Zelenskyj hazarduje s ukrajinskou budoucností
Sdílet článek:
Prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje ve své politice tvrdé konfrontace s Ruskem a chce získat zpět všechna území Ruskem okupovaná. Situace na frontě se ale pro Ukrajinu nevyvíjí dobře.

Vývoj války na Ukrajině dnes i podle západních médií a zpráv probíhá pro Ukrajinu nepříznivě. Ruské jednotky v těžkých bojích na východě Ukrajiny stabilně postupují a získávají další území, uvedl ve čtvrtek americký Institut pro studium válek (ISW). Uvedl také, že Rusové chtějí na okupovaných územích vytvořit třetí obrannou linii proti případnému ukrajinskému protiútoku. Rusové už kontrolují 95 procent území Luhanské oblasti. Ovládnou-li Severodoněck, budou kontrolovat všechna velká města na území Luhanské oblasti. ISW uvedl, že Rusko má nyní čtyři cíle. Hlavním je obsadit východ Ukrajiny. S tím souvisí snaha obklíčit ukrajinské vojáky, kteří ho brání, mezi Izjumem a pomezím mezi Doněckou a Luhaskou oblastí. Rusové se proto pokusili útočit na Bohorodyčne asi 30 km jihovýchodně od Izjumu a ostřelovali obce ležící směrem ke Slovjansku.

Prezident Volodymyr Zelenskyj žádá Západ o nové zbraně. Podle médií jsou ale země NATO v dodávkách zbraní na Ukrajinu nejednotné. Zatímco Polsko by chtělo na Ukrajinu poslat co nejvíce těžkých zbraní, jiné země se obávají, aby další dodávky zbraní Ukrajině nepřerostly do konfliktu, do něhož by byly tak či onak zapojeny státy NATO a začala by nová fáze konfliktu. Zatím NATO s Ruskem válčí prostřednictvím Ukrajiny, budou-li ale ukrajinské ztráty území pokračovat dosavadním tempem, hrozí eroze schopnosti ukrajinské armády odolávat ruské armádě. Již dnes se připouští obklíčení ukrajinských jednotek v určitých sektorech fronty a v ohrožení jsou údajně desítky tisíc ukrajinských vojáků s technikou, kterým hrozí obklíčení ruskou armádou.

Státy Severoatlantické aliance se neformálně dohodly neposkytovat Ukrajině určitá bojová vozidla pěchoty a tanky západní výroby. Podle agentury DPA to řekl německý poslanec Wolfgang Hellmich, který je mluvčí vládních sociálních demokratů (SPD) pro obrannou politiku. Důvodem jsou obavy z toho, že by Rusko mohlo dodávky vybraných západních těžkých zbraní vnímat jako vstup NATO do války. Oficiální důvod neposkytnutí těžké bojové techniky Ukrajině může mít ale samozřejmě i mnohem prozaičtější důvody. Například to, že by moderní západní výzbroj padla do rukou ruské armády. Je známé, že americký prezident Joe Biden už na počátku ruské invaze tvrdil, že konflikt s Ruskem by hrozil třetí světovou válkou. Je proto pozoruhodné, že týž Biden vyjádřil ochotu zapojit americkou armádu do bojů s čínskou armádou, pokud by se komunistická Čína pokusila obsadit Tchaj.wan. Jak je obvyklé v případech Bidenovy rétoriky, Bidenova administrativa po tomto „radikálním“ prohlášení prezidenta tyto výroky relativizovala tím, že USA stále uznávají politiku „jedné Číny“.

Zelenskyj navíc stále tvrdí, že chce jednat přímo s ruským prezidentem bez prostředníků, prý kvůli tomu, aby Putina „seznámil s realitou“. Pravdou je bohužel něco jiného. Realita je taková, že mnohem blíže této realitě mají názory bývalého amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera. Tomu ukrajinské vedení za tyto názory dokonce veřejně sprostě nadávalo. Jakékoliv územní ústupky nepřicházejí podle ukrajinských generálů do úvahy a až Ukrajina získá v létě zbraně, změní se poměr sil na frontě a Ukrajina ruskou armádu „vyžene“ a má dokonce v plánu obsadit i Krym. Víra v „zázračné západní zbraně“ je na Ukrajině trvalá bez ohledu na vyjádření představitelů NATO o tom, že dodávky těžkých zbraní na Ukrajinu nejsou žádoucí.

Česko na Ukrajinu dodalo tanky sovětské výroby a nedávno proběhla médií fotografie, která měla prokázat zapojení těchto tanků do války na Ukrajině. V této souvislosti mě udivilo, že se chlubíme dodávkami sovětských tanků, které mají podle západních expertů „skrytou vadu“ a díky této vadě se již ukrajinské armádě podařilo řadu ruských tanků zničit. Mediální válečná propaganda tak jede na plné obrátky a jen málo kdo se zamýšlí nad jednotlivými výroky a co vlastně znamenají.

