Známkování ve školách, podivné ruské ztráty a Oppenheimerův jaderný věk




Sdílet článek:
FILIP ŠEBESTA
Blíží se návrat do školních lavic, začátek školního roku. Bude se v něm, mimo jiné, opět mluvit o konci známkování, o tom jakým jsou známky ve školách přežitkem, jak děti stresují atd. Včera na toto téma přinesl článek v podobném duchu jeden z velkých deníků. Rovnost přístupu ke vzdělání, jaká panuje v našem školství, zkrátka ještě nezaručuje rovnost výsledků, je třeba postoupit dál. Lidé jsou různě vybaveni talentem, inteligencí, jsou rozdílně pilní a disciplinovaní atd., a tak se i výsledky vzdělávání mezi jednotlivci liší. Ale rovnost, ta musí být prosazena za každou cenu. Ani inkluzi se nepodařilo dostatečně nivelizovat výsledky vzdělávání, pozvednout slabší a degradovat šikovnější. Nepodařilo se zlomit jejich motivaci. Vzájemné rozdíly se mezi studenty stále viditelně projevují ve známkách. Tak někoho moudrého napadlo, že když by se ty známky, zjevné symboly úspěchu a neúspěchu, odstranily, šlo by to možná snáz. To bude asi ta slavná „znalostní ekonomika“. Ještěže už mám školu za sebou.

Boj proti známkám podporují i různí pologramotní influenceři a rapeři na sociálních sítích. Ti na konci školního roku se sledujícími (dětmi, ze kterých žijí) sdíleli příběhy o svých školních „úspěších“. Dominantní tóninou bylo sdělení ve stylu: „propadal jsem ze tří předmětů a podívejte se, jak dnes žiju, známky a škola neznamenají vůbec nic…“ Jistě, pro jednotky procent nebo snad promile jedinců škola opravdu nic neznamená a prosadí se a dosáhnou jisté materiální úrovně života (což ještě neříká nic o jeho hodnotě) třeba i navzdory své nevzdělatelnosti. Pro většinu ostatních jsou ale vzdělání i výsledky jaké v průběhu vzdělávacího procesu dosáhnou, po zbytek života naopak velmi důležité. Postupná degradace vzdělávání pak nejvíce ovlivňuje ty nejzranitelnější, kteří by se díky němu v sociálním žebříčku mohli posunout výš. Ne každý totiž bude raper nebo influencer.

Komentátor Jan Palička na svém „X“ k výročí srpnové okupace napsal, že „před 55 lety přijelo do Československa 6300 tanků … což je asi o 2000 méně než o kolik tanků přišli Rusáci za rok a půl jejich války na Ukrajině.“ Opravdu přišlo Rusko o 8300 tanků? A kde se taková čísla dají najít? Tolik ruských ztrát neuvádí snad ani oficiální ukrajinská vojenská propaganda. Je to jen chyba, nebo absence jakékoli snahy o získávání nezávislých a realistických informací o konfliktu? A opravdu nám v něčem takové papouškování a dokonce nadsazování propagandy jedné nebo druhé strany konfliktu může pomoct? Podstatnější byla ale druhá část Paličkova sdělení. „Nám se tehdy takové pomoci [jako dnes Ukrajině]nedostalo, historicky to bohužel ani nebylo úplně možné…“ Na to lze říci jediné. Díky Bohu za to. Nejspíš by tady řada z nás totiž dnes nebyla.

Večer se přidám mezi miliony lidí, kteří v kinech už zhlédli jeden ze dvou letních filmových trháku tohoto roku. Jdu na Oppenheimera. Nechci mít žádná očekávání, protože zahraniční filmová produkce posledních let je tragická, o té domácí snad nemá cenu ani psát. Těm co zažili tuzemská i evropská filmová šedesátá léta se současní tvůrci asi těžko zavděčí, to je jasné. Ale pro nás ostatní, je každá pozitivní filmová zpráva dobrá. A lidé, jejichž úsudku docela důvěřuji, o filmu mluví pozitivně, proto se mírně těším. Ale to jsou vše apriorní soudy, uvidíme.

Vynálezem atomové zbraně svět vstoupil do jaderného věku a navždy se tím změnil. Nejde o samotnou kapitulaci Japonska, o to, zda ji způsobily dva americké výbuchy, nebo až reálný vstup SSSR do konfliktu na dálnovýchodní frontě. Ostatně japonský ministr války Korečika Anami po bombardování Hirošimy prohlásil: „Nebylo by pro celý tento národ skvělé být zničen jako krásná květina?“ Jaderné zbraně jsou významnou pojistkou před válkou skutečně velkého rozsahu teprve v okamžiku, když je vlastní a proti sobě jimi vzájemně míří velmoci, které by jinak měly pokušení použít je k dosažení svých cílů jako první. Z tohoto hlediska bylo rozšíření jejich vlastnictví na obě strany studené války klíčové.

Dnes se možné užití jaderné zbraně v konfliktu na Ukrajině jednou stranou názorového spektra velmi nezodpovědně bagatelizuje. Jistá část komentátorů (a bohužel i politiků) má tuto otázku „vyřešenou“. S jejich použitím zkrátka nepočítají a chovají se, jakoby tyto zbraně v ruských rukou neexistovaly. Hrozbu použití atomové zbraně se rozhodli ignorovat (podobně jako předtím ignorovali všechny ruské „červené čáry“) a každého zdrženlivějšího člověka obávajícího se eskalace konfliktu tímto směrem šmahem patřičně onálepkují. Na otázku proč by Rusko tyto zbraně v okamžiku, kdy by čelilo fatální porážce ohrožující stabilitu režimu, nepoužilo, ale nikdo smysluplné odpovědi nedává.

Úkolem zodpovědných politiků by ale mělo být myslet i nemyslitelné.

 

FILIP ŠEBESTA

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Ano, russácký gaunerofašistický režim by se jistě nerozpakoval. Řešením tedy je moc russáka neprovokovat, a když vás přepadne, tak se hlavně nebránit!! To by tady totiž řada z nás už nemusela být. No, tebe, soudruhu, by zjevně nebyla žádná škoda. Jdu blejt…

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*