Smrt vězně a odpůrce Putinova režimu, Alexeje Navalného. Komentáře českých politiků
Sdílet článek:

ET

Rusko se chová ke svým občanům stejně jako ve své zahraniční politice. Proměnilo se v násilnický stát, který zabíjí lidi snící o lepší budoucnosti, okomentoval dnes v tiskové zprávě ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) zprávu o smrti ruského opozičního politika Alexeje Navalného. Další čeští politici hovoří o Navalném na sociálních sítích jako o další oběti režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, píší o stalinistických praktikách či pošlapávání hodnot v Rusku.

Navalnyj byl pokládán za hlavního odpůrce Putinova režimu, ruského prezidenta obviňoval, že dal svého času rozkaz jej otrávit. V roce 2021 hned po návratu do vlasti z Německa, kde jej z otravy vyléčili, byl Navalnyj uvězněn. Postupně dostal za různé delikty tresty 2,5 roku, devět let a 19 let vězení. Vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku.

Lipavský vedle Navalného připomněl také zastřeleného ruského opozičního politika Borise Němcova. “Stále platí, že stejně jako se Rusko chová ve své zahraniční politice, chová se i ke svým občanům. Proměnilo se v násilnický stát, který zabíjí lidi, kteří sní o lepší budoucnosti, jako byl Němcov nebo nyní Navalnyj – uvězněný a umučený k smrti za to, že se postavil Putinovi. Čest jeho památce,” napsal.

Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) uvedla, že Navalnyj se rozhodl čelit Putinovi, ačkoli si byl vědom, co mu hrozí. “Byl otráven, mučen v gulagu a dnes zemřel. Stalinistické praktiky ovládají současné Rusko. A přesto se (bohužel) u nás najdou lidé, kteří k Putinovu Rusku vzhlíží,” napsala.

Vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) napsal, že jde o čin totalitního režimu v režii Putina se vším všudy. “Kritici a odpůrci jeho režimu buď padají z oken nebo se jen tak ‘ztrácí’, či umírají v lágrech. Základní lidské hodnoty jsou v Rusku dnes a denně pošlapávány, chutí udržet si moc za každou cenu, bez ohledu na cokoliv,” uvedl.

“Není to poprvé, podruhé, ani potřetí, co vidíme, jak krutě Putinův režim účtuje se svými oponenty. Je to velká rána pro všechny svobodně smýšlející Rusy. Upřímnou soustrast jeho rodině a blízkým,” napsal vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti).

Někdejší šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (SOCDEM) míní, že Navalného smrt znovu odhaluje podstatu ruského režimu. “Osoba Vladimira Putina bude ještě méně přijatelná v jakékoli mezinárodně-politické debatě. Je na ruských občanech, aby zvážili, jestli stojí o takovýto stát,” uvedl.

Smrti Alexeje Navalného předcházely mimo jiné vykonstruované procesy, pokusy o otravu a věznění v otřesných podmínkách. Tak zachází ruský fašistický režim s představiteli opozice. Alexej Navalnyj jako Putinův vyzyvatel čelil nekonečné přesile a zasluhuje naši úctu,” napsal senátor Pavel Fisher.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 3,53 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

7 Comments

 1. A co můžete rozumného čekat od vlastizrádců, zaprodanců, kolaborantů a politických bezmozků.

 2. Já bych se pana senátora Fischera ráda zeptala, proč tedy Navalnyj nezůstal v Německu a dobrovolně se vrátil na širou matičku Rus, když byl takovej chudák? A kdepak byli všichni lidskoprávníci, aby ho v tom Německu drželi případně za nohu a zabránili mu v sebevražedném návratu? A jak je vůbec možné, že ho ten ďábel Putin do onoho Německa pustil – musel mu k tomu udělit dišpenz.

 3. M.To Vaše všelijaké Jak to-poznáte madam tak,že sbalíte chlupáče,rozloučite se se sousedkou a tou prohnilou demokracii v CR,a zkusíte on-line demokracii po vzoru RF a zažijete tu praxi.Sytý hladovèmu nevěří.Tam je za názor příjemný penzionek v příjemném klimatu.A u nás jste diskriminováni.Tak neváhejte.

 4. On-line demokracii? To je co?
  Tady na MSN News jsem si přečetl:
  https://www.msn.com/en-us/news/world/us-journalist-gonzalo-lira-dies-in-ukrainian-prison-after-criticizing-biden-and-zelenskyy-regimes/ar-AA1n0OtE

  Democratic regimes must suppress free speech and imprison those who dissent. After all, democracy depends on it / Demokratické režimy musí potlačovat svobodu projevu a věznit ty, kdo nesouhlasí. Koneckonců na tom závisí demokracie.

  Tož tak.
  To je demokracie.

 5. V.No vidíte,a Vy a Vám podobní jste příkladem toho,že i když nesouhlasíte s tím,oným nebo s něčím podobným,tak nikdo Vám nepotlačuje svobodu projevu a pokud dodržujte zákony CR,tak ani nevězní.Tož tak.To je demokracie.No a kdyby jste třeba V RF se zdržel u pokládání květin za mrtvého odpůrce jiného názoru o pár minut déle než určili OMO,tak taky poznáte tu demokracii.Po jejich.Tož tak.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*