Nadcházející změna globální ekonomické moci




Sdílet článek:

S postupujícím zotavováním po pandemii se globální ekonomika v nadcházejících desetiletích dočká velkých změn. Předpokládá se, že Čína předstihne Spojené státy a stane se největší světovou ekonomikou.

Podle webu Visual Capitalist se centrum světové ekonomiky již dlouho přesouvá z Evropy a Severní Ameriky do Asie. Tento globální posun odstartovaly snížené obchodní bariéry a větší ekonomická svoboda, které přilákaly přímé zahraniční investice (PZI). Dalším významným hnacím faktorem bylo zlepšení infrastruktury a komunikací a celkové zvýšení hospodářské komplexnosti v regionu.

Naše vizualizace využívá údaje z 13. vydání World Economic League Table 2022, prognózy zveřejněné Centrem pro ekonomický a obchodní výzkum (CEBR).

Kdy se Čína stane největší ekonomickou mocností?

Očekává se, že Čína do roku 2030 překoná Spojené státy. Rychlejší než očekávané oživení v USA v roce 2021 a čínské potíže v rámci politiky „nulového covidu“ zpozdily převzetí prvního místa zhruba o dva roky.

Čína si udržuje kladný růst HDP díky stabilitě, kterou jí zajišťuje domácí poptávka. Ta se ukázala jako klíčová pro udržení hospodářského růstu země. Na to se před pandemií zaměřila čínská fiskální a hospodářská politika kvůli obavám z rostoucích obchodních omezení ze strany Západu.

Indie je připravena na 3. místo

Očekává se, že Indie se v roce 2031 stane třetí největší zemí z hlediska HDP s předpokládanou hodnotou 10,8 bilionů dolarů.

V roce 2006 měla Indie HDP ve výši pouhých 949 miliard dolarů. Do dnešních dnů se indický HDP více než ztrojnásobil a v roce 2022 dosáhne 3,1 bilionu dolarů. V příštích 15 letech se očekává jeho další ztrojnásobení. Co stojí za tímto impozantním růstem?

Ekonomika této země měla mnohem větší prostor pro zlepšení než jiné země. Ve prospěch země hraje také demografie. Zatímco průměrný věk v mnoha vyspělých ekonomikách stoupá, Indie má mladou pracovní sílu. Ve skutečnosti je mediánový věk v Indii o celých 20 let nižší než v Japonsku, které je v současnosti třetí největší ekonomikou.

Za posledních 60 let došlo k rozmachu průmyslu služeb, který tvoří přibližně 55 % indického HDP. Většinu příjmů v tomto odvětví generují telekomunikace, software a IT. Samotné informační technologie vytvářejí 10 % HDP země. Velký počet technicky zdatných a anglicky mluvících pracovníků v Indii se ukázal jako atraktivní pro mezinárodní společnosti, jako jsou Intel, Google, Meta, Microsoft, IBM a mnoho dalších, zatímco domácí startupová scéna pokračuje v rozmachu.

Indická vláda rovněž usiluje o „pobídky vázané na výrobu“ (tj. dotace) pro nadnárodní společnosti, které chtějí diverzifikovat svou výrobu z Číny. Pokud se tyto pobídky osvědčí, bude se více světových solárních panelů a chytrých telefonů vyrábět na území Indie.

Jak bude vypadat globální ekonomika v roce 2031?

V roce 2031 dojde k významným změnám v žebříčku globální ekonomické síly.

Jak jsme již řekli dříve: Čína se stane největší světovou ekonomikou z hlediska HDP a Indie bude třetí největší světovou ekonomikou. Podívejme se také na deset největších ekonomik do roku 2031.

Z pěti nejvýznamnějších ekonomik se tři nacházejí v Asii: Čína, Indie a Japonsko – jasný důkaz toho, jak se ekonomická moc přesouvá do velkých populačních center v Asii.

Evropa bude mít v první desítce čtyři země: Německo, Spojené království, Francie a Itálie. Z Jižní Ameriky se v první desítce objevuje pouze Brazílie.

Podle těchto prognóz se Rusko v roce 2031 ocitne mimo první desítku. Samozřejmě se teprve ukáže, jak drtivé sankce a globální izolace ovlivní ekonomickou trajektorii země.

Nyní přichází na řadu velká otázka. Je nevyhnutelné, aby Čína zaujala první místo v globální ekonomice, jak předpovídá tato prognóza? Pravdou je, že nic není zaručeno. Jiné prognózy modelují rozumné alternativní scénáře vývoje čínské ekonomiky. Dluhová krize, mezinárodní izolace nebo klesající počet obyvatel by mohly udržet čínskou ekonomiku na druhém místě déle, než se očekávalo.

Raul Amoros, „Visualizing the Coming Shift in Global Economic Power (2006-2036p)“, Visual Capitalist

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Pokud vím tak U-SSA, Čína v dluhu nikdy nepředstihne, neb Číňané nejsou takoví idioti nabubřelí, nehrají si na vládce světa, policajta, neokrádají kde se dá a jak se dá, atd. atd. Yankees jsou už na konci své věhlasné cesty o tom ani ratata.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*