Zelenskyj představil strategický “plán vítězství”. Co to znamená?
Sdílet článek:

HSP

Pokud Orbán správně reprodukoval Zelenského stanovisko k vyhlídkám na válku (ukrajinská vláda to veřejně nepotvrdila), pak jsou výpočty Kyjeva založeny výlučně na vnitřních problémech v Rusku, které otřesou Putinovým režimem. A ne na tom, že Rusko lze vojensky porazit


Připomeňme, že Orbán takto nastínil Zelenského „plán vítězství“: „Pokud jde o výsledek války, ukrajinský prezident je přesvědčen, že ruské ozbrojené síly budou v polovině příštího roku nuceny přistoupit k všeobecné mobilizaci, což povede k vnitřní destabilizaci. Je přesvědčen, že ukrajinské síly jsou stabilní, vycvičené a schopné udržet si bojovou účinnost i v dlouhodobém horizontu, pokud budou pokračovat dodávky zbraní ze Západu. Je přesvědčen, že čas je na straně Ukrajiny, ne Ruska.”

Není však známo, zda má Kyjev v takovém případě „plán B“ pro případ, že by se nenaplnily kalkulace o vzpouře uvnitř Ruské federace.

Již dříve ukrajinské orgány opakovaně vyslovily prognózy o nezbytné destabilizaci v Rusku. A jak jsme už psali, vsadilo zejména na Prigožinovu vzpouru, která selhala.

Samozřejmě, dlouhá válka vytváří předpoklady destabilizace každé země. Včetně Ruska.

Jedním z hlavních rizik pro Rusko je podněcování mezietnických neshod, které je na jedné straně vyvoláno problémem migrace a aktivizací islamistů, a na druhé straně aktivitami ruských krajně pravicových organizací a blogerů Z, které podporuje Konstantin Malofejev, součást vedení ruských bezpečnostních služeb a “věže” Kremlu.

Zelenskyj i Putin odmítli Orbánův návrh

Není však ani zdaleka jisté, jestli se Putinovi nepodaří všechny tyto problémy koupit. Koneckonců, za necelý rok dokázal de facto eliminovat jakoukoli hrozbu ze strany wagnerů tím, že je rozložil do více jednotek.

Mobilizace, pokud by byla v Rusku vyhlášena (úřady v současné době takové záměry popírají), by teoreticky mohla vést k nespokojenosti veřejnosti a protestům. Ty by však byly mnohem pravděpodobnější v roce 2022, kdy zpráva o mobilizaci přišla jako „sníh na hlavu“ a navíc ji doplňovaly obrovské problémy na frontě, jakož i všeobecné zmatení z průběhu války, která zjevně nešla podle plánu Kremlu. K žádné destabilizaci však v té době nedošlo.

A nyní je situace pro ruské orgány lepší a stabilnější než na podzim 2022. Proto iv případě, že Kreml vyhlásí mobilizaci (což nelze vyloučit, pokud se válka protáhne, protože počet lidí ochotných dobrovolně bojovat, byť za spoustu peněz, je v každé zemi omezen), je příliš silným předpokladem domnívat se, že to povede ke vzpouře v Rusku.

A příklad Ukrajiny, kde tuhá mobilizace neohrožuje stabilitu vlády (s mnohem slabším státním aparátem než v Rusku), je také dost směrodatný.

Obecně, pokud je Zelenského strategická kalkulace založena pouze na naději na nepokoje v Rusku, jak to popsal Orbán, pak je to velmi silné riziko. Riziko, které vyplývá z toho, že strategické plány jsou založeny na tom, „co když budeme mít štěstí a Rusko se zhroutí“.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

11 Comments

 1. Ten koksman už žvaní z cesty, neb je mu jasné, že jeho konec už je hotov. Ale on chudáček neví kdy, kde a jak. Už má noční můry, obzvlášť po tom začátku vojenského cvičení Běloruska s Čínou. Těch jeho debilních žvástů za jeho Ukradinskou éru už bylo tolik, že by ČT z toho mohla udělat silvestrovský pořad.

 2. “Je přesvědčen, že ukrajinské síly jsou stabilní, vycvičené a schopné udržet si bojovou účinnost…” Jaké síly? Oni mají nějaké síly? Ti padesátiletí, násilím naverbovaní chudáci, poslaní do mlýnku na maso po měsíci výcviku, kdy nedostanou náboje, protože jich je nedostatek?

