Novinky

Ukrajina a Rusko podepsaly s podporou OSN dohodu o obnovení vývozu obilí




Sdílet článek:

 

Dohoda byla podepsána v tureckém Istanbulu a umožňuje vývoz ukrajinského obilí přes Černé moře. Došlo k ní po měsících jednání mezi oběma stranami, která zprostředkovala OSN a Turecko.

„Dnes vznikl na Černém moři maják. Maják naděje, maják možností, maják úlevy ve světě, který ji potřebuje více než kdy jindy,“ řekl Guterres v pátek v Istanbulu.

Guterres uvedl, že dohoda otevírá cestu ke značnému objemu komerčního vývozu potravin ze tří klíčových ukrajinských přístavů – Oděsy, Černomorsku a Južného – a že OSN zřídí koordinační centrum, které bude provádění dohody monitorovat.

„Hnací silou těchto jednání byla podpora blaha lidstva,“ sdělil. „Nešlo o to, co je dobré pro jednu nebo druhou stranu. Důraz byl kladen na to, co je pro lidi našeho světa nejdůležitější. A není o tom pochyb – toto je dohoda pro celý svět.“

Rusko a Ukrajina, které patří mezi největší světové vývozce potravin, vyslaly do Istanbulu na slavnostní podpis dohody, jehož se zúčastnil i turecký prezident Tayyip Erdogan, své ministry obrany, resp. infrastruktury.

Více informací

Blokáda ukrajinských přístavů ruskou černomořskou flotilou zablokovala desítky milionů tun obilí v silech a odřízla mnoho lodí. Někteří západní představitelé tvrdí, že se tím zhoršily potíže v globálním dodavatelském řetězci a spolu s rozsáhlými západními sankcemi to po celém světě podnítilo prudký růst cen potravin a energií.

Moskva popírá, že by způsobila potravinovou krizi, a tvrdí, že důvodem jsou západní sankce. Rusko rovněž obvinilo ukrajinské síly z umístění min podél přístupů k jeho černomořským přístavům.

Od zahájení invaze na Ukrajinu 24. února uzavřely Ukrajina a Rusko jen několik dohod. Předchozí kola mírových rozhovorů, která se konala v sousedním Bělorusku, nepřinesla žádné výsledky, zatímco březnová jednání v Turecku byla rovněž bezvýsledná.

Před uzavřením páteční dohody jeden z kyjevských představitelů prohlásil, že Kyjev nebude jednat přímo s Moskvou.

„Ukrajina nepodepisuje s Ruskem žádné dokumenty. Podepíšeme dohodu s Tureckem a OSN,“ uvedl prezidentův asistent Mychajlo Podoljak prostřednictvím Twitteru. Dodal, že Rusko s nimi podepíše samostatnou dohodu.

Guterres nicméně v pátek uvedl, že dohoda o obilí je „bezprecedentní dohodou mezi oběma stranami zapojenými do krvavého konfliktu. Tento konflikt však pokračuje. Lidé umírají každý den. Boje zuří každý den.“

Samostatná dohoda podepsaná v pátek by měla zmírnit ruský vývoz potravin a hnojiv, což uvítala OSN. Aby se vyřešily ruské obavy z lodí pašujících zbraně na Ukrajinu, budou všechny vracející se lodě kontrolovány v tureckém přístavu zástupci všech stran.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Tady je něco špatně. Na Seznamu opakovaně píší, že Rusové budou mít hlad a tady se najednou píše, že Rusko je jeden z největších vývozců pšenice. Tok kdo vlastně lže?

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*