Ladikovy glosy (11.07.2024)
Sdílet článek:

LADISLAV VĚTVIČKA

11. červenec v dějinách:

 
  • V roce 1996 se narodil Dominik Feri, bývalý český politik, který svého času prohlásil: „Myslím si, že mladý člověk může být v politice, ale neměl by to přestřelit.“

  • V roce 1932 americký president Herbert Hoover přiznal, že prohibice nefunguje a přimluvil se za státem organizovaný prodej alkoholu.

 

iDnes: Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU dopis, ve kterém popisuje pohled šéfa Kremlu na válku na Ukrajině. Putin podle něj byl překvapen, když ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl ruské návrhy na příměří. Putin podle něj též chce, aby Kyjev schválil návrh, že Rusko bude bezpečnostním garantem s právem veta ohledně vojenské pomoci.

– V Evropském parlamentu vznikla frakce Patrioti pro Evropu, kterou Andrej Babiš spoluzaložil mimo jiné s maďarským premiérem Viktorem Orbánem a jsou v ní třeba zástupci francouzského Národního sdružení Marine Le Penové nebo italské strany Liga Mattea Salviniho. Programem má být suverenita, bezpečnost, boj proti nelegální migraci a pro změnu Zelené dohody pro Evropu. Zaprvé, je to obrana suverenity členských zemí a důraz na národní státy. Chceme zachovat identitu a kulturu evropských národů a chceme posilovat jejich suverenitu. Usilujeme o Evropskou unii založenou na silných a nezávislých národních státech, nechceme federaci ovládanou evropskými byrokraty a Bruselem. Rozhodovat musejí členské státy, nevolení byrokrati nám nemají co říkat, v čem máme jezdit, co máme jíst a co si máme myslet.

Na rozdíl od TOP 09, Pirátů a STAN chceme zachovat právo veta, nechceme předávat naši suverenitu Bruselu, naopak chceme posilovat suverenitu jednotlivých členských zemí EU. Pokud by došlo ke zrušení práva veta, velké členské země si s námi budou dělat, co budou chtít. Druhou prioritou je nelegální migrace. Tu chceme řešit přísnou imigrační politikou. Ta je naprosto zásadní pro bezpečnost a stabilitu celé EU. Každá země musí mít právo si suverénně rozhodovat o tom, kdo v ní bude žít, pracovat a koho vůbec do Evropy pustíme. Fialův a Rakušanův migrační pakt je zradou nejen českých zájmů, ale celé Evropy. Je to nefunkční paskvil obsahující skryté migrační kvóty a výpalné za nepřijímání migrantů. Třetí prioritou je změna Zelené dohody… Je to naléhavá potřeba revidovat Green Deal. Jsme proti zelenému fanatismu ekobolševiků, kteří si evropské občany a jejich životní úroveň berou jako rukojmí a likvidují u toho průmysl a zaměstnanost. Chceme vyváženější přístup k ochraně životního prostředí, který podporuje udržitelný rozvoj. Nesmí to ale snižovat životní úroveň Evropanů, srážet ekonomický růst a ohrožovat konkurenceschopnost EU. Chceme řešení, která jsou vědecky podložená, ekonomicky životaschopná a sociálně spravedlivá. To znamená, že se chystáme navrhnout zrušení zákazu spalovacích motorů, zrušení emisních povolenek pro domácnosti a automobily, snížení cen povolenek pro průmysl a energetické firmy. Chceme také zrovnoprávnit postavení jaderných, obnovitelných a nízkoemisních fosilních technologií v rámci evropských fondů.

 

Richard Konkolski na Radiu Universum: Amerika je země svobodného slova, takže tam můžete mluvit, co chcete, ale nikdo vás neposlouchá, pokud nemáte finanční prostředky na to, abyste byli schopni to dát do světa. To je jako v Hyde Parku, kde můžete mluvit, co chcete, ale stejně vás neposlouchají.

 

Vidlák: Příští měsíce budou brutální, řekl Orbán po jednání v Rusku. V podstatě zhodnotil to, co se dozvěděl od představitelů NATO, od Zelenského a od Putina. Prý bude mnohem víc obětí než v uplynulých měsících a možnost, že by Putin prohrál, je zcela nereálná. Ukrajinci jsou ale optimističtější, protože teď dostali hodně zbraní a tak na frontě zlepšili svou situaci. Co bychom také čekali, máme summit NATO. Na něm se bude rozhodovat, jestli už toho hraní na vojáčky stačilo a nebo jestli se teda půjde do opravdu velké války, protože ekonomické sankce jaksi nezabraly.

 

Michal&Petr: Vládce Saudské Arábie, populární Putinův spojenec nechal předchozímu sletu G-7, který se konal před pár týdny v Římě, a na kterém se mělo podle schváleného fialového itineráře Putinovi zabavit 300 miliard USD, a věnovat je Kyjevu, aby s nimi Západu defacto uhradil dodávky zbraní nezbytných pro Zelenským navrhované vypálení Ruska, lakonicky vzkázat: “Jestli na ty Putinovy miliardy šáhnete, Saudská Arábie se okamžitě zbaví všech vašich státních a veřejných dluhopisů, a přestane vám půjčovat peníze”. A tento jediný malý diplomatickými kanály “tiše a cíleně” předaný vzkaz měl takovou brizanci, že G-7 v čele s USA okamžitě sklopila hlavu, a na zabavení ruských miliard zadržovaných hlavně v belgických bankách (SWIFT) se už ani neopovážila nahlas pomyslet.