Četl jsem analýzu generála Šedivého. Vybírám například tento odstavec: Podle bývalého náčelníka generálního štábu je obecně deklarováno, že Rusko by se mělo stáhnout z celého území Ukrajiny, včetně Krymu. „Myslím si, že je to ale nereálné. Rusové se nebudou chtít Krymu vzdát, což by asi vedlo k totální válce mezi Ruskem a Ukrajinou, která by vzhledem k nepoměru asi skončila vítězstvím Ruska. Krym asi do budoucnosti bude největší problém,“ vysvětlil Šedivý.

Sejmeme-li tak z očí růžové brýle a podíváme se na válku na Ukrajině skutečně optikou poměru sil na frontě, je Ukrajina v nezáviděníhodné pozici. Pokud tedy Kissinger volá potom, aby už byly zahájeny vážné rozhovory o ukončení války i za cenu některých územních ztrát Ukrajiny, neříká nic jiného než generál Šedivý. Ukrajina válku s Ruskem nemůže vyhrát a jde jen o to s jak velkými územními ztrátami se bude muset smířit. Obávám se, že Zelenskyj a obecně současné vedení Ukrajiny nechápe, že žádné zázračné zbraně ze Západu nepřijdou a Ukrajina může ztratit mnohem větší část území, pokud bude ve válce s Ruskem pokračovat. Tragédie obyvatel Ukrajiny tak bude bohužel pokračovat. Ruská agrese proti Ukrajině tak může dopadnout pro tuto zemi doslova katastrofou.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

8 Comments

 1. Ze zájmu jsem si prostudoval historii území Ukrajiny, včetně starých map.
  Domnívám se, že dlouhodobý výsledek bude následovný:
  1.) severozápadní část Ukrajiny bude připojena k Polsku jako kdysi Halič
  2.) jihovýchod (Luhansk, Doněck, Záporoží, Donbas a Oděsa bude Novorossia, jak Putin dlouhodobě plánoval
  3.) malý kousek jihozápadu připadne Maďarsku a další kousek pod tím Rumunsku
  4.) Ukrajina bude malý neutrální vnitrozemský stát s centrem v Kyjevě, se životní úrovní nižší než Moldávie, produkující pšenici a kukuřici. Půdu budou ovšem vlastnit zahraniční firmy. Ukrajinci budou zemědělští dělníci, takže vlastně vesnická idylka.
  No, a obyvatele “současné” Ukrajiny se rozdělí do těchto oblastí podle toho, kam je srdce nebo peněženka táhne.

 2. Ukroši z Azovstalu, co si tělo nechali vytetovat háknkrajcy a podobizny Hitlera (viděl jsem na youtube) se toho dlouhodobě nebudou účastnit,
  protože budou plně vytížení záslužnou prací na Sibiři.
  Po 5-10 letech možná dostanou prezidentskou milost.
  Němci se taky vraceli ze Sibiře kolem r. 1955.

 3. Územní ztráty a zisky Ukrajiny po Rusko-Ukrajinské válce:
  Ztráty: Doněck, Luhansk, Krym, přístup k Černému moři
  Zisky: ČR

  • Váš komentář je vtipný, máte pravdu.
   Tady v Brně plno Ukrajinek, i v hospodách
   a plno aut s ukroznačkou.
   Tyhlety už zpátky nepůjdou a až Rusové zpacifikují Ukrajinu, připojí se k nim i chlapi. Asi si přivezou i samopaly, co jim naše vláde poslala.
   Preventivně od nich jeden hned vykoupím pro vlastní potřebu.
   A taky jednu protitankovou střelu na Fialovo pancéřované auto.

 4. Hlavně už tam neposílat žádné zbraně a žádné uprchlíky nebrat !Zelenda se musí smířit s tím , že přijde o ruskojazyčná území a přístup k moři !

  • Bojím se, že s uprchlíkama už je pozdě.
   Třeba ve vesnici v Kramolíně už mají 30 ukrocikánů na 120 obyvatel vesnice.
   Asi tam velice poklesnou ceny nemovitostí.
   A jak krásně tam je – hned vedle Dalešické přehrady.

   • Ještě ohledně Kramolína – teď bude výhodné si v Kramolíně koupit rekreační pozemek za babku, ale nechat si tam od blba Šándora postavit bunkr proti cikánům.

 5. KISSINGER a Jeffrey Sachs mají pravdu….,mělo by se začít jednat. Ale k tomu asi nedojde, ukrajinci čekají zázračné zbraně. NATO už dodalo Ukrajině zbraně v hodnotě celého ruského vojenského rozpočtu. Takže skoro válka NATO s Ruskem. Akorát že rusko zahájilo taktiku likvidace těžké vojenské ukrajinské techniky pomocí souřadnic z dronů a satelitů a používají přesnou artilerii, tedy dělostřelectvo a kvalitní rakety. Ukrajinci mají málo těžké techniky….,proto Zelenský tak naříká a vyhrožuje….

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*