(Kontra)ofenzíva …
Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Je dost dobře možné, že svět dnes stojí před klíčovým zvratem, pokud se ukáže, že slibovaná ukrajinská ofenzíva radikálně prolomí ruskou obranu a Ukrajinci se dostanou k Azovskému moři a ke Krymu, nebo se jim podaří průlom k Doněcku a Lugansku a ruská strana nebude mít prostředky na zastavení ofenzívy, pak bude ruská státnost v podobě, jak ji staletí známe, čelit velkým existenciálním problémům, samozřejmě v případě pokud Rusko nesáhne k jaderných zbraním. Jednoznačně to prokáže převahu západních zbraní a na dlouhou dobu zablokuje planetární status, Západ bude na koni a nad světem a Rusko postupně ztratí i spojence ve třetím světě a Čína couvne a zvolí k Západu smířlivější politiku. Ukrajinská armáda má už dost západních tanků i vycvičeného personálu, ale ofenzíva se stále odkládá, dnes se mluví o blátivém terénu. V italském Il Sussidario nechají na čtenáři, aby si udělal úsudek o situaci v poli, jeden den válku komentuje plukovník, který argumentačně favorizuje ruské vítězství, druhý den jiný, který argumentuje proukrajinsky. V Čechách by z toho čtenáře rozbolela hlava a kvůli zdraví jeho mozku jsou argumentačně proruští komentátoři v base nebo na sociální podpoře.

Dnes komentuje v novinách příští ofenzívu proukrajinský odborník plukovník karabiniérů Vincenzo Giallongo, který má zkušenosti z mise v Albánii a Kosovu. Podle plukovníka Rusové mají z ofenzívy velký strach, proto taky včerejší ruský raketový útok, který v Umanu útok zabil 23 lidí. Ukrajinský personál prošel intenzívní přípravou v Polsku a jinde v NATO. Podle plukovníka Rusové nemají kapacitu, aby čelili lepším západním tankům a pravděpodobně se pokusí rozšířit frontu, tato ruská taktika nebyla účinná na počátku války a je otázkou, může-li uspět nyní. Ukrajinci půjdou ke Krymu a pokusí se vzít Doněck a Lugansk, nezapomeňte, že Krymu se Rusko zmocnilo v 2014, říká plukovník. Což samozřejmě každý pamatuje, pro pořádek Ukrajina ukradla Rusku Krym v roce 1961. Plukovník napočítal, že Rusko ztratilo 200 000 vojáků a už nemá kde brát, rolníci podle plukovníka utečou a budou problémy, podobné je to ve městech, Putin nemá kde brát lidi. Ukrajina zvítězí, má lepší zbraně. Ovšem nic není méně jisté. Zdá se, že plukovníkova fakta jsou trochu nebo víc emočně podbarvena.

Ve středu válku komentoval generál Marco Bertinori, který je jiná váha než karabiniér Giallongo, často italské noviny přebírají jeho analýzy. V minulosti velel operačnímu štábu italské armády a výsadkové brigádě. Generál mluví o problémech ukrajinské strany. Kyjev potřebuje ofenzívu, aby přesvědčil západní země a ujistil je, že je schopen s jejich podporou Rusy porazit. Dodnes Američané diktovali strategii západní protiruské koalici, pokud ukrajinská ofenzíva neuspěje, budou muset postoj revidovat. Ukrajinci musí za každou cenu ofenzívu zahájit. Proč? Protože se to v USA a v Polsku bezpodmínečně očekává. Některé evropské země jsou z toho už unaveny. Maďarsko si chce uchovat vztahy s Ruskem, Macron plánuje změnit schema vztahů mezi Evropou a USA. Ofenzíva nemá velkou naději na úspěch, jenom velmi obtížně může na jihu ukrajinská armáda překročit Dněpr. Nehledě na to, pokud Rusové vezmou Bachmut, otevře se jim celá západní periferie města. Podle generála stojí proti sobě dvě dobře vyzbrojené moderní armády. Rusové očekávají ukrajinskou ofenzívu, ale ve skutečnosti již začala ruská ofenzíva, která jde pomalu, aby se zabránilo vlastním ztrátám. Je třeba chápat, že těžko se dá rozeznat, kde jde o správný nebo chybný soud. Podle generála USA vedou tuto válku, aby ukázaly, že jsou jedinou supermocností. S nimi se musí jednat, ne s Ruskem. Evropa se ovšem nachází s Ruskem na jednom kontinentu. Pokud nebude Rusko jednoznačně poraženo, bude to mít politické důsledky, možná ne v krátkobém horizontu. ale v dlouhodobé perspektivě určitě.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,58 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. určitě nejsem první, kdo s tou myšlenkou přišel: ministryně obrany by měla požadovat zakoupení buď křižníku nebo i ponorky , která by mohla kontrolovat ( jak jinak) pohyb Ruské flotily v Černém moři. Konečně, zkušenosti máme z již minulosti, kdy jsme měli poměrně slušnou flotilu lodī ( než jsme ji věnovali p. Koženému, že ?). Takže náše CzPLO by si nějakou loď dala na seznam, nějací kapitáni z minulosti snad ještě žijí. A paní ministryně by mohla být admirálkou .
    Pan Stanjura by s Péťou jistě něco z rozpočtu uvolnili a škráblo by se třeba po penzích, tam je dost.

  2. Říkal dnes jeden soudruh generál, že nemá obavy, že by navýšené výdaje (2% ze zákona) nestihla armáda utratit. Takže asi ty ponorky.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*