Zpráva mezivládního panelu pro změnu klimatu v roce 2021: žádný trend v objemu ledu na jižním pólu za posledních 40 let. Původně říkala něco jiného, ale po zveřejnění studie NASA, která dospěla k závěru, že ledu v Antarktidě naopak přibývá, byla upravena.
Mezivládní panel pro změnu klimatu ve své aktuální zprávě doslova uvádí, že „neexistuje žádný významný trend ve velikosti mořské plochy pokryté ledem v Antarktidě mezi lety 1979 a 2020 z důvodu regionálních protichůdných vlivů a velké interní variability.” Dále uvádí, že „existují pouze limitované důkazy o lidském vlivu na úbytek ledové masy v Antarktidě.”
Pozn. autora: Laický čtenář se musí ptát, proč v jednom odstavci píší, že neexistuje žádný trend v objemu ledové masy a zároveň že je málo důkazů o lidském vlivu na jeho úbytek.
Naopak u severní polokoule zpráva uvádí, že „lidské vlivy velmi pravděpodobně přispěly k pozorovanému úbytku ledové masy v Grónsku za poslední dvě dekády.”
Aktuální vyjádření o Antarktidě reaguje na studii americké vesmírné agentury NASA, která byla zveřejněna v roce 2015 a která zpochybňovala dřívější tvrzení mezivládního panelu z roku 2013, ve kterém bylo uvedeno: „Za poslední dvě dekády se objem ledové masy na území Grónska a Antarktidy zmenšoval, ledovce ubývaly téměř na celém světě a objem ledu v Arktidě stejně jako plocha jarní sněhové pokrývky na severní polokouli pokračovaly v sestupné tendenci.”
Studie NASA: ledu přibývá
Studie NASA přišla v roce 2015 s odlišnými závěry. NASA analyzovala výšku ledového pokrytí měřenou radarovými satelity. Podle jejích závěrů přibylo v Antarktidě mezi léty 1992 a 2001 v průměru 112 miliard tun ledu každý rok. Čistý přírůstek ledu poté zpomalil na 82 miliard tun ročně mezi léty 2003 a 2008.
Podle vedoucího týmu autorů studie je dobrou zprávou, že Antarktida nepřispívá ke zvýšení hladiny moří, ale právě naopak hladinu moří snižuje.
Na základě studie NASA a po analýze dalších dat byl text zprávy mezivládního panelu pro změny klimatu upraven do stávající podoby z roku 2021: „Neexistuje žádný významný trend ve velikosti mořské plochy pokryté ledem v Antartidě”.
Pozn. autora: K objemu pevninského ledu, který měřila NASA, se zpráva mezivládního panelu nevyjadřuje.
Přibývající led nikoho nezajímá
To se ovšem stalo poté, co média o úbytku ledu informovala se sobě vlastní zdrženlivostí. New York Times otiskl v roce 2020 článek s titulkem „Klimatická křižovatka má dvě cesty: Jenom špatnou a opravdu děsivou.”
Zpráv, které by informovaly o změněné pozici mezivládního panelu, bylo výrazně méně a objevily se spíše v okrajových médiích.
Arktida versus Antarktida
Všechny zprávy, které hovoří o úbytku ledu a tání ledovců, hovoří o Arktidě. Nicméně pro posouzení, jak stresující takové zprávy jsou, je důležité rozlišovat mezi jižním a severním pólem. Proč? Hlavně kvůli rozloze a objemu ledu, který tam je. Pro ilustraci obrázek NASA:
Jako pomůcka pro zapamatování „kdo je kde” může sloužit fakt, že protipóly se přitahují. Proto má delší „sever” kratší název Arktida a kratší „jih” delší název Antarktida.
Rozdíl mezi Arktidou a Antarktidou je i geografický. Severní Arktida je oceán pokrytý vrstvou věčného ledu a obklopený pevninou. Jižní Antarktida je kontinent pokrytý tlustou vrstvou ledu a obklopený oceánem, který v zimě zamrzá.
Objem ledu na jižním pólu je výrazně větší než na jeho severním protějšku. Pokud zprávy v médiích hovoří o úbytku ledu v severní Arktidě a neříkají nic o jižní Antarktidě, neposkytují celou informaci.
Pro ilustraci je rozloha pevninské Antarktidy přibližně stejná jako rozloha Evropy a Indie dohromady. Rozloha Grónska je zhruba šestkrát menší a odpovídá čtyřnásobku Španělska. Rozlohu zamrzlého oceánu je nutné porovnávat podle ročního období.
Pro zajímavost odečet rozlohy mořské ledové plochy ze stránek NASA k počátku srpna, kdy je na severu léto, a maximum na vrcholu zimy pro oba póly:
Arktida srpen: 5,5 milionu kilometrů čtverečních (max. v zimě cca 15 milionů km2).
Antarktida srpen: 15 milionů kilometrů čtverečních (max. v zimě cca 19 milionů km2).
Abstrakt na závěr
Na jižním pólu neexistuje žádný významný trend ve velikosti zamrzlého moře za posledních 40 let. Ledu neubývá.
Objem ledu na pevninské Antartidě, která je šest krát větší než Grónsko, se v minulých dekádách podle měření NASA zvyšoval.
Veškeré zprávy, které hovoří o tání ledovců, hovoří pouze o severní Arktidě, která je výrazně menší.
Zcela laický výpočet říká, že pokud se v Grónsku zmenší pokrytí ledem o 20%, znamená to celkově úbytek pevninského ledu na obou pólech o méně než 3%.
Be the first to comment