Kdo může kontrolovat nošení roušky v obchodě?




Sdílet článek:
Jak to vlastně je? Nejvyšší správní soud v červnu konstatoval, že plošné zavedení respirátorů ve vnitřních prostorech je protizákonné. Přesto je stále nosíme a v některých obchodech nás pokladní dokonce odmítají obsloužit. Kdo je kontrolním orgánem nošení roušek zákazníky?

Nosíte do obchodu stále roušku? Já jsem to vzdala. Jsem alergik a po připlácnutí roušky nebo respirátoru na obličej jen vdechuji koncentrovaný pyl, který ulpívá na pokožce a jako alergika mě dráždí i v menším množství, než nacpaný do roušky.

I pokud bysme pominuli vyjádření NSS o nezákonnosti plošného nařízení roušek či respirátorů (používejme pro zjednodušení jen jeden název), ke kterému se ministerstvo zdravotnictví nevyjádřilo, stále bylo z tohoto nařízení 19 výjimek, které umožňovaly roušky nenosit např.ze zdravotních důvodů. Pro zvídavé prodavačky tedy jako argument používám toto, byť jim do mého zdravotního stavu nic není. Taky se jich neptám, jestli nemají například herpes, když se dotýkají mého zboží, nebo zda si myjí ruce po použití toalety.

Nicméně, z praktické zkušenosti, ignorace k mé nenasazené roušce vs. přivolání manažera a vyhrožování policií vede zcela jednoznačně.

Bez roušky ani rohlík?

Kamenné obchody využívám zřídka, ale za poslední dva měsíce mám zkušenosti z Lidlu, Alberta, Tesca a bauMaxu následující. V Lidlu na několika místech republiky roušku řešila pouze jedna pokladní, která mi odmítla namarkovat nákup s tím, že je to z mé strany neohleduplné. Poděkovala jsem jí za názor a požádala, zda mohu vybrané zboží zaplatit. Začala markovat a vše proběhlo korektně.

Na ploše obchodu jsem jednou dokonce potkala dvojici policistů, kteří také nic neřešili, dokonce jako správní gentlemani mi v úzké uličce udělali prostor. V jiném Lidlu, když mě pokladní viděla bez roušky, si ji také (za plexisklem) sundala, a partyzánsky jsme se na sebe usmály. S nulovou reakcí jsem se setkala jak v Albertu, tak v Tescu.

Zato v bauMaxu, tam to vřelo. V obchodě jsem byla dobře 20 minut, aby si mě někdo všiml, a až pokladní, opět za plexisklem, mi odmítla prodat zahradní rukavice! Následně přivolaná manažerka začala vyhrožovat zavoláním policie, na kterou jsem nečekala. K čemu také. Potřebuji snad komando měšťáků k boji za nákup rukavic? Zajímavé bylo, že se do manažerky na mou obranu jako jediná pustila paní, s kterou jsme se daly venku do řeči. Miluju tahle náhodná setkání! Paní je 83 let a celý život pracovala jako zdravotní sestra. „Nikdy jsem se nenechávala očkovat na chřipku a nikdy jsem ji nedostala, ani od pacientů,“ probíraly jsme pak na parkovišti. „Naopak někteří, co se proti chřipce očkovat nechali, ji dostali hned po očkování, nebo později v sezoně. Já zkrátka věřím na sílu imunity a tu mám dobrou,“ říkala s tím, že nechápe vdechování vydechovaného vzduchu z roušek a jak nám toto má pomoci.

Tímto se ale dostáváme k otázce, kdo vlastně může kontrolovat, zda máme či nemáme nasazenou roušku. Jsou to zaměstnanci obchodů? Agenturní sekuriťáci u vchodu? Nebo snad policie?

Právní stanovisko vypracované k tomuto Mgr. Vladimírem Mrkvičkou pro Zdravé fórum je následující:

Orgán Policie České republiky a ani strážník obecní policie nemají zákonnou pravomoc kontrolovat dodržování povinností vyplývajících ze zákona o ochraně veřejného zdraví a předpisů vydaných k jeho provedení, jelikož tyto subjekty nejsou dle zákona o ochraně veřejného zdraví orgánem ochrany veřejného zdraví nadaným jakoukoli kontrolní pravomocí. Jedinou pravomocí, kterou tak orgán Policie České republiky či strážník obecní policie na poli zákona o ochraně veřejného zdraví (typicky nenošení roušky či respirátoru) disponují, je opět toliko pravomoc udělená zákonem, tedy projednat věc příkazem na místě včetně uložení pokuty.

Ve světle výše uvedeného pak lze rovněž přijmout závěr, že by PČR ani OP neměly mít pravomoc k vyzývání k nasazení roušky či respirátoru „jménem zákona“, a to právě z toho důvodu, že nemají zákonem o ochraně veřejného zdraví svěřenu kontrolní a tedy ani jakoukoli preventivní pravomoc. Je to tedy v daném případě podobné situaci, jakoby dotyčného k nasazení roušky či respirátoru vyzýval náhodný kolemjdoucí. K nasazení roušky či respirátoru „jménem zákona“ by tak měl být dle zákona o ochraně veřejného zdraví oprávněn typicky pouze příslušný pracovník krajské hygienické stanice, neboť krajská hygienická stanice je na rozdíl od PČR či OP orgánem ochrany veřejného zdraví nadaným kontrolní a dozorovou pravomocí. Více se dočtete zde.

LIDL: Zákazníky bez roušky nebo respirátoru nekontrolujeme, ale obsloužíme

Některé řetězce už dokonce pochopily, že kontrolním orgánem nejsou ani jejich zaměstnanci, a například LIDL vydal interní prohlášení, jak se zachovat, pokud do obchodu přijde zákazník bez roušky. Jejich právnička v něm zcela jasně říká, že kontrola zákazníků není práce zaměstnanců obchodu, a že nemají právo zákazníka odmítnout obsloužit z důvodu, že nemá nasazenou roušku.

Kdo samozřejmě věříte, že rouška pomůže upevnit vaše zdraví, noste ji kamkoliv chcete. Kdo o tom přesvědčený nejste, odložte ji prosím. Jsme promoření, tedy s přirozenou imunitou proti těžkému průběhu, kdo chtěl, je i očkovaný, k čemu tedy roušky. Dýchejme čerstvý vzduch, posilujme svou imunitu, starejme se zodpovědně o své zdraví. A k tomu dušení se v roušce nepřispívá.

Kamila Koe

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,61 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Je smutné,jak se k sobě lidé chovají,také pracují v obchodě,co si k nám lidé dovolí je strasne,oni můžou vše obsluha nic!!My jsme totiž roboti,co jen musí……. a druhy nebere ohled !Proč musejí mít prodavači respiratory?a ostatní ne?☺jen kdyby jsme to sundali to by bylo udani!!!preji všem prodavačům pevně nervy

    • Máte respirátory, protože se bojíte svého vedení. Nakázali>> konáte… Nestěžuju si přece, pokud nechci bojovat a raději bulím v koutě. Typicky česká umrmlaná podřízenost.

  2. Kamos dela jako skladnik v obchode, krmi regaly. A rousku ma furt, dusi se a nadava. Manazeri jsou tvrdi. Hrajou si pry na bohy. Kdy to kudla bude i pro zamestnance bez nahubku dyt to neni normalni, lidi nahubky nemaji a zamestnanci je mit musi? Proc?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*