Zastavme to, dokud je čas!
Sdílet článek:
Drastický růst cen energií dnes ovládl debatu v EP. Naplňuje se to, co jsem tu celý rok předvídal. Kolegové poslanci najednou chtějí hasit požár, který svým aktivismem zažehli. Pikantní je to zejména u zeleno-rudé levice, která nejhorlivěji prosazovala drakonická opatření v boji s uhlíkem. Teď začínají poznávat, jak se jim snění o raketovém přechodu do bezuhlíkového světa vymyká z rukou. Chtěli hasit planetu bez ohledu na lidi, ale zažehávají požár bídy a sociálních nepokojů.

Růst cen energií – elektřiny, plynu i ropy – má víc důvodů. Není to jen zvýšená poptávka po karanténách, zejména v Číně a USA, nebo ruské taktizování s dodávkami plynu, jak se teď běžně uvádí. Velký podíl má dramatický nárůst cen emisních povolenek, který před časem iniciovala EU a pak ho přirozeně využili (sázkou na jistotu) různí spekulanti. Velkou roli hraje situace na rozkolísaném trhu v Evropě. Málo foukalo, větrné elektrárny nevyrobily dost elektřiny. Trh se děsí plánovaného odstavení jaderných elektráren v Německu. Raketově proto roste poptávka po plynu. Jenže loňská zima byla dlouhá a v zásobnících je ho málo. Přírodovědci navíc předvídají, že přicházející zima může být hodně tuhá (což potvrzuji – někteří ptáci odletěli dřív).

Frans Timmermans, který v EU zodpovídá za klima politiku, situaci dnes bagatelizoval, jak je jeho dobrým zvykem. Můj projev byl přesně opačný: naše dekarbonizační plány jsou vražedné. Nejsou ani vzájemně provázané. Zastavme je, dokud je čas. Udělejme nejdřív precizní dopadové studie, Jinak to zdiskredituje nejen zelenou agendu s potřebnou péčí o životní prostředí kolem nás, ale rozvrátí to celou EU.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Ale pane Vondro, on už není čas. Uhelné a jaderné elektrárny jsou v útlumu, podinvestované, s prchajícím personálem. Zelené zákony jsou přijaté, dotace rozjeté. Jaké chce tuhle Sodomu Gomoru někdo zachránit je mi záhadou.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*