Slovenský parlament schválil zákon o snížení penzí představitelům komunismu




Sdílet článek:

Slovensko sníží penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Rozhodl o tom parlament, který hlasy zejména vládních poslanců schválil zákon o odebrání nezasloužených výhod představitelům komunismu. Podle odhadů by se norma mohla vztahovat na zhruba 5000 lidí.

Zákon se dotkne důchodů, které pobírají někdejší poslanci parlamentu a členové vlády v komunistickém Československu, dále bývalí příslušníci komunistické tajné policie StB, někteří někdejší řídící pracovníci v bezpečnostních službách či členové a zaměstnanci ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

Zmíněným osobám bude nově stanovena výše důchodu tak, že se až na výjimky nezohlední jejich příjem za období výkonu politické či jiné funkce pro stát v období komunismu. I po této úpravě by penze neměly klesnout pod stanovenou nejnižší částku důchodu. Přepočet penze se dotkne i vdovských nebo vdoveckých důchodů, které pobírají pozůstalí. Zákon po podpisu prezidentkou vstoupí v platnost letos v srpnu.

V preambuli k zákonu sněmovna poukázala například na to, že představitelé komunistického režimu a jeho represivních složek často pobírají vyšší penze než ti, které komunistický režim pronásledoval. Upozornila také na nemorálnost, protiprávnost a zločinnost komunistického režimu, který podle parlamentu hrubě potlačoval a porušoval svobodu a základní lidská práva a svobody lidí.

Seznam osob, na které se bude zákon vztahovat, by měl vytvořit Ústav paměti národa. Tato instituce na Slovensku zkoumá období nesvobody a také spravuje dokumenty bezpečnostních složek z období komunistického režimu.

Návrh zmíněného zákona předložila do sněmovny skupina vládních poslanců. Opozice předlohu při hlasování nepodpořila. Místopředseda nejsilnější opoziční strany Směr-sociální demokracie Ľuboš Blaha v rozpravě tvrdil, že norma je postavena na principu kolektivní viny, popírá právní stát a je retroaktivní. Podle něj nelze řešit historické křivdy tím, že se stát bude mstít všem lidem, kteří pracovali v některých profesích.

ČTK
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*