EU vyzývá k okamžitému přerušení bojů v Gaze
Sdílet článek:

INN

Vedoucí představitelé 27 členských států Evropské unie naléhají na Izrael, aby nezahajoval rozsáhlou pozemní ofenzívu ve městě Rafáh.

Vedoucí představitelé 27 členských států Evropské unie (EU) ve čtvrtek vyzvali k „okamžité humanitární pauze“ v Gaze a naléhavě vyzvali Izrael, aby nezahajoval velkou pozemní ofenzívu ve městě Rafáh, informovala agentura AFP.

„Evropská rada vyzývá k okamžité humanitární pauze vedoucí k trvalému příměří,“ uvedli vedoucí představitelé po zasedání v Bruselu a zároveň vyzvali k „bezpodmínečnému propuštění všech rukojmích“.

Rada „naléhavě vyzývá izraelskou vládu, aby nepodnikala pozemní operaci v Rafáhu, která by zhoršila již tak katastrofální humanitární situaci a zabránila naléhavě potřebnému poskytování základních služeb a humanitární pomoci“, dodali ve svých závěrech.

Evropská unie se snažila o jednotnou reakci na izraelskou vojenskou operaci po útoku Hamásu ze 7. října.

Vedoucí představitelé ve čtvrtek uvedli, že jsou „hluboce znepokojeni katastrofální humanitární situací v Gaze a jejím nepřiměřeným dopadem na civilní obyvatelstvo, zejména na děti, jakož i hrozícím rizikem hladomoru způsobeným nedostatečným přísunem pomoci do Gazy“.

Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell několikrát kritizoval Izrael kvůli jeho válce v Gaze. V lednu tvrdil, že Izrael „vytvořil“ a „financoval“ Hamás. Před několika týdny toto tvrzení zopakoval, když na něj novináři tlačili.

Minulý týden Borrell vznesl nová obvinění na adresu Izraele, když Radě bezpečnosti OSN řekl, že hlad je využíván jako „válečná zbraň“, a kritizoval nedostatek pomoci, která se do Gazy dostává, jako katastrofu „způsobenou člověkem“.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*