 

Richard Perman: Americký politický komentátor a rozhlasový moderátor Jimmy Dore označil Spojené státy za světové teroristy: „Světovými teroristy jsou Spojené státy. Podívejte se, co jsme udělali Iráku. Podívejte se, co jsme udělali s Libyí. Libye byla nejúspěšnější zemí v celé Africe. Vytvořila osmý div světa tím, jak přivedli vodu a proměnili pouště na zemědělskou půdu. Každý měl domov, každý měl vzdělání a zdravotnictví. A my jsme z toho udělali zhroucený stát, řízený teroristy, s otevřeným trhem s otroky. Kdo to udělal? Barack Obama a Hillary Clintonová to udělali. Proč se zbavili Kaddáfího? Protože se chystal vytvořit africkou měnu, která by mohla konkurovat dolaru a euru? A nemohou dovolit, aby se to stalo, protože USA ovládají svět, protože americký dolar je světovou rezervní měnou. Proto mohou na všechny tyto země uvalit sankce. A tak dělají to, co by dělat neměli, používají dolar jako zbraň.

Říkají: “Toto je pomoc lidem na Ukrajině, lidem na Tchaj-wanu.” To není pomoc, ale praní špinavých peněz. Jde o rozbití zemí a jejich svěření do rukou Blackrocku a Vanguardu. A o tom to všechno je.”

 

David Gruber: Zemřel polský herec Jerzy Stuhr. A protože se mne to dotýká i trochu osobně, protože k Sexmisi mám vztah jako málo lidí u nás – tak se o informace a dojmy s vámi teď podělím.

Mezi žáky mého kurzu rychločtení na začátku devadesátých let byl i muž jménem Pavel Hajný. Na představovacím kolečku v předvečer prvního dne řekl o sobě, že je scénárista. Tak jsme my ostatní byli zvědavi, jestli napsal scénář také k nějakému známému filmu. Všechny nás ohromil: „Tak například Sexmise!“ A že hlavní práci na scénáři udělal jeho kamarád Julek (= Juliusz Machulski), a že původně to Pavel měl s ním mít asi půl napůl, protože to měl být film také půl napůl česko-polský. Jenomže našim papalášům v oblasti filmu se to zdálo být moc odvážné – takže film byl nakonec čistě polský, ale s českým podílem na scénáři.

V příjemné atmosféře toho večera ostatní účastníci přátelsky poplácávali Pavla, že zejména tu scénu s akustickým heslem na přivolání výtahu ke svobodě vymyslel náramně. To ono kultovní citoslovce je na Moravě výrazem upřímosti, poctivosti – výrazem, že mluvčí myslí svá slova smrtelně vážně. Ve významu citoslovce jedno z nejryzejších slov českého jazyka.

Sexmisi jsem viděl mnohokrát; česky, i s neopakovatelnou vychutnávkou polsky. A připadá mi, že má lidem s postupem doby co říci stále více. Stuhrův pan Maks byl jednoznačně heterosexuální bílý muž. V totalitě feministek se tedy cítil prachbídně, stále narážel. Pamatujete na scénu nejvyššího soudu nad těmi dvěma muži? Mejnstrým hlásil neochvějně, že Albertka Einsteinová a Mikuláška Koperníková byly ženy – ovšem dezolát dezinformátor Maks jim to kazil… že prý muži. No to si dal – to bylo řevu shora z lavic tehdejších jistě notně podporovaných neziskovek… A byly tam špatné ženy (státem dobře placené „krávy“ i bezduché dozorkyně) i ženy samostatně myslící a nakonec dobré (Lamia). Hlavní šéfka (tedy – muž) Její Veličenstvo chytře vymyslelo coby akustické heslo to, nad čím se jen při pouhém pomyšlení pokrytecky ctnostné „dámy“ pohoršují. Natož aby to nahlas vyslovily.

„Všude jinde je špatně, jedovato, radiaktivno. Zatímco u nás (uvězněni v zatuchlém dole) je to ten nejlepší z možných světů – daří se, prosperujeme, snižujeme inflaci…“

Nepřipomíná vám to něco?

Děj filmu vrcholil. Výtah vyvezl tři odvážlivce nahoru, pan Maks prořízl zatuchlé špinavé plátno – a to náhle zazářivší světlo svobody bylo oslnivé. Člověk se vždy až zachvěje prozřením, satisfakcí, pravdou. A pak ten kyslík v ovzduší a letící čáp, symbol plodnosti, symbol lásky dvou pohlaví – muže a ženy… A ve vile všechno dojemně normální – jen ta funkcionářka a dosud podporovatelka podzemního režimu Emma Dax se při prozření před televizní mejnstrýmovou propagandou třásla a o to více křičela: „Jak můžou lidem takhle lhát?!“

No – propaganda je propaganda.

 
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Libyi zničil židák sharkozy za vydatné pomoci svých NATO soukmenovců

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*