Zaznělo na setkání světových lídrů v Davosu




Sdílet článek:

SYRZDARMA

V Davosu probíhá setkání Světového ekonomického fóra, na kterém se sešli političtí a podnikatelští lídři z celého světa. Malá ukázka ze dvou z těch mnoha projevů, které ve Švýcarsku zazněly: argentinský prezident Javier Milei a Ursula von der Leyen.

Světové ekonomické fórum známé pod zkratkou WEF je nezisková organizace, která pořádá každoroční setkání ve švýcarském Davosu. Světoví politici, vybraní intelektuálové a podnikatelé zde diskutují o nejnaléhavějších problémech, kterým čelí svět. Organizaci založil Klaus Schwab v roce 1971. Letošní setkání probíhalo od 15. do 19. ledna a promluvili na něm mezi jinými Javier Milei a Ursula von der Leyen.

U obou projevů překlad, zkrácení, mezititulky redakce. Celý projev v odkazu na konci článku.

(1) Argentinský prezident Javier Milei

Jsem tu dnes, abych vám řekl, že Západ je v nebezpečí. Je v nebezpečí, protože ti, kteří by zdánlivě měli bránit jeho hodnoty, převzali vizi světa, jež vede k socialismu a následně k chudobě.

Bohužel v posledních dekádách vyměnili přední světoví vůdci model svobodného světa za různé formy uspořádání, které nazýváme kolektivismem.

Kolektivismus vždy selhal

Jsme tady, abychom vám řekli, že kolektivistické experimenty nejsou nikdy řešením problémů, které sužují občany světa, ale právě naopak jejich příčinou. Věřte mi, že nikdo nemůže podat lepší svědectví než my Argentinci.

Když jsme zavedli model svobodné ekonomiky, někdy v roce 1860, stali jsme se během 35 let přední světovou mocností, zatímco když jsme se během posledních sta let přátelili s kolektivismem, viděli jsme, jak naši občané začali systematicky chudnout, až spadli na 140. místo na světě.

Nesmíme nikdy zapomenout, že v roce 1800 žilo zhruba 95 % světové populace v extrémní chudobě, zatímco toto číslo kleslo na 5 % v roce 2020. Závěr je jasný: svobodný kapitalismus je jediný nástroj, který je k dispozici pro eliminaci hladu a chudoby.

Trh je dobrovolný

Trh není křivka nabídky a poptávky v grafu. Trh je způsob dobrovolné spolupráce mezi lidmi. Proto je slovní spojení tržní selhání protimluv. Trh neselhává. Je-li spolupráce dobrovolná, jediná možnost, jak může dojít k selhání trhu, je za pomoci nátlakové akce. A jediný hráč, který má sílu si něco vynutit, je stát, jenž má monopol na donucovací akce. Pokud si někdo myslí, že trh selhává, doporučil bych, aby se podíval, zda do toho stát nezasahuje. A pokud zjistí, že ne, navrhuji, ať udělá analýzu znovu, neboť se určitě mýlil.

Protože kolektivistické modely okázale selhaly a svobodný svět bez diskuze dokázal, jakých pokroků je schopen, museli socialisté změnit svoji agendu. Opustili ideu třídního boje a nahradili ji dalšími domnělými sociálními konflikty, které jsou stejně škodlivé.

Na cestě do minulosti

Bohužel tyto škodlivé myšlenky pronikly hluboko do naší společnosti. Neomarxistům se podařilo ovládnout veřejné mínění na Západě. Naštěstí se stále více z nás odváží otevřeně promluvit. Protože vidíme, že pokud se těmto myšlenkám otevřeně nepostavíme, je jediným možným osudem stále více státu, více regulací, více socialismu, více chudoby, méně bohatství a horší životní úroveň. Západ se již bohužel vydal po této cestě. Vím, že mnohým z vás může připadat směšné, když říkám, že se Západ obrátil k socialismu. Ale je to směšné pouze z pohledu původní definice socialismu.

Státní arzenál

Tato definice by měla být upravena pro stávající podmínky. Dnes nemusí státy přímo kontrolovat výrobní prostředky, aby kontrolovaly každý aspekt života jednotlivce. S nástroji, mezi které patří možnost tisknout peníze, zadlužovat se, rozdávat dotace, kontrolovat ceny, úrokové sazby a zavádět regulace s cílem napravovat pochybení trhu, mohou kontrolovat osudy milionů lidských bytostí.

Na konci není velkého rozdílu mezi různými socialisty a progresivisty. Všichni tvrdí, že stát by měl řídit všechny aspekty života jednotlivce. Všichni obhajují model, který je opakem modelu, který dal lidstvu nejůžasnější pokrok v jeho historii.

Vzkaz podnikatelům

Na závěr bych chtěl předat vzkaz všem podnikatelům. Jste sociálními dobrodinci. Jste hrdinové. Jste tvůrci období největší prosperity, kterou jsme kdy viděli. Nechť vám nikdo neříká, že jsou vaše ambice nemorální. Pokud vyděláváte peníze, je to proto, že nabízíte nejlepší produkt za nejlepší cenu, čímž přispíváte k obecnému blahobytu.

Jste protagonisty této historie a vězte, že od dnešního dne můžete počítat s tím, že Argentina je váš neochvějný spojenec.

Ať žije svoboda, kurva.

Tolik Javier Milei.

(2) Ursula von der Leyen

Vážený pane Klausi,

vaše výroční zpráva o globálních rizicích je ohromující čtení, které nás nutí vystřízlivět. Pro globální podnikatelskou komunitu nejsou v příštích dvou letech hlavním problémem konflikty nebo klima. Jsou to dezinformace těsně následované polarizací ve společnosti. Tato rizika jsou vážná, protože omezují naši schopnost řešit velké globální výzvy, kterým čelíme: změny klimatu a geopolitického klimatu; demografické a technologické změny; spirálovitě se rozvíjející regionální konflikty a zesílená geopolitická konkurence a její dopady na dodavatelské řetězce.

Vlády to vyřeší

Zatímco vlády mají v rukou mnoho nástrojů, jak se vypořádat s velkými výzvami naší doby, podniky disponují inovacemi, technologiemi a talentem, aby nám poskytly potřebná řešení v boji proti hrozbám, jako je změna klimatu nebo dezinformace v průmyslovém měřítku. Evropa má jedinečnou příležitost ukázat, jak to může fungovat. Protože naše demokracie a naše podniky mají shodné zájmy: vytvářet prosperitu, bohatství a bezpečný svět pro lidi.

Stejně jako ve všech demokraciích s sebou naše svoboda samozřejmě nese rizika. Vždy se najdou ti, kteří se budou snažit zneužít naší otevřenosti, a to jak zevnitř, tak zvenčí. Vždy se bude někdo snažit vyvést nás z rovnováhy například pomocí dezinformací.

Proto věřím, že posilování naší demokracie a její ochrana před riziky a hrozbami, kterým čelí, je naší společnou a trvalou povinností. Potřebujeme budovat důvěru více než kdy jindy a Evropa je připravena hrát klíčovou roli.

Pronesla předsedkyně Evropské komise.

Pozn. redakce: Největším problémem Evropy není ekonomické zaostávání, neřízená migrace nebo že svět vypadá jako level 12 nějaké online střílečky, ale fakt, že to lidé kritizují. Kdyby byli zticha, v klidu makali a platili daně, Ursula & Co by to v klidu pořešily. Prostě tom věřte!

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*