 3. Kyjev se včera radoval, že britský premiér už slíbil povolit vypálit Rusko. V Kyjevě vládnou evidentně samé tupé hlavy, které ani nevědí, že podobné nesmysly slibovala Británie i Polákům v létě 1939, jen aby je přesvědčila, aby s Hitlerem urputně bojovali, ačkoli neměla vůbec v úmyslu jim jakkoli pomoci, natož jim přijít na pomoc. O Britech se ví, že mají ve zvyku, vždy někoho poštvat do války místo sebe, a shrábnout zisk. A že všechny smlouvy a záruky s Británii mají pouze cenu papíru, na kterém jsou napsány. A že ústní vyhlášení britského diplomata mívá skoro vždy opačný význam než slova, ze kterých se skládá.

  • Silou vůle Pane!
   Už doktor Josef Goebbels v roce 1934 definoval to, co dnes ví každý absolvent společenskovědní či humanitní fakulty; že “Není nic, co by mohlo být nemožné. Jedná se pouze o to, aby to, co se zdá být nemožné, bylo učiněno možným silou ducha”. A tato neutuchající víra přivede Zelenského ale i naše kolemjdoucí myslitele ke stejně slavnému vítězství jako bylo to Vůdcovo v berlínském bunkru roku 1945.

 4. Problémy v Rusku jsou kolosálně velké. Ovšem řeší se také velice kolosálně. Kolosální korupce a kolosální přísun středoasijských imigrantů má teď dvě tváře, které vyhlásily oběma nešvárům smrtící boj. Je to ministr obrany Bělousov a šéf státního vyšetřovacího výboru Bastrykin. Korupce a imigranti jsou však jen takové okrajové věci. Tito dva činovníci napadají svými výtkami celou ruskou státní dumu, tedy poslance, kteří ji tvoří. Obviňují je z toho, že vlastní nemovitosti v nepřátelské cizině, že mají účty v tamních bankách, že jejich děti tam studují, jak potom chtějí tvrdit rusům, že hájí zájmy ruska. Údajně se čeká na pokyn Putina k zahájení generální čistky ve vrstvách státní moci. To je ten vnitroruský problém, na který sází západ a který naznačuje zelenský.

 5. Tomu šulínovi jebe stejně jako Bidenovi. Jenže Biden je starý člověk a je duševně nemocný, kdežto zeleninovi jebe z kokainu. Na co ukrajinští partyzáni čekají? Proč toho zmetka ještě nikdo neeliminoval? A je jasné, že Putin na mír musí odmítnout. To by jen ten ukrajinský žid zase dostal čas na dozbrojení stejně jako po minských dohodách. Takže dočista dočista. Jiné řešení pro Rusko nepřipadá v úvahu.

 6. Hrdinství Ukrajinského lidu bránící svoji zem,mesta své rodiny proti několikanásobné přesile žoldáků,zločincu a vrahů proti zotroćení,rusifikaci a připojení k RF,násilné asimilaci děti vejde do dějin jako příklad hrdinství lidí volíci radši smrt než otroctví.Sousedni desítky let neutrální státy v hrůze utíkají do NATO sledující toto barbarství,ktere nabízí světu RF.

  • No já vám nevím, Pešku. Aby do dějin nevešli spíš ti ukrajinskou rukou postřílení a utopení na hranicích.
   A zapomínáte kapánek, že jednou z příčin celého konfliktu nebyla násilná rusifikace, kdepak. Tou byla naopak násilná ukrajinizace. Mimochodem – co furt máte s otroctvím?? Ona ta “raději smrt” zas tak populární nebude, to by nezdrhli všichni, kdo na to měli.
   Ovšem souhlasím s vámi stran oné zaťatosti – inu, Banderovi potomci, že.

 7. M.Tak ještě že Vás tu máme paní aristokratko,která přesně ví,kdo koho střílel,topil od roku 2014. Tak to jo,to se nedá nic dělat když jste tam byla.Tak to by jste nám dychtivým čtenářům mohla vysvětlit ty zelené mužíčky kde se vzali tu se vzali a nikdo nevěděl odkud se vzali, když máte ráda ty říkanky na Krymu,a kde vzali mírumilovní občané samozvaných oblastí tanky,děla,kulomety,granáty atd.a začli si hrát na vojáky.Vy máte doma ve skříni RPG a kulomet s granáty a tank na zahradě? A Vy taky když s něčím nesouhlasíte v ČR,tak vyhlásit oblast za Vaši a jděte proti ní bojovat? To teda máte odvahu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*