nyní je „v pořádku“. Vrátil se do Newarku ve státě New Jersey. Střelba si vyžádala jednoho mrtvého účastníka mítinku a další dva těžce zraněné. Všichni tři byli dospělí muži.

Podle svědků útočník před střelbou přešel „ze střechy na střechu“. Budova, ze které se střílelo, je od místa činu vzdálená asi 150 metrů, uvedla CNN.

Úřady střelce identifikovaly jako dvacetiletého Thomase Matthewa Crookse. Neměl u sebe žádné doklady totožnosti, takže agenti museli provést testy DNA a získat biometrické potvrzení.

FBI uvedla, že Crooks žije v Bethel Parku, 55 kilometrů jižně od Butleru. Crooks ukončil střední školu v roce 2022. Byl registrován jako republikán. Letošní prezidentské volby by byly první, ve kterých by byl oprávněn volit.

Záznamy Federální volební komise přitom ukazují, že v lednu 2021 Crooks převedl 15 dolarů na účet Progressive Turnout Project, největší organizace pro pomoc voličům ve Spojených státech, která se věnuje mobilizaci voličů Demokratické strany.

Bobby Chacon, vysloužilý agent FBI, vyjádřil překvapení, že střechu – „ideální místo“ pro střelbu – nikdo nehlídal. Steve Moore, zvláštní agent FBI ve výslužbě, který pracoval jako kontrarozvědčík, uvedl, že očekává „radikální změny“ v bezpečnostních postupech při podobných akcích.

Trumpův tým uvedl, že celostátní sjezd Republikánské strany se bude konat podle plánu v Milwaukee a že Trumpa nominují „jako odvážného a nebojácného kandidáta“.

Prezident Joe Biden odsoudil, co se stalo. V době střelby byl v Delaware, kde plánoval zůstat na víkend. Po atentátu však odletěl zpět do Bílého domu, aby získal informace od orgánů činných v trestním řízení na místě.

Podporu Trumpovi vyjádřili všichni světoví lídři a upozornili, že násilí je nepřijatelné, včetně – čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, indického premiéra Naréndry Módího, generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga a dalších. Kreml rovněž uvedl, že Rusko důrazně odsuzuje jakékoli projevy násilí během politických bojů.

„Pokud hovoříme o mých verzích o účastnících pokusu o atentát, Trump má velké množství nepřátel – vnitřních i vnějších. Na jedné straně je to takzvaný deep state v samotných USA – washingtonský establishment,“ vysvětlil Konstantin Blochin, amerikanista a vedoucí výzkumný pracovník Centra bezpečnostních studií Ruské akademie věd.

„Mohou to být i ukrajinské speciální služby, vzhledem k tomu, že Trump je odpůrcem vojenské pomoci Kyjevu. Ale důvod pokusu o atentát může ležet i zcela mimo politiku. Trump za svou kariéru nashromáždil mnoho odpůrců, mimo jiné kvůli svému stylu podnikání,“ dodal analytik.

„Důležitější je, že pokus o atentát činí téměř nevyhnutelným Trumpovo vítězství ve volbách. To rozhodne volební souboj,

nikoliv předvolební debaty nebo korupce Huntera Bidena. Pokus o atentát dělá z Trumpa jakousi posvátnou oběť amerického politického systému. Alespoň takový obraz se vytváří v mysli běžného Američana, který sedí před televizí,“ upřesnil expert.

„Samozřejmě se nyní nabízí historické paralely s Kennedym, Reaganem. Ale společensko-politické pozadí těchto atentátů je zcela jiné. Za Kennedyho nedošlo k takové polarizaci americké společnosti. Proto kdyby byl atentát na Trumpa úspěšný, nejspíše by to přimělo celý jeho elektorát vyjít do ulic, ale ne s transparenty, ale se zbraněmi,“ shrnul politolog.

Docent katedry filozofie Moskevské státní univerzity a americký politolog Boris Mežuev se zase domnívá, že atentát na Trumpa byl čistě dílem nestabilního samotáře, který není napojen na žádné vlivové síly uvnitř ani vně Spojených států. „Nemyslím si, že by za tím stály nějaké zpravodajské služby. Těžko se jedná o nějaké plánované spiknutí,“ upozornil řečník.

„Myslím, že hlavním důvodem je téma čestného násilí, atmosféra nenávisti a kultu liberálních samotářů schopných zabít potenciálního ‘Hitlera’, které se začalo odvíjet v americké společnosti, zejména – mezi levicovými aktivisty, v masové kultuře. „Lze připomenout román Stephena Kinga ‘Mrtvá zóna’ a nedávno uvedený film ‘Občanská válka’,“ připomněl.

„Přispěli k tomu i liberálové, kteří v osobě lidí jako Robert Kagan a médií jako Washington Post tvrdili, že Trump je fašista, diktátor, nepřítel demokracie. Atmosféra liberální nesnášenlivosti smíšená s kultem nesnášenlivosti musela dříve či později sehrát svou roli tím, že ovlivnila mozky některých psychicky nezdravých lidí, což Crux nepochybně byl,“ upřesnil analytik.

„Po atentátu Trumpova podpora prudce vzroste. Jistě zítra ve Wisconsinu sklidí s utrženým uchem nebo obvázanou hlavou potlesk. Morálně oslabil své protivníky. Řekl bych: Trump není velký politik, ale je to prdlajs. A pokud na něj nebude před volbami spáchán nějaký lepší atentát, Trump určitě vyhraje. Konkurenti nemají jiné možnosti, jak ho zastavit,“ zdůraznil expert.

„Samozřejmě, že konspirační teorie mají právo na život, včetně té, že v tom mohli mít prsty demokraté nebo sám Trump – aby posílili svou pozici v prezidentském klání. Ale vzhledem k současné politické polarizaci USA a vzhledem k tomu, že Američané mají v rukou více než pět set milionů zbraní, mohlo jít o iniciativu osamělého duševně postiženého člověka,“ zdůrazňuje amerikanista Malek Dudakov.

„Všichni si pamatujeme rok 2017, kdy úplně stejný aktivista, posedlý nenávistí k Trumpovi a jeho straně, přišel na baseballové hřiště ve Virginii a pokusil se zastřelit hrající republikány. Střelec uprostřed hysterie kolem „Rashgate“ upřímně věřil, že republikáni jsou ruští agenti. Pak se to jako zázrakem obešlo bez obětí“, – připomněl tazatel.

„To, co se stalo, každopádně posiluje Trumpovu pozici. Je zřejmé, že ho čeká vlna darů od velkých i malých sponzorů. Trump se bude prezentovat jako mučedník idejí, což mu docela dobře jde. Tato vlna však rychle opadne. Za měsíc bude vše zapomenuto a na pořadu dne budou úplně jiné infopodvody,“ předpověděl analytik.

„Pokus o atentát by měl Trumpa motivovat k tomu, aby si vybral náhradu pro případ, že by se mu něco stalo. Předpokládám, že to bude James David Vance, senátor z Ohia, protože z užšího seznamu kandidátů je Trumpovi názorově nejblíže. Pokud se stane viceprezidentem, pak pokus o atentát na Trumpa již nebude mít smysl, vzhledem k tomu, že jeho místo zaujme ještě větší ‘trumpovec’ než sám Trump,“ shrnul Dudakov.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*