Němci se smějí, jak je v Česku draho. Máme třikrát vyšší plat, ale vaše předražené a ošizené potraviny bychom nekoupili
Sdílet článek:
Mnozí se v dnešní nelehké době utěšují tím, že jde zkrátka o výjimečnou situaci, která se týká i dalších zemí. Také zde si lidé připlatí za energie nebo za jídlo. Jak se ale ukazuje, je to trochu jinak. Ano, zdražuje se všude po světě, ovšem Česká republika je jedním z “premiantů” v tempu zvyšování cen. Málokde rostou částky, které lidé musí vynakládat za zboží a služby, tak rychle. Obzvlášť když jejich kvalita často zaostává nebo se ještě zhoršuje.

Ceny jsou v Česku příliš vysoké

Výmluvné je porovnání se sousedním Německem. Návštěva místních supermarketů, zejména pak těch diskontních, jako je Aldi, Netto nebo Lidl, ukáže u většiny produktů ceny, na které jsme byli dlouhodobě zvyklí a které v tuzemsku platily ještě začátkem loňského roku. Také v Německu se potraviny zdražují, ale zdaleka ne tak rychle a navíc z podstatně nižší základny. Konkurence je zde navíc tak velká, že velká navýšení prostě nedovolí.

Do redakce nám svou zkušenost napsal také Marek, který už dvacet let žije a pracuje v Německu.Ano, zdražovalo se tady, docela se to i mezi lidmi řeší, ale není to zase tak významné, obzvlášť při zdejších platech to málokdo doopravdy pocítí. Horší je to s cenou elektřiny a benzinu,” uvedl Marek.

Popsal také zážitky svých německých známých, kteří se nedávno vypravili do Prahy a nestačili se divit, jak je v Česku draho. “Jsou docela dobře situovaní, oba dohromady si za měsíc vydělají 200 tisíc v přepočtu, ale ceny v Praze je nemile překvapily. Nakupovali si přitom jídlo v supermarketu a divili se, jak to tady mohou lidé utáhnout, když vydělávají v průměru třikrát méně. Zaskočila je i kvalita výrobků, která je s tou německou nesrovnatelná,” líčí Marek zážitky známých.

Překvapení při placení

Ti v Česku navštívili také kavárnu a za dvě kávy a dva zákusky dali necelých 500 Kč. “To by se jim v Berlíně nestalo. Tady stále seženete dortík za 2,50 euro, tedy něco přes 60 korun a za kávu si málokdo dovolí účtovat více než 2 eura, tedy 50 korun. Jsou tedy zvyklí za něco takového platit třeba 250 Kč i s dýškem. Tady dali dvojnásobek. A to ještě nebylo ani centrum,” napsal Marek.

Obecně prý v Německu platí, že do České republiky nikdo nakupovat nejezdí. Potraviny jsou zde považované za drahé a málo kvalitní. Oproti tomu do Polska jezdí Němci na nákupy velmi rádi. Poláci si totiž na kvalitu docela potrpí a v jejich obchodech lze nakoupit ještě levněji než v Německu.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

7 Comments

 1. Máme tady dráž, ale za to vydelavame míň, to je asi proto, že jsme prohráli válku, je to jako s očkováním proti biologické zbrani covid 19,ockovani sice neudělalo tečku ani po 5 dávce, ale za to nefunguje a dělá ještě větší problémy, to bude asi tím, že svět vedou odborníci a nic není centrálně řízeno, ale vše je náhoda jako v evoluci a tak to bude, protože to říkali na ČT 24

  • Ano, bohužel jsme protektorát. Jediná výhoda snad díku rajchu je, že tady není až takový korupční bordel jako třeba na Ukrajině před současnou válkou.

 2. Češi odjakživa vynikali leností, lhostejností a mimořádnou chamtivostí.
  Ne nadarmo existuje čechské rčení – zlatý český ručičky (vy dělat nebudete).
  Výsledek tohoto odporného mixu vlastností vidíme od kšeftaření politiků, přes zkorumpovane ůredniky všech vrstev, po prodejce čehokoli, kupříkladu na sockové síti fb ?
  Proto nekupuju pokud možno nic čechského.
  Chci zůstat pokud mozno co nejdéle zdráv ?

  • Miluji kktky co pliji na muj narod. Sbal si svych pet svestek a tahni kam ti libo. Nemusis byt mezi temi smradlavymi linymi vychcanymi Cechy. Nikdo te tu nedrzi. Naopak. Tahni!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*