Draghi opouští palác
Sdílet článek:

Včera rozpustil italský prezident sněmovny a vypsal parlamentní volby. Příčinou konce vlády evropskounijního byrokrata Draghiho byl bývalý ministerský předseda a šéf hnutí M5s Conte. Na počátku Draghiho působení v paláci Chigi (jak nazývají budouvu předsednictva vlády) se pravděpodobně nedalo odolat evropskounijní propagandě o kvalitách byrokrata Draghiho a přednostech jeho technokratického vládnutí. Tradičně dobrá politická intuice Italů rozpoznala, že z evropskounijní politické perverze nemůže přijít žádné dobré řešení, Italové dali Draghimu 15 měsíců, aby prokázal, co umí a pak ho poslali tam kam patří. Draghimu nepomohly ani jeho dobré styky s finančním sektorem, globálními investory a silná podpora evropskounijních center. Italům je jasné, že báze jejich státu, tj. průmysl, je bez energie ohrožena a EU má sice dobré ideje o nahrazení ruské energie, ale tam to končí.

 

Conteho levicové M5s se v posledním čase vyprofilovalo, odpadl politický kašpárek di Maio a jádro hnutí s Contem v čele může doufat v 13%-15% ve volbách, Conte odhadl, že hnutí nemůže očekávat ve volbách víc, spíš naopak, pokud bude kolaborovat s touto čím dál méně populární vládou. Conte se distancoval od vládní koalice, v hlasováních v parlamentu se poslanci hnutí nesolidarizovali s Draghiho vládní koalicí. Jádrem sporu, i když ani to úplně nevysvětluje podstatu krize, byl Conteho odpor k dodávkám zbraní na Ukrajinu a nesouhlas s antiruskou agresívní politikou Draghiho. Ve včerejších analýzách francouzského mainstreamu se protiruská válečnická politika toho byrokrata vydává za jeho hlavní přínos v italském vládnutí. Itálie se utápí v ekonomických problémech a vybuchla velká inflace, která vzbuzuje obavy, ale v analýzách francouzského mainstreamu se Draghi celebruje jako úderná válečná pěst Evropy (nevšimli si Fialy a Lipavského) proti Rusům, zajímavé, že o nějakých ekonomických kvalitách Draghiho vládnutí ani zmínky. Např. francouzský SudOuest vyjadřuje obavu, že může přijít vláda, která chová sympatie k Rusku nebo nedejbože přímo k Putinovi, což je známo o Salvinim a Berlusconim. Ekonomické parametry současné evropskounijní hrůzy musí být tak mizerné, že už se ani neotvírají.

Po odchodu M5s z vládní koalice, jednal Draghi s vůdci pravicových stran podporujících vládu, se Salvinim z Legy a Tajanim z Forza Italia, pravice požadovala rekonstrukci vlády a post ministra vnitra, který by blokoval imigraci, Draghi to odmítl a podal demisi. Dnes se přikládá důvod velkého poklesu Salviniho politické popularity a pokles volebních preferencí, v účasti jeho strany na vládě, kde měla Lega nevýznamné tři ministry. Salviniho politická intuice před rokem selhala, domníval se, jako velká většina ostatních, že s Draghim přijde do Itálie zázrak a bylo by chybou na tomto zázraku neparticipovat. Meloni to dobře odhadla a dnes vede v předvolebních průzkumech. Itálie je na ruském plynu silně závislá a italská ekonomika je tradičně propojená s ruskou, ale to nebránilo údajně dobrému ekonomovi Draghimu, aby podporoval ty nejtvrdší protiruské sankce a dodávky zbraní na Ukrajinu ve velkém. Vítězství pravice v záříjových volbách je s velkou pravděpodobností nevyhnutelné, v novinách se často zmiňuje, že Salvini nosil obraz Putina na triku a nazýval ho nejlepším světovým politikem. Konzervativní Meloni tvrdila o Putinovi, že je ochráncem těch nejlepších evropských hodnot a křesťanství, Berlusconiho osobní vztah k Putinovi není tajemstvím. V italské společnosti vždycky vládly proruské sympatie, ty konečně ventiluje i levicový Conte, jeho hnutí M5s se rozpadlo právě z důvodů Draghiho rozhodnutí poslat na Ukrajinu zbraně, malá část kolem protiruského ministra zahraničí di Maia z hnutí odešla a založila vlastní stranu.

Není pochyb o tom, že příští pravicová vláda oslabí válečnický blok unifikovaného Západu, Salvini mluvil o mírové misi do Moskvy, po kritice levičáků Partito Democratico od návrhu ustoupil, pokud bude vedoucí figurou příští vlády, k misi určitě dojde. Politická konstelace, která se na podzim v Itálii rýsuje, posílí západní země, které jsou nakloněny míru na Ukrajině, na úkor pozice USA a zemí válečného tábora, kam bohužel patříme. Se všemi důsledky, které tato hra přináší, levný plyn pro země s normálnějším chápáním věcí a drahý plyn nebo zimu bez plynu pro válečný tábor. Od příští italské vlády nelze očekávat, že podpoří další sankce proti Rusku. O nějakém referendu o vystoupení z EU se v Itálii pro nejbližší dobu nedá hovořit, ale Salviniho Lega a Meloni FdI, to mají de facto v programu. Pravicová vláda se bude zabývat ryze italskými problémy, jako je ekonomika, energie, velká středozemní imigrace a teroristické hrozby v této oblasti, dodávky zbraní na Ukrajinu nejsou italským zájmem. Italský politický systém přivede k moci vládu, která zrealizuje vůli lidu, Draghi realizoval záměry byrokratů v Bruselu.

 

Libor Číhal

